19 października uczniowie IV klasy TŻiUG mieli okazję zwiedzić stałą wystawę w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. To niezwykłe miejsce poświęcone Polakom, którzy od końca XVI do połowy XX wieku byli zsyłani do tego "lodowego piekła", ale także odkrywcom tej okrutnej i jednocześnie tajemniczej krainy. Muzeum dzięki relacjom świadków, pamiątkom po zesłańcach, materiałom zebranym przez historyków upowszechnia wiedzę i pamięć o Sybirze w ciekawej, nowoczesnej oprawie, która zmusza do refleksji i nie pozwala zapomnieć o ofiarach nieludzkiej ziemi.
Aktualności
Wizyta w Muzeum Pamięci Sybiru
- 7
43. rocznica wyboru kardynała Wojtyły na papieża
17 października 2021 przy pomniku Ojca św. Jana Pawła II w Siemiatyczach odbyły się uroczystości związane ze wspomnieniem naszego wielkiego rodaka. Zebrały się poczty sztandarowe, złożono wieńce przy pomniku a następnie odbyła się msza święta dziękczynna i koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II. Przedstawiciele szkoły brali udział w tych uroczystościach.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
W Dniu Edukacji Narodowej w Zespole Szkół Rolniczych im. W. Witosa w Ostrożanach odbyła się akademia połączona ze ślubowaniem klas pierwszych.
Do społeczności uczniowskiej ZSR w Ostrożanach oficjalnie zostali przyjęci uczniowie klas pierwszych, którzy złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły.
Dzień Edukacji Narodowej popularnie zwany Dniem Nauczyciela jest polskim świętem państwowym oświaty. Zostało ustanowione 27 kwietnia 1972 r. Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce.
Z tej okazji składamy wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia!
Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach.
11
WYCIECZKA DO MUZEUM ROLNICTWA W CIECHANOWCU
W piękny słoneczny dzień 8 października 2021 r. uczniowie klasy II i III Technikum Rolniczego w ramach zajęć praktycznych udali się wraz z opiekunami do Ciechanowca zwiedzić Muzeum Rolnictwa. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem oglądali dostępne eksponaty, maszyny i urządzenia rolnicze, a także obiekty architektury drewnianej (XVIII- pocz. XX w.). Przyszli młodzi rolnicy, urodzeni w XXI wieku z niedowierzaniem zgłębiali wiedzę przekazywaną przez przewodnika i z zaciekawieniem, a nawet niedowierzaniem oglądali maszyny rolnicze służące uprawie ziemi w minionych czasach.
22
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW
Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską.
W naszej szkole uczciliśmy to święto organizując quiz wiedzy nt. Niemiec i Rosji. W zmaganiach wzięli udział przedstawiciele klas I i II. Nie brakowało emocji, uczniowie zaciekle walczyli o I miejsce. Najlepsza okazała się reprezentacja klasy I TR – Marysia Struś i Adam Pura.
O tym, że śpiewać każdy może przekonała się młodzież, która zgłosiła się do konkursu piosenki w języku rosyjskim i niemieckim. Doceniliśmy każdego ucznia, który miał odwagę by zaśpiewać przed koleżankami i kolegami.
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU "ILE WIESZ O KAMPANII POLSKIEJ 1939 ROKU?"
17 września uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat kampanii polskiej 1939 roku. Mimo wielu szczegółowych pytań i wysokiego progu trudności, młodzież wykazała się doskonałą znajomością tej części polskiej historii. Zwycięzcami okazali się uczniowie z klasy I TR – Maria Struś i Adam Pura.
Gratulujemy!!!
ZAWODY SPORTOWO-POŻARNICZE OSP POWIATU SIEMIATYCKIEGO
19 września 2021 w Drohiczynie odbyły się zawody sportowo-pożarnicze OSP powiatu siemiatyckiego. Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach wytrwale dopingowali zawodników. Ducha walki, mimo niesprzyjającej pogody, wspierali gorącymi napojami, zagubami i słodkościami. Wszystkie potrawy uczniowie przygotowali własnoręcznie na zajęciach praktycznych.
