Wojna polsko-bolszewicka trwała w latach 1919-1920, a jej najważniejszym epizodem była Bitwa Warszawska. Walki toczyły się nie tylko na przedmieściach Warszawy, ale i na Podlasiu w okolicach Skrzeszewa, Frankopola, Drohiczyna, Siemiatycz i w Ostrożanach.
20 sierpnia 1920 roku odbyła się bitwa o Ostrożany. III batalion, dowodzony przez porucznika Muzykę, otrzymał rozkaz uderzenia na wieś, w której znajdowały się znaczne siły 27. dywizji piechoty rosyjskiej. Nieprzyjaciel został ze wsi wyrzucony. Rosjanie jeszcze dwukrotnie nieskutecznie próbowali odbić miejscowość. W walce o Ostrożany III batalion stracił 7 zabitych i 20 rannych, w tym 2 oficerów, straty nieprzyjaciela były zdecydowanie większe.
Zabici żołnierze polscy i rosyjscy zostali pochowani w lesie niedaleko wsi. W roku 2014 pan Jan Borzym z Jaszczołt odgrodził mogiłę i postawił tablicę informacyjną. We wrześniu 2017 r. przekazał informacje o mogile pracownikom białostockiego oddziału IPN.
We wskazanym miejscu archeolodzy z Wydziału Poszukiwań i Wydziału Kresowego i antropolog z IPN w Warszawie we wrześniu 2019 przeprowadzili prace ekshumacyjne. Odnaleziono szczątki 26 osób. Do tej pory zidentyfikowano szer. Wacława Głowackiego, szer. Stanisława Kucieja, szer. Wacława Kaczmarskiego, szer. Adama Jurewicza, plut. Franciszeka Lercha, st. szer. Bernarda Matuszczyka, plut. Witolda Pfabe i szer. Mojżesza Silberberga.
Tekst został napisany na podstawie artykułów z Kuriera Podlaskiego: „Ekshumacja żołnierzy z 1920 roku”, „100 lat bitwy w Ostrożanach” i publikacji Zbigniewa Ruczaja „Cud nad Bugiem”.