Od kilku lat młodzież Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach odwiedza i wspiera uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Siemiatyczach. Tym razem 16 listopada 2018 klasa I TŻiUG wraz z wychowawcą Panią Edyta Anna Brzozowską dostała zaproszenie i miała możliwość obejrzenia spektaklu przygotowanego przez uczestników terapii na podstawie czeskiej bajki pt" Brzydka siostra". Ta pouczająca mówiąca o szczerej bezinteresownej miłości, o poświęceniu dla drugiej osoby bajka bardzo poruszyła nas wszystkich. Sztukę nagrodzono gromkimi brawami. Następnie Siostra Marinessa oprowadziła nas po salach gdzie prowadzone są zajęcia plastyczne. Młodzież zobaczyła jak wyglądają pracownie w której wykonywane są rękodzieła sztuki religijnej, pocztówki świąteczne i inne tego typu prace plastyczne. Na koniec reprezentacja klasy pierwszej w imieniu całej społeczności szkolnej wręczyła uczestnikom skromne słodkie prezenty.
Aktualności
Z wizytą u Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Siemiatyczach
- 7
PIELGRZYMKA DO CZĘSTOCHOWY
16 listopada obyła się pielgrzymka uczniów klas czwartych ZSR w Ostrożanach na Jasną Górę. Młodzież wraz z opiekunami zwiedziła skarbiec, arsenał, kaplicę Matki Bożej, salę rycerską, Bazylikę Jasnogórską, salę o. Kordeckiego oraz Muzeum Jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry. O godzinie 11.00 odprawiona została Msza Święta, natomiast o 12.00 wszyscy uczestniczyli w zasłonięciu obrazu.
9
NOWE URZĄDZENIE - DOPOSAŻENIE TECHNIKA ROLNIKA
Firma POMELAC, zajmująca się produkcją ogrodzeń elektrycznych oraz urządzeń mechanizacji rolnictwa zasponsorowała naszej szkole elektryzator ECOSTOP 370, który będzie wykorzystywany do praktycznej nauki zawodu.
"ŚNIADANIE DAJE MOC" ZE SZKOŁĄ PODSTAWOWĄ W OSTROŻANACH
- 45
Dnia 15 listopada naszą szkołę odwiedzili wspaniali goście - uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Otsrożanach. Celem spotkania była realizacja akcji "Śniadanie daje moc". Po mini wykładzie podkreślającym ważną rolę prawidłowego żywienia w codziennym życiu, odbyły się zajęcia praktyczne. W pracowniach gastronomicznych na dzieci czekali już koledzy i koleżanki z ZSR w Ostrożanach, którzy w mgnieniu oka znaleźli wspólny język z gośćmi i zaczęło się wielkie gotowanie. Dzieci pod dyktando naszych doświadczonych kucharzy przygotowywały naleśniki z owocami, koktajle, pasty, kanapki. Ostatnią i najprzyjemniejszą częścią wspólnie spędzonego dnia była degustacja. Śniadanie zostało zjedzone ze smakiem, więc uczniowie Szkoły Podstawowej z pewnością wrócili do siebie pełni energii do nauki i z pokładami sił do zabawy. Naszym gościom serdecznie dziękujemy za przybycie i liczymy na kolejne wizyty.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W SIEMIATYCZACH
Pamiętając o wadze roli szkoły w kształtowaniu postaw patriotycznych, jak co roku, przedstawiciele Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach wzięli udział w uroczystych obchodach odzyskania przez Polskę niepodległości. Setny Jubileusz Święta Niepodległości rozpoczęły nabożeństwa w cerkwi i kościele w intencji Ojczyzny. Następnie, prowadzony przez Szwadron Kawalerii Ochotniczej, pochód przemaszerował pod Obelisk Niepodległości przy ulicy Legionów Piłsudskiego. Tam też odbywały się główne ceremonie patriotyczne. Po wygłoszeniu uroczystych przemówień złożono kwiaty i zapalono znicze. Uczniowie ZSR przygotowali również symboliczny poczęstunek - ciasteczka, które wręczali przybyłym na obchody gościom.
12
Narodowe Święto Niepodległości
9 listopada 2018 roku w Zespole Szkół Rolniczych w Ostrożanach odbyła się akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz uczniowie rozpoczęli uroczystość wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego dokładnie o godz. 1111.
Scenariusz przedstawienia miał wydźwięk patriotyczny. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, w którym przedstawili wszystkie wydarzenia z historii narodu, począwszy od dnia kiedy Polska przestała istnieć na mapach Europy i świata, aż do dnia, w którym odzyskaliśmy wolność. Uwaga wszystkich skupiła się wokół sylwetek wyjątkowych Polaków, których śmiało można nazwać „Ojcami Niepodległości”: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Uczniowie podkreślali fakt, że byli to ludzie o różnych poglądach politycznych, urodzeni pod różnymi zaborami, różniący się również przynależnością społeczną i religijną, a jednak potrafili zjednoczyć się wokół jednego nadrzędnego celu, jakim była NIEPODLEGŁOŚĆ.
Na koniec przygotowano koncert pieśni patriotycznych. Do wspólnego śpiewania zaproszono Dyrekcję Szkoły, nauczycieli oraz całą społeczność uczniowską. „My, Pierwsza Brygada”, „O mój rozmarynie” oraz wiele innych pieśni zabrzmiało w murach naszej szkoły.
Akademia dostarczyła zebranym nie tylko wrażeń estetycznych, ale wzbudziła także refleksje nad postawami patriotycznymi.
W ten sposób włączyliśmy się w krajowe obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.
Nad scenariuszem oraz częścią artystyczną akademii czuwały:
p. Agnieszka Marciniak
p. Agnieszka Smorczewska-Mirosz
p. Katarzyna Tobota.
15
"ŚNIADANIE DAJE MOC" W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 IM. KSIĘŻNEJ ANNY Z SAPIEHÓW JABŁONOWSKIEJ ORAZ W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 IM. JANA PAWŁA II W SIEMIATYCZACH
8 listopada obchodzony był Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Z tej okazji, uczniowie wraz z nauczycielami ZSR w Ostrożanach zachęcają Szkoły Podstawowe do wspólnego przeprowadzania akcji Śniadanie Daje Moc. W ostatnim czasie została ona przeprowadzona w Szkole Podstawowej nr 1 i Szkole Podstawowej nr 3 w Siemiatyczach. Zajęcia rozpoczęły się od części teoretycznej, podczas której dzieci mogły dogłębnie poznać zasady zdrowego odżywiania. Kolejnym etapem było własnoręczne przygotowanie zdrowego śniadania pod okiem nauczycieli oraz starszych kolegów i koleżanek z Ostrożan. Piękne i smakowite sałatki, kanapki oraz naleśniki powstawały w mgnieniu oka okraszone wspaniałą atmosferą, bo przecież nie ma nic lepszego niż nauka poprzez zabawę. Oceńcie sami! Oto krótki fotoreportaż.
31
Znamy laureatów Konkursu Mitologicznego !!!
30 października 2018 r. odbył się II etap szkolnego Konkursu Mitologicznego adresowanego do uczniów klas pierwszych ZSR w Ostrożanach.
Nad przebiegiem konkursu czuwała p. Bogusława Twarowska oraz p. Katarzyna Tobota.
W tegorocznej edycji wzięło udział 12 uczniów. Do finału zakwalifikowało się aż 7 osób: Joanna Putkowska, Rafał Król, Weronika Poniatowska, Jan Podleśny, Wiktoria Ilczuk, Kacper Wierciński, Gabriela Koczewska.
Uczniowie musieli wykazać się znakomitą znajomością tematyki mitologicznej.
Po zaciętej walce wyłonieni zostali laureaci. Oto oni:
1 miejsce – Putkowska Joanna kl. I TŻiUG
2 miejsce – Podleśny Jan kl. I TR
3 miejsce – Koczewska Gabriela kl. I TŻiUG
Najlepsi otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe z rąk pana Dyrektora.
Pozostałym uczestnikom wręczono skromne nagrody pocieszenia.
Laureatom oraz wszystkim uczestnikom
serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
SIEMIATYCKIE OBCHODY 40. ROCZNICY WYBORU KARDYNAŁA KAROLA WOJTYŁY NA PAPIEŻA
14 października uczniowie i nauczyciele z ZSR w Ostrożanach wzięli udział w uroczystości uświetniającej 40 rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Obchody Dnia Papieskiego rozpoczęły się przy pomniku Ojca Świętego Jana Pawła II, gdzie zebrani wysłuchali montażu słowno-muzycznego. Po złożeniu wieńców przy pomniku Papieża nasz poczet sztandarowy i nauczyciele wzięli udział w uroczystej mszy świętej w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Obchody Dnia Papieskiego zakończył koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
W dniu 12 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Pierwszym punktem apelu było ślubowanie klas pierwszych. Uczniowie w obecności społeczności szkolnej złożyli ślubowanie na sztandar szkoły.Podczas uroczystości młodzież z klasy IV TR przypomniała genezę święta Edukacji Narodowej oraz przedstawiła w formie prezentacji multimedialnej historię szkolnictwa. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w imieniu kolegów i koleżanek złożyli życzenia dyrekcji, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi. Dyrektor szkoły, pan Jan Kobus, podziękował za trud i zaangażowanie w pracę na rzecz edukacji i wychowania młodzieży.
21
KURS CARVINGU I STOPNIA
Kolejna grupa, tym razem składająca się z uczniów klas IV TŻiUG A i B, wzięła udział w Kursie Carvingu I Stopnia. Opanowanie podstaw wywodzącej się z dalekiego wschodu sztuki rzeźbienia w owocach i warzywach z pewnością przyda się naszej młodzieży, która w przyszłości będzie zawodowo zajmować się gastronomią. Dzieła sztuki przedstawione na zdjęciach mówią same za siebie - był to czas spędzony bardzo owocnie.
4
KURS "BARISTY"
W weekend 6-7 października uczniowie ZSR w Ostrożanach uczestniczyli w Kursie "Baristy" prowadzonym przez Mariusza Grzesika oraz Igora Kunciwa - profesjonalistów o ogromnej wiedzy, niezwykłej charyzmie i unikatowym podejściu do młodzieży. Warsztaty były połączeniem teoretycznej i praktycznej nauki o kawie, jej gatunkach, sposobach rozróżniania, parzenia i profesjonalnym sprzęcie.Uczestnicy kursu przygotowywali espresso, uczyli się prawidłowo spieniać mleko, serwowali również różnego rodzaju napoje kawowe. Uwieńczeniem szkolenia było latte art.
25
„ŚLADAMI BOHATERÓW” – SZLAKIEM WALK O NIEPODLEGŁĄ
Uczeń IV TR – Kamil Czarkowski miał możliwość wzięcia udziału w kolejnej edycji projektu edukacyjnego „ŚLADAMI BOHATERÓW” organizowanego przez białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. W tegorocznej tygodniowej wyprawie, grupa młodzieży z podlaskich szkół ponadgimnazjalnych, podróżowała szlakiem walk o Niepodległą na Litwę, Łotwę i Białoruś. Program wyjazdu wyglądał następująco:
W pierwszym dniu wycieczki uczestnicy mieli możliwość oddać hołd poległym żołnierzom AK w bitwie pod Krawczunami, odwiedzić wileńską Rossę, zapalić znicze na grobach poległych żołnierzy walk 1918 - 1920 r., wojny obronnej 1939 r. i Operacji Ostra Brama 1944 r.
Dzień drugi wyjazdu edukacyjnego „Śladami Bohaterów” rozpoczął się od stacji kolejowej w Bezdanach. gdzie Józef Piłsudski przeprowadził udany napad na pociąg przewożący pieniądze z podatków zebranych z ziemi polskich z terenu zaboru rosyjskiego.
W kościele, w miejscowości Powiewiórka (w 1867 r. został ochrzczony tam Józef Piłsudski), ks. Adam Szot odprawił uroczystą mszę świętą.
W Dyneburgu odbyło się spotkanie z mieszkającymi tam Polakami. Zapalono znicze przy pomniku symbolizującym dawny cmentarz legionistów.
Młodzież odwiedziła cmentarz w Ławkiesach na Łotwie, na którym znajdują się groby kilkudziesięciu żołnierzy z 1 Pułku Piechoty Legionów poległych we wrześniu 1919 r. w czasie tzw. Kampanii Łatgalskiej.
A tak wyprawę wspomina sam Kamil:
„W dniach 17-22 września byłem na wyciecze szlakiem walk o Niepodległą. Podróżowaliśmy po Litwie, Łotwie i Białorusi. Pierwszego dnia zwiedziliśmy Wilno stolicę Litwy. W kolejnych dniach zwiedzaliśmy miejsca walki Polaków o wolność narodu. Składaliśmy znicze na grobach żołnierzy Polski. Odwiedziliśmy też największe zabytki na Kresach Wschodnich oraz wiele kościołów i katedr. Podróż upłynęła w miłej atmosferze, dziękuje szkole, że to właśnie ja miałem możliwość skorzystania z jakże przydatnej lekcji historii.”
12
FINAŁ WIELKIEJ LOTERII CHARYTATYWNEJ
Nasza szkoła włączyła się do akcji zbiórki pieniędzy dla Pauli z Narojk. Zorganizowaliśmy Fantową Loterię Charytatywną, której celem było zgromadzenie funduszy na wózek dla dziewczynki. Zbiórka przerosła nasze oczekiwania, a łączna kwota 1586 zł pokazała jak wielkie serca mają nasi uczniowie, rodzice, dyrekcja, nauczyciele oraz pracownicy Zespołu Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostrożanach. Wspaniałą atmosferę wtorkowej akcji najlepiej oddadzą przedstawione poniżej zdjęcia.Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom, sponsorom fantów, a Pauli z Narojk życzymy dużo zdrowia i przesyłamy gorące uściski.
29
SPRZĄTANIE ŚWIATA
Dnia 22 września 2018 r. reprezentacja naszej szkoły pod opieką nauczyciela Edyty Anny Brzozowskiej uczestniczyła w akcji Sprzątania Świata, zorganizowanej przez Burmistrza Miasta Siemiatycze. W pracach uczestniczyli reprezentanci klasy I TŻiUG i IV TŻiUG. Mieliśmy przydzielony do sprzątania las przy ul. Świerkowej. Ciekawostką było to, że na miejsce sprzątania zostaliśmy przewiezieni autobusem o napędzie elektrycznym. Nie była to jednak jedyna atrakcja dzisiejszego dnia. Po ognisku i poczęstunku kiełbaskami mieliśmy możliwość uczestniczenia w oficjalnym otwarciu nowej wiaty nad Zalewem. Na koniec Burmistrz Piotr Siniakowicz bardzo ciepło podziękował naszej ekipie za udzieloną pomoc.
7
KOLEJNE SZKOLENIE „PRZYZAGRODOWY CHÓW GĘSI SZANSĄ NA AKTYWIZACJĘ MIESZKAŃCÓW OBSZARÓW WIEJSKICH” ZA NAMI.
20 września klasa IIIB TŻiUG wraz z wychowawczynią p. Izabelą Żero odwiedziła świetlicę w Narojkach by wziąć udział w trzecim i ostatnim już etapie warsztatów „PRZYZAGRODOWY CHÓW GĘSI SZANSĄ NA AKTYWIZACJĘ MIESZKAŃCÓW OBSZARÓW WIEJSKICH”. Spotkanie, tak jak poprzednio, poprowadzili: pomysłodawca i założyciel Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi - Andrzej Klonecki oraz dr inż. Halina Bielińska z Państwowego Instytutu Badawczego Zakładu Doświadczalnego Kołuda Wielka.
9
HONOROWE KRWIODAWSTWO
19 września 24 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w akcji honorowego krwiodawstwa. W sumie udało się zebrać ponad 10 litrów krwi i niezmierzoną ilość dobra. Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku odwiedza naszą szkołę regularnie i za każdym razem przyjmuje wielu młodych, chętnych pomagać innym, ludzi. A oto zdjęcia przedstawiające przebieg tej wspaniałej akcji.
11
CIĄG DALSZY SZKOLENIA „PRZYZAGRODOWY CHÓW GĘSI SZANSĄ NA AKTYWIZACJĘ MIESZKAŃCÓW OBSZARÓW WIEJSKICH”
19 września kolejni uczniowie ZSR w Ostrożanach wzięli udział w warsztatach dotyczących przyzagrodowego chowu gęsi oraz zastosowania gęsi białej w gastronomii i nie tylko. Tym razem było to szkolenie wyjazdowe - odwiedziliśmy miejscowość Chutkowice. Uczestników kursu swoją obecnością zaszczyciła dr inż. Halina Bielińska z Państwowego Instytutu Badawczego Zakładu Doświadczalnego Kołuda Wielka. Jej bardzo ciekawe wykłady zachęciły młodzież do czynnego udziału w zajęciach oraz uczestnictwa w konkursach.
7
WARSZTATY „PRZYZAGRODOWY CHÓW GĘSI SZANSĄ NA AKTYWIZACJĘ MIESZKAŃCÓW OBSZARÓW WIEJSKICH”
Dnia 18 września w naszej szkole odbyło się szkolenie organizowane przez Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu” pt. „PRZYZAGRODOWY CHÓW GĘSI SZANSĄ NA AKTYWIZACJĘ MIESZKAŃCÓW OBSZARÓW WIEJSKICH”. Warsztaty składały się z części teoretycznej i praktycznej. Pierwszy etap kursu obejmował trzy bloki:I. Chów gęsi systemem przyzagrodowym. II. Przetwórstwo produktów z gęsi. III. Marketing i jakość produktu lokalnego. Część praktyczna skupiała się wokół:- rozbioru tuszek gęsich- farszy do gęsiny- pieczenia gęsi- wykorzystania gęsi w przetwórstwie.Podczas części warsztatowej szkolenia uczniowie wraz z prowadzącymi przygotowywali rożne potrawy, degustowali, a co najważniejsze chłonęli bardzo cenną wiedzę.
Bardzo dziękujemy Stowarzyszeniu „Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu” za współpracę i przedstawiamy krótki fotoreportaż z tego wydarzenia.
24
DIECEZJALNE OBCHODY DNIA SYBIRAKA W SIEMIATYCZACH
W ostatnią niedzielę, w Siemiatyczach, odbyły się Diecezjalne obchody Dnia Sybiraka w 79. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę. I my również, swoją obecnością, oddaliśmy hołd rodakom, którzy za cenę własnego życia walczyli w obronie naszego państwa.
Archiwum Aktualności