• Projekt „Atrakcyjne szkolnictwo zawodowe w Zespole Szkól Rolniczych w Ostrożanach”

• „Atrakcyjne szkolnictwo zawodowe w Zespole Szkół Rolniczych w Ostrożanach”

Zespół Szkół Rolniczych otrzymał dofinansowanie w wysokości 1 894 509,36 tyś zł. ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, oś priorytetowa III Kompetencje i kwalifikacje Działania 3.3 kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki na realizację projektu pt. „Atrakcyjne szkolnictwo zawodowe w Zespole Szkól Rolniczych w Ostrożanach”. Czas realizacji od 1 stycznia 2020r. do 31 grudnia 2021r.

Cel główny Projektu :

Podniesienie kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Rolniczych im. W. Witosa w Ostrożanach,  poprzez realizację kompleksowego programu rozwojowego w szkole dla 165 uczniów (42% to dziewczęta), uwzględniającego sytuację na regionalnym i lokalnych rynkach pracy, do końca grudnia 2021 roku. Cel zostanie osiągnięty dzięki ścisłej współpracy szkoły z pracodawcami z obszaru jej działania.

Grupa docelowa

Do Projektu zostanie zrekrutowanych łącznie 165 UP (74 kobiety), uczniów i wychowanków ZSR w Ostrożanach (w rozumieniu Ustawy o systemie oświaty) zgodnie z kierunkami kształcenia według podziału przedstawionego poniżej:

- 55 uczniów kierunku technik rolnik (1 kobieta),

- 102 uczniów kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych (71 kobiet)

- 8 uczniów kierunku technik logistyk (2 kobiety)

Główne zadania realizowane w ramach projektu

W ramach projektu realizowane będą następujące zadania:

- zajęcia służące kształtowaniu i rozwijaniu kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych, niezbędnych na rynku pracy oraz właściwych postaw/umiejętności

- zajęcia służące podnoszeniu umiejętności oraz uzyskiwaniu kwalifikacji i kompetencji zawodowych

- zajęcia uwzględniające indywidualne potrzeby uczniów, tworzące odpowiednie warunki do ich rozwoju i wyrównywania szans edukacyjnych, między innymi występujące dysproporcje między uczniami

- zajęcia z poradnictwa zawodowo-edukacyjnego

- staże zawodowe dla uczniów u pracodawców

- doposażenie szkoły w nowoczesny sprzęt i materiały dydaktyczne

W/w zadania realizowane będą poprzez organizację

1. zajęć dydaktyczno – wyrównawczych z:
            • Języka angielskiego– 16 osób, 30 godzin
            • Matematyki – 16 osób, 30 godzin
            1. Kursów i szkoleń
            • VCC Barman – 56 osób, 50 godzin
            • Wytwarzanie pralin i czekolad – 80 osób, 10 godzin
            • Sommelier – 60 osób, 20 godzin
            • Barista – 100 osób, 30 godzin
            • VCC Florysta – 16 osób, 50 godzin
            • VCC Kelner – 32 osoby, 50 godzin
            • Carving – 28 osób, 8 godzin
            • VCC Przygotowywanie potraw zgodnie z trendami rynkowymi i zasadami zdrowego żywienia – 60 osób, 80 godzin
            • Prawo jazdy kat. B – 36 osób, 60 godzin
            • Wózki jezdniowe z napędem silnikowym – 24 osoby, 44 godziny
            • Operator kombajnu zbożowego – 48 osób, 36 godzin
            • Pilarz. Piły mechaniczne do ścinki drzew – 24 osoby, 36 godzin
            • Korekta racic u bydła – 12 osób, 30 godzin
            • Inseminacja – 12 osób, 50 godzin
            • HDS. Operator żurawi przeładunkowych kat. II Ż – 12 osób, 32 godziny
            • VCC Programowanie i obsługiwanie druku 3D – 10 osób, 80 godzin
            • VCC Techniki sprzedaży – 10 osób, 30 godzin
            • VCC Negocjacje z elementami NLP – 10 osób, 30 godzin
            • Spawanie blach i rur spoinami pachwinowymi metodą MAG – 24 osoby, 145 godzin
            1. Staży zawodowych dla uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych
            • Staże i praktyki zawodowe w przedsiębiorstwach – 40 osób, 150 godzin
            • Poradnictwo zawodowo – edukacyjne dla uczniów biorących udział w stażach – 40 osób, 3 godziny
            1. Doposażenie następujących pracowni
            • Pracownia obsługi gości – mobilny ekspres do kawy z wyposażeniem
            • Pracownia mechanizacji rolnictwa – zestaw rolnictwa precyzyjnego (sztuk 2)
            • Pracownia językowa – wyposażenie w sprzęt i oprogramowanie
            • Pracownia logistyki – wyposażenie w przenośne komputery wraz z oprogramowaniem oraz drukarkę 3D z oprogramowaniem

Każdy z powyższych kursów zostanie zakończony egzaminem oraz wydaniem certyfikatu VCC (Vocational Competence Certificate) lub równoważnego stanowiącego jednolity system kształcenia i certyfikacji kompetencji zawodowych lub zaświadczeń.

Dokumentacja rekrutacyjna dostępne u kierownika szkolenia praktycznego lub do pobrania poniżej:

Zal_1._Formularz_zgloszeniowy_dla_uczniow_(002).docx

Zal_2._Deklaracja_uczestnictwa_w_projekcie.docx