15.02.2023 r Uczniowie Naszej Szkoły kształcący się na kierunku Technik Rolnik uczestniczyli w Konferencji zorganizowanej przez PODR w Szepietowie oraz firmę Magia Sp.zo.o
Żywienie bydła w większości gospodarstw oparte jest na paszach, głównie kiszonkach, na spotkaniu zostały przedstawione przykłady działania zakiszaczy, o których bardzo dokładnie opowiedział dr Frank Kuechenmeister z Technical Support Manager LALLEMAND, który omówił m.in.:
- ważne kroki w sporządzeniu dobrej kiszonki, która jest podstawą wysokiej wydajności mleka
- możliwości uzyskania 7000 l/laktacji tylko z kiszonki
- okrywanie- różnice między oponami a workami?
- wyniki fermentacji po 90 dniach fermentacji
Dodatkowym atutem zajęć był fakt, że wyżej opisane warsztaty odbyły się w języku angielskim.
Była to wspaniała lekcja języka obcego zawodowego .
Innowacyjne rozwiązania w walce z mastitis
Podczas konferencji prof. dr hab. Marcin Gołębiewski – dyrektor Instytutu Nauk o Zwierzętach SGGW zaprezentował wyniki badań w walce z mastitis. Innowacyjne rozwiązania jakie mogą zapobiec rozprzestrzenianiu się schorzenia, które niestety powoduje największe straty w przemyśle mleczarskim. Zapewne ten wspaniały wykład przyczyni się do szerszego zrozumienia problemu i zapobieganiu występowania ognisk zakaźnych.
EKOSCHEMATY – systemy na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt
Podczas spotkania Pani Alina Maciąg – PODR Szepietowo, w ramach kampanii informacyjnej – „Nowe możliwości wsparcia – poznaj PS WPR na lata 2023-2027” prowadzonej przez ODR przedstawiła możliwościami jakie niosą za sobą nowe rozwiązania w PS WPR.
Nowością w ubieganiu się o środki finansowe przewidziane dla rolników są ekoschematy. To rodzaj płatności bezpośrednich dot. realizacji praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad obowiązujące wymogi. Ekoschematy są dobrowolne. Zaprojektowano je w taki sposób, aby w jak największym stopniu realizowały korzyści środowiskowe.
Wiedza jaką zdobyli Nasi Uczniowie podczas konferencji zapewne w przyszłości przyczyni się do zwiększenia efektywności prowadzonych przez nich gospodarstw oraz umożliwi podniesienie wyników ekonomicznych.
Poprzez Udział w tego typu wydarzeniach Uczniowie mają możliwość poznania Instytucji bezpośrednio związanych z branżą rolniczą oraz firm wspierających działalność rolników indywidualnych ,poznają szeroki wachlarz możliwości jakie daje ukończenie Technikum Rolniczego, ponieważ Absolwenci rolnictwa znajdują pracę nie tylko w gospodarstwach rolnych, ale również przedsiębiorstwach produkcji maszyn , instytutach badawczo-naukowych, firmach i instytucjach związanych z branżą rolniczą.
Dziękujemy serdecznie ODR Szepietowo za możliwość uczestnictwa w tak wspaniałym wydarzeniu.