Aktualności
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
- 40
ZAJĘCIA PRAKTYCZNE TR
Klasa ITR razem z klasą IIITR pod opieką nauczycieli przedmiotów zawodowych przeprowadziła próbę wysiewu, czyli tzw. próbę kręconą siewnika.Wielu rolników uznaje ten zabieg za zbędny i kieruje się jedynie tabelami wysiewu. Dzięki próbie kręconej wiemy dokładnie, ile ziarna mamy wysiać na 1 ha, natomiast kierując się danymi z tabel, można to zrobić jedynie „na oko”. Choć sama próba zajmuje sporo czasu i często, aby uzyskać właściwy wynik, trzeba ją wykonać kilka razy, to warto się pomęczyć, aby uzyskać prawidłową obsadę roślin na 1 hektarze.
W tym celu należy:
• ustawić skrzynkę przekładniową, dźwignię den i zastawki, zgodnie z tabelą wysiewu, znajdującą się w instrukcji lub na tabliczce na siewniku,
• napełnić skrzynię ziarnem,
• odbezpieczyć rynny, podsunąć pod aparaty wysiewające, zabezpieczyć,
• założyć korbę na wałek skrzynki przekładniowej,
• wysiewać nasiona do rynien, pokręcając korbą lub kołem jezdnym w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.
Przy szerokości roboczej siewnika np. 2,7 m liczba obrotów korbą na 1 hektar wynosi 3290, a liczba obrotów koła jezdnego na 1 hektar - 1900 (Poznaniak 6 SO43/3B).
Zakładając wysiew na 1 ar, liczba obrotów korbą lub kołem jezdnym oraz ilość wysianych nasion będzie 100 razy mniejsza,
• odkręcić nakrętki skrzydełkowe i wyjąć rynny z nasionami,
• zważyć wysiane z rynien nasiona.
Próba ta polega na zważeniu ziarna wysypanego przez siewnik do rynienek, uwzględniając przy tym określoną liczbę obrotów koła biegowego siewnika, i porównanie jego masy z normą wysiewu.Po przeprowadzeniu próby kręconej siewnika, rozsianiu nawozów mineralnych klasa IIITR dokonała zasiewu pszenżyta na działce szkolnej.
W celu prawidłowego wykonania siewu należy przestrzegać następujących zasad:
• sprawdzić, czy dopływ nasion do czynnych przewodów wysiewających jest otwarty, a do nieczynnych zamknięty,
• sprawdzić, czy dźwignie regulacyjne są ustawione tak, jak ustalono podczas próby kręconej,
• na uwrociach siewnik podnosić do góry,
• uzupełniać zapas ziarna w skrzyni nasiennej z chwilą obniżenia się poziomu nasion - na wysokość mieszadła (pręt wskaźnika znajduje się w położeniu pionowym),
• nie przekraczać zalecanej maksymalnej prędkości siewu,
• po każdym uwrociu przerzucić znaczniki,
• aby zapobiec zapychaniu się redlic glebą, siewnik opuszczać do siewu w czasie jazdy ciągnikiem do przodu
. W pierwszej kolejności należy obsiać pas przeznaczony na uwrocie (poprzeczniak, bezgłowie),
• nie cofać ciągnikiem przy opuszczonym siewniku,
• w zależności od rodzaju ziemi należy zwiększyć lub zmniejszyć siłę docisku redlic.
6
JESIENNE ZBIORY WARZYW
20 września 2019r. klasa ITR podczas zajęć praktycznych dokonała zbioru buraków ćwikłowych, marchwi i pietruszki. Jesienne zbiory warzyw korzeniowych to zbiory późnych odmian, które nadają się do zimowego przechowywania. Po zbiorze roślin korzeniowych młodzież zajęła się sortowaniem i magazynowaniem ziemniaków na okres zimowy. Nawet w przypadku bardzo dobrych i równych plonów, część warzyw zawsze będzie odbiegać od norm jakościowych założonych przez przetwórnie lub sieci handlowe. Zwykle przyczyną odrzucenia produktu bywa nieodpowiedni wymiar, masa, nieregularny kształt lub brak właściwego wybarwienia. Innego rodzaju czynniki, które dyskwalifikują produkt, to uszkodzenia mechaniczne, zmiany chorobowe, nadgnicia itp. Aby zapewnić wysoką jakość produktów w zasadzie jedynym wyjściem jest odseparowanie wadliwych warzyw i posegregowanie pozostałych na odpowiednie grupy wielkościowe. Do tych wszystkich parametrów należy też dołączyć ewentualne ciała obce pozyskane w czasie zbiorów (kamienie, resztki roślin, owady, płazy itp.), które bezwzględnie muszą być oddzielone od produktu zasadniczego najlepiej na samym początku sortowania. Biorąc pod uwagę powyższe, sortowanie nie jest procesem łatwym, szczególnie jeżeli efektem końcowym ma być produkt niemal nieskazitelny. Zatem jeśli chcemy korzystnie sprzedać wyprodukowane plony, musimy liczyć się z tym, że bez sortowania „ani rusz”.
WIZYTACJA KS. BISKUPA PIOTRA SAWCZUKA
11 września 2019 r. zaszczycił swoją obecnością progi naszej szkoły ks. Bp Piotr Sawczuk. Biskupowi towarzyszyli: ks. dr Tomasz Szmurło – Sekretarz oraz ks. dr Piotr Wójcik – proboszcz parafii Narodzenia NMP w Ostrożanach. Mieliśmy również przyjemność gościć Starostę powiatu siemiatyckiego – Jana Zalewskiego.
Po oficjalnym powitaniu przez dyrektora szkoły – Jana Kobusa, wicedyrektora – Przemysława Chraniuka oraz kierownik internatu – Małgorzatę Radziszewską, goście zostali zaproszeni na część artystyczną do świetlicy szkolnej.
Uczniowie, nauczyciele, przewodnicząca rady rodziców – pani Agata Kosińska oraz pracownicy szkoły serdecznie przywitali wyjątkowego gościa. Przedstawiciele młodzieży wręczyli ks. Biskupowi kwiaty, po czym wszyscy zebrani mogli obejrzeć inscenizację przygotowaną specjalnie na tę okazję przez panią Agnieszkę Sętorek.
Po przedstawieniu ks. Biskup skierował ciepłe słowa do wszystkich zebranych.
Uwieńczeniem wizytacji był uroczysty obiad przygotowany przez uczniów podczas zajęć praktycznych.
20
STAŻ W GRECJI 2019/ WYJAZD I TURY
8 września czterdziestoosobowa grupa uczniów, wraz z pilotem i trzema opiekunami, wyjechała na staż do Grecji.
W hotelu Golden Sun na przybyłych gości czekał wyśmienity obiad, po którym przyszedł i czas na odpoczynek.
Młodzież bardzo chętnie zażyła kąpieli w morzu. Cześć uczniów zdecydowała się na spacer po piaszczystej plaży, opalanie; znaleźli się i zwolennicy ćwiczeń, ktorzy czas wolny spędzili korzystając z przyhotelowej siłowni na świeżym powietrzu.
Po kolacji odbyło się spotkanie informacyjne oraz szkolenie
10
NARODOWE CZYTANIE 2019
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Rokrocznie we wrześniu odbywają się kolejne edycje tej wspaniałej imprezy czytelniczej.
Lekturą Narodowego Czytania w 2019 roku były Nowele polskie.
Stało się już tradycją, że społeczność Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach włącza się do tego przedsięwzięcia. 6 września 2019 roku na szkolnym dziedzińcu spotkali się uczniowie oraz nauczyciele, żeby wysłuchać kilku fragmentów polskich nowel:
- Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
- Dym – Maria Konopnicka
- Katarynka – Bolesław Prus
- Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
- Orka – Władysław Stanisław Reymont
- Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
- Sachem – Henryk Sienkiewicz
- Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
„Wspólnym mianownikiem owych nowel jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – tak o tegorocznej lekturze napisał Prezydent RP Andrzej Duda
w specjalnym liście.
Uczestnicząc w akcji Narodowe czytanie 2019 młodzież naszej szkoły po raz kolejny miała okazję odkryć piękno i aktualność polskiej literatury.
Organizatorzy: Jolanta Gąsowska, Katarzyna Tobota, Bogumiła Twarowska
3
XII PODLASKI TURNIEJ W DWUBOJU POŻARNICZYM
- 15
„PRZERWANY MARSZ” – MIĘDZYPOKOLENIOWA INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2019/2020 W ZSR W OSTROŻANACH
- 20
2 września w Zespole Szkół Rolniczych im. W. Witosa został uroczyście zainaugurowany rok szkolny 2019/2020. Z okazji 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej Szkoła wzięła udział w projekcie „Przerwany Marsz”, dlatego miała zaszczyt gościć przedstawicieli pokolenia Dzieci Wojny – panią Wandę Półtorak oraz Stanisławę i Kazimierza Nagórnych. Pięć lat okupacji zabrało Ich beztroskie dzieciństwo, przysparzając cierpienia, utrwalając obrazy przemocy i śmierci. Dyrekcja, grono pedagogiczne wraz z uczniami symbolicznie zamknęli Przerwany Marsz, przekraczając progi szkoły i udowadniając, że dzięki temu, że Polskie Dzieci Wojny wytrwały, dzisiaj młode pokolenie może spokojnie rozpocząć edukację. Młodzież ze wzruszeniem wysłuchała wspomnień p.Wandy Półtorak. Uroczystość uwieńczyło odczytanie Apelu Pokoju.
Blisko dwa miliony złotych dofinansowania z RPO dla Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach.
Środki zostaną przeznaczone na doposażenie pracowni, szkolenia, staże i stypendia zawodowe oraz zajęcia z języka angielskiego. Umowę na dotację podpisali w poniedziałek (26 sierpnia br.) Stanisław Derehajło, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego oraz Starosta Siemiatycki Jan Zalewski wraz z Wicestarostą Markiem Boblem oraz Walentyna Kwiatkowska – Skarbnik Powiatu.
- W projekcie będzie uczestniczyć 165 uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach uczących się na kierunkach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik rolnik i technik logistyk.
- Wartość projektu: 2 012 229,36 zł; dofinansowanie: 1 894 509,36 zł.
Uczniowie skorzystają z dodatkowych zajęć z jęz. angielskiego i matematyki, ukończą specjalistyczne szkolenia i kursy zawodowe a 40 z nich odbędzie staże zawodowe. Będą mieli zapewnione ubezpieczenie, zwrot kosztów podróży, noclegów, badań zdrowotnych, a także odzież roboczą i wszelkie niezbędne materiały.
- Wspieramy i będziemy wspierać młodzież z terenów wiejskich, jak też szkolnictwo zawodowe, zwłaszcza te o profilu rolniczym, tak ważnym i istotnym dla naszego regionu – podkreślał Stanisław Derehajło podczas podpisywania umowy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.
W Zespole Szkół Rolniczych w Ostrożanach w ramach podpisanej dziś umowy będą doposażone także pracownie: informatyczna, nauki języków obcych, mechanizacji rolnictwa i przepisów ruchu drogowego oraz obsługi gości. Powiat siemiatycki nie pierwszy raz już korzysta z funduszy z RPO na wsparcie szkolnictwa zawodowego.
- Dzięki funduszom unijnym przeprowadziliśmy modernizację budynków szkolnych ale także internatu w Zespole Szkół Technicznych w Czartajewie. Wyposażyliśmy i unowocześniliśmy wiele pracowni, poprawiliśmy infrastrukturę a także bazę sportową szkół – wyliczał starosta Jan Zalewski. – Fundusze unijne to niezwykle pomocne wsparcie, bo dzięki temu szkoły zawodowe są bardziej atrakcyjne dla młodzieży. A to o nią przecież chodzi.
źródło: wrotapodlasia.pl
WARSZTATY Z KAROLEM OKRASĄ
- 26
Tuż po zakończeniu roku szkolnego Dominika Tryniszewska i Robert Osiejuk pod opieką p. M. Boguszewskiej oraz p. I. Żero wzięli udział w warsztatach z jednym z najbardziej znanych polskich kucharzy – Karolem Okrasą.
W kulinarnych zajęciach, które odbyły się we środę w majątku Howieny w Pomigaczach uczestniczyli reprezentanci podlaskich szkół rolniczych, którzy brali udział w wojewódzkim konkursie organizowanym przez Marszałka Województwa Podlaskiego pn.: ”Gotuj z klasą”. Warsztaty były dla nich dodatkową nagrodą.
Tematem przewodnim kulinarnego spotkania było wędzenie. Początkową część szkolenia obejmowało zaprezentowanie prawidłowego sposobu oczyszczania wołowiny, dzielenia jej na części oraz omówienie różnorodnego wykorzystania tego surowca.
Cztery grupy pod kierunkiem mistrza przygotowywały:- policzki wołowe w czerwonym winie z zielonym groszkiem, palonymi porami i wędzonym musem ziemniaczanym;- tatar wołowy podwędzany z majonezem z palonego siana i majonezem szczypiorkowym;- polędwicę marynowaną i opaloną sianem z salsą z pieczonej papryki i sosem truflowym;- górkę cielęcą z pieczonymi kurkami, prażonym kalafiorem i limonkowym musem z kalafiora;- stek wołowy z ziemniakami confite w sianie, szparagi i wędzony sos holenderski.
Po kilku godzinach przygotowywania dań uczestnicy warsztatów zaprezentowali efekt końcowy swoich zebranym gościom.
Nasza uczennica - Dominika Tryniszewska, jako jedyna uczestniczka kursu została szczególnie wyróżniona przez Karola Okrasę za wykonanie znakomitej emulsji oraz ogólną pracę podczas warsztatów.
SPORTOWCY Z OSTROŻAN ZWYCIĘŻAJĄ NA STADIONIE LEKKOATLETYCZNYM W CZARTAJEWIE, MIAŻDŻĄC PRZECIWNIKÓW W OGÓLNEJ PUNKTACJI
- 3
13 czerwca b.r. rywalizowaliśmy na nowo otwartym stadionie lekkoatletycznym w Czartajewie w ramach Powiatowej Olimpiady Lekkoatletycznej. W rywalizacji szkól ponadgimnazjalnych zajęliśmy I miejsce uzyskując około stupunktową przewagę nad drugim w klasyfikacji LO z Siemiatycz. W rywalizacji uczestniczyły wszystkie szkoły ponadgimnazjalne z naszego powiatu.
WYNIKI naszych reprezentantów:
• 100m
I miejsce – Marta Jakimiuk
I miejsce - Damian Świetliński
• 400 m
I miejsce – Marta Jakimiuk
II miejsce – Dominika Mikołajczuk
III miejsce – Patrycja Kryńska
• 110m płotki
IV miejsce – Robert Osiejuk
• 1000m
I miejsce – Marcin Putkowski
• skok w dal
II miejsce – Kamila Marciniuk
I miejsce – Jędrzej Puchalski
II miejsce – Dominik Zagubień
• rzut oszczepem 600g
I miejsce – Natalia Słomczyńska
III miejsce – Gabriela Koczewska
• rzut oszczepem 800g
I miejsce – Weremiejewicz Jakub
III miejsce – Puchalski Jędrzej
IV miejsce – Anasiński Mateusz
• pchnięcie kulą 4kg
I miejsce – Julita Nesterowicz
• pchnięcie kulą 6kg
I miejsce – Marcin Putkowski
II miejsce – Dominik Zagubień
III miejsce – Paweł Michalak
• rzut dyskiem 1kg
I miejsce –Dominika Tryniszewska
II miejsce –Weronika Tryniszewska
III miejsce –Julita Nesterowicz
• II miejsce: sztafeta 4x100 m
Hyndza Julita, Koczewska Gabriela, Jakimiuk Marta, Marciniuk Kamila
• I miejsce: sztafeta 4x100m
Puchalski Jędrzej, Świetliński Damian, Weremiejewicz Jakub, Zawadzki Sebastian
OLIMPIADA WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI ROLNICZYCH - PAWEŁ MICHALAK Z KLASY III TR PIERWSZYM FINALISTĄ
7 i 8 czerwca w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej (woj. małopolskie) odbyły się eliminacje centralne XLIII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.
Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy oraz umiejętności praktycznych organizowany w naszym kraju, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, a także Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Naszą szkołę reprezentował Paweł Michalak w bloku produkcja roślinna. Uczeń naszej szkoły został pierwszym finalistą OWiUR.Patronem medialnym XLII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych jest Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu APRA oraz multiportal Agropolska.pl.Organizatorem zmagań jest Komitet Główny OWiUR przy Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.
DNI POLA W KRZYŻEWIE
- 5
Dzięki zaproszeniu przez Stację Doświadczalną Oceny Odmian w Krzyżewie klasa II TR wzięła udział w „DNIACH POLA”, które odbyły się 11.06.2019r.
Młodzież miała możliwość wysłuchania wykładu pana dr inż. Puczela nt. „Porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego oraz inicjatywy białkowej COBORU na terenie woj. podlaskiego”. Następnie pan Mazur z firmy AGROTECHNOLOGY zaprezentował drona wykorzystywanego do biologicznego zwalczania omacnicy prosowianki w uprawie kukurydzy. Po prezentacji pracy drona wszyscy zaproszeni mieli możliwość zwiedzania poletek doświadczalnych z roślinami bobowatymi, roślinami zbożowymi i okopowymi. Młodzież miała również możliwość konsultacji z przedstawicielami firm nawozowych i nasiennych.
Dzień pełen atrakcji zakończył się wspólnym grillowaniem.
WYJAZD KLASY III TR NA WARSZTATY POLOWE DO KRZYŻEWA
- 10
W dniu 05.06.2019r. młodzież klasy IIITR wzięła udział w warsztatach polowych przeprowadzonych przez Stację Doświadczalną Oceny Odmian (SDOO) w Krzyżewie. Tematem przewodnim był „Postęp biologiczny i techniczny na polach Stacji Doświadczalnej w Krzyżewie”. Uczniów oraz ich opiekunów powitał Dyrektor SDOO w Krzyżewie Pan dr inż. Bronisław F. Puczel.
Pan Dyrektor przeprowadził wykład nt.”Porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego oraz inicjatywy białkowej COBORU na terenie woj. podlaskiego”, następnie Pan dr inż. Puczel oprowadził młodzież po poletkach doświadczalnych z roślinami bobowatymi, roślinami zbożowymi i okopowymi. Po zwiedzeniu poletek Pan Łukasz Matuszelański dokonał prezentacji możliwości wykorzystania bezzałogowego statku powietrznego (drona) w gospodarstwach rolnych.
ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU
- 3
31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Papierosa. W związku z tym nasza szkoła, jak co roku, postanowiła przeprowadzić akcję edukacyjną związaną z powszechnością nałogu palenia papierosów i jego negatywnymi skutkami dla zdrowia.
W szkole pojawiły się plakaty, zdjęcia i hasła, które zachęcały do abstynencji od tytoniu oraz uświadamiały młodzieży jakie zagrożenia niesie ze sobą palenie papierosów.
Dużą popularnością cieszył się plakat "Twoje marzenia idą z dymem" wykonany przez uczennicę klasy IIIA TŻiUG - Magdę Smorczewską, który obrazował finansowe skutki nałogu.
FESTYN "ŚWIĘTO RODZINY" W SZKOLE PODSTAWOWEJ W OSTROŻANACH
- 23
31 maja grupa młodzieży z klasy IIIA TŻiUG pod opieką kierownika szkolenia praktycznego – p. Alicji Tołwińskiej i nauczycielek przedmiotów zawodowych: p. Marty Boguszewskiej i p. Izabeli Żero wzięła udział w Festynie „Święto Rodziny” w Szkole Podstawowej w Ostrożanach.
Po przywitaniu wszystkich gości przez p. dyrektor Lidię Dorotę Nagórną odbyła się część artystyczna w wykonaniu przedszkolaków, a następnie również uczniów klas I-VI. Po występach przyszedł czas na wręczanie upominków ukochanym rodzicom i zabawy na placu przed szkołą.
Na spragnione i zmęczone atrakcjami pociechy, ich rodziców, przedstawicieli służb mundurowych oraz dyrekcję, nauczycieli i pracowników Szkoły Podstawowej czekał przygotowany przez uczniów ZSR poczęstunek.
Zwolenników mięsa z rusztu młodzież z technikum zapraszała na grilla. Po sytym obiedzie była również możliwość wypicia kawy i herbaty oraz zjedzenia deseru. Galaretki, deserki, ciastka, muffiny oraz lemoniada znikały ze stołu w mig, co może świadczyć tylko o jednym – wyśmienitym smaku.
Dziękujemy p. dyrektor Lidii Dorocie Nagórnej za zaproszenie, a wszystkim nauczycielom, pracownikom i uczniom Szkoły Podstawowej w Ostrożanach za bardzo ciepłe przyjęcie.
OBSŁUGA OBIADU PODCZAS XI MISTRZOSTW WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO W SPORCIE POŻARNICZYM
- 4
29 i 30 maja grupa młodzieży z naszej szkoły, po wcześniejszym przygotowaniu przez Panią Ewę Wielogórską – Gajko, zajmowała się obsługą obiadu dla strażaków przybyłych na XI Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w Sporcie Pożarniczym.
Duże wrażenie na wszystkich gościach wywarła wspaniała postawa kelnerów i kelnerek, którzy podczas serwisu wykazali się pełnym profesjonalizmem, elegancją i taktem.
Warto dodać, że każde z tego typu wydarzeń jest dla naszych uczniów nieocenioną szansą na zdobywanie cennych doświadczeń i stosowanie opanowanej teorii w praktyce.
XXI MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO W SPORCIE POŻARNICZYM
- 34
29 i 30 maja W Czartajewie odbyły się XXI Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w Sporcie Pożarniczym. W zmaganiach wzięło udział 14 drużyn z komend miejskich i powiatowych naszego województwa.
Specjalnie na tę okazję młodzież pod okiem nauczycieli przedmiotów zawodowych przygotowała poczęstunek. Aby dodać energii strudzonym strażakom w przerwach pomiędzy konkurencjami zapraszaliśmy wszystkich zawodników do „stołu wytrawnego” i „stołu słodkiego”.
Przez dwa dni trwania Mistrzostw serwowaliśmy: ostrożańskie zaguby, kawę i herbatę, rogaliki z marmoladą, ciastka owsiane, muffiny, mus czekoladowy, mini desery jogurtowe, galaretkę z maślanki z owocami i musli. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się wegetariańskie ciasta warzywne: ziemniaczane, marchewkowe, buraczane, szpinakowe. Ich skład nieco szokował,jednak każdy kęs okazywał się być przyjemną eksplozją smaków.
Jest nam bardzo miło, że mogliśmy uświetnić ten dzień naszymi smakołykami oraz uczestniczyć w aktywnym kibicowaniu, co również bez wątpienia pomogło drużynie z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach zdobyć I miejsce.
WYJAZD KLASY O PROFILU TECHNIK LOGISTYK DO „SUEMPOLA”
Dnia 27 maja uczniowie klasy o profilu Technik Logistyk udali się do firmy „Suempol” w Bielsku Podlaskim - jednego z największych producentów łososia wędzonego w Polsce i Europie.
Uczniowie zapoznali się ze specyfiką pracy zakładu. Jednym z punktów wyjazdu było zwiedzanie poszczególnych działów przedsiębiorstwa, między innymi: działu handlu, transportu, logistyki. Kolejnym punktem było zobaczenie procesu wytwórstwa najwyższej jakości produktów rybnych oraz poznanie jego specyfikacji.
Młodzież miała również możliwość poznania historii firmy, jej obecnej struktury oraz planów dalszego rozwoju.
Po prezentacji i obfitym poczęstunku przyszedł czas na konkurs wiedzy o przedsiębiorstwie. Nasi uczniowie chętnie odpowiadali na wszystkie pytania, za co otrzymali pochwałę oraz bardzo atrakcyjne upominki.
Bardzo dziękujemy dyrekcji oraz pracownikom firmy „Suempol” za poświęcony czas oraz serdeczne i gościnne przyjęcie.
SPECJALNE WYRÓŻNIENIE KAROLA OKRASY DLA DUETU Z ZSR W OSTROŻANACH PODCZAS FINAŁU KONKURSU „GOTUJ Z KLASĄ”
22 maja w Podlaskiej Akademii Kulinarnej w Białymstoku odbył się finał konkursu „GOTUJ Z KLASĄ”. Udział w zmaganiach wzięło 11 dwuosobowych zespołów ze szkół średnich rolniczych z terenu województwa podlaskiego posiadających profil gastronomiczny. Naszą szkołę reprezentowali: Dominika Tryniszewska i Robert Osiejuk z klasy IIIB TŻiUG.
Organizatorem kolejnej już edycji konkursu był Samorząd Województwa Podlaskiego, koordynatorem natomiast Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Celem przedsięwzięcia była m.in. identyfikacja i upowszechnienie wiedzy o oryginalnych regionalnych potrawach, stanowiących dziedzictwo kulinarne regionu, wytwarzanych w domach rodzinnych, firmach gastronomicznych, a także gospodarstwach agroturystycznych. Promocja lokalnych zasobów, tradycji i dziedzictwa kulinarnego.
W skład komisji konkursowej wchodzili:– Karol Okrasa – Mistrz Kuchni, Doradca Kulinarny, Honorowy Ambasador Województwa Podlaskiego, współpomysłodawca konkursu Gotuj z klasą, właściciel restauracji „Platter” w Warszawie, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich szefów kuchni – Stanisław Derehajło – Wicemarszałek Województwa Podlaskiego – Przewodniczący Komisji Konkursowej– Wiesława Burnos – Członek Zarządu Województwa Podlaskiego – Mirosław Bielawski – Dyrektor Programowym Polskiego Radia Białystok– Eugeniusz – Szpakowski – Dyrektor TVP3 Białystok – Telewizja Polska S.A– Agata Andrejczuk –autorka bloga kulinarnego Podlaski Fusion
Dominika i Robert przygotowali: - carpaccio z buraka podane na rukoli z dodatkiem oleju z pestek dyni i oprószone tradycyjnym podlaskim serem- pieczoną kaczkę z puree pietruszkowym, konfiturą z kaliny oraz gruszką deglasowaną w winie- bezę z kremem śmietanowo - serowym i sosem ze świeżych truskawek
Konkursowe danie naszych reprezentantów podbiło serce Karola Okrasy, o czym świadczy fakt, że postanowił osobiście wyróżnić ostrożański duet. Fakt ten pokazuje jak duży potencjał drzemie w naszej wspaniałej młodzieży, z której jesteśmy bardzo dumni.
6
Archiwum Aktualności