14
Projekt „Zagraniczna mobilność szansą na nowe kompetencje”
Nowa galeria Projekt „Zagraniczna mobilność szansą na nowe kompetencje” została dodana do albumu fotograficznego
18
10. jubileuszowa edycja Narodowego Czytania w Zespole Szkół Rolniczych w Ostrożanach
Dziś - 6 września 2021 roku - w naszej szkole odbyła się 10. jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. Tegoroczna lektura to dramat Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”.
W tym roku przygotowaliśmy naszą własną, wyjątkową adaptację sztuki.
Na naszej szkolnej scenie wystąpili ‘najlepsi z najlepszych’:
Aniela Dulska – Martyna Bonda
Pan Dulski – Piotr Klencner
Zbyszko – Michał Twarowski
Hesia – Klaudia Bazyluk
Mela – Renata Wójcik
Juliasiewiczowa – Kinga Antoniuk
Hanka – Magdalena Boguszewska
Tadrachowa – Gabriela Koczewska
Lokatorka – Karolina Bartosiuk
Nad całością czuwały: p. Bogusława Twarowska, p. Jolanta Gąsowska, p. K. Tobota.
Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.
Głównym celem tej akcji jest promocja czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury oraz wzmacnianie kulturowej i narodowej wspólnoty Polaków poprzez dobór utworów oraz ich prezentację w atrakcyjnej oprawie artystycznej.
Oto fotorelacja:
9
82. rocznica wybuchu II wojny światowej
1 września wracamy pamięcią do wydarzeń z 1939 roku - przekroczenia granic Rzeczypospolitej bez wypowiedzenia wojny przez wojska niemieckie, które rozpoczęły tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej.
Wojna to śmierć milionów ludzi, represje i bestialskie działania okupantów, olbrzymie straty w dziedzinie kultury i długofalowe straty materialne oraz gospodarcze, dlatego pamięć o ofiarach, wydarzeniach i bolesnych doświadczeniach ludzkości powinna trwać.
5
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – “Tropem Wilczym”
Już po raz czwarty uczniowie oraz nauczyciele (wraz z członkami rodzin) ZSR im. W. Witosa w Ostrożanach wzięli udział w biegu upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych.
W niedzielę, 15 sierpnia w powiecie siemiatyckim odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” na trasie Perlejewo – Granne. Do wyboru były dwie trasy: na dystansie 5 km i 1963 metrów, ta symboliczna długość biegu nawiązuje do daty śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych Józefa Franczaka ps. „Lalek”.
17
WIECZÓR WSPOMNIEŃ
W dniu 25 czerwca 2021 roku w Zespole Szkół Rolniczych w Ostrożanach odbył się wieczór wspomnień o zmarłym Janie Zalewskim Staroście Siemiatyckim. Odszedł nagle 5 listopada 2020roku pozostawiając wyrwę w naszej społeczności.
Podczas wieczoru wspomnień przyjaciele, najbliżsi, znajomi i współpracownicy wspominali postać Jana Zalewskiego.
Gości przywitał dyrektor ZSR Jan Kobus, następnie Wicestarosta Sylwester Zgierun przedstawił biografię i dokonania Jana Zalewskiego.
Zmarły był nauczycielem, wychowawcą i wieloletnim dyrektorem Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach, Dyrektorem Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, był prezesem Zarządu Powiatowego PSL w Siemiatyczach oraz wieloletnim starostą Powiatu Siemiatyckiego.
We wspomnieniach rysuje się jako lokalny lider, motor napędowy wielu inicjatyw. Wspaniały człowiek, uosobienie wysokiej kultury, zawsze serdeczny i energiczny. Miał doskonały kontakt z lokalną społecznością, potrafił rozmawiać z każdym, niezależnie od przekonań czy zajmowanych stanowisk.
Dodajmy, iż Jan Zalewski został uhonorowany wieloma odznaczeniami m. in. Srebrny Krzyż Zasługi (2009), Złoty Medal z Długoletnią Służbę, Srebrny Medal za zasługi dla Obronności Kraju, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Srebrny Medal za zasługi dla Samorządu Terytorialnego.
Tego Wieczoru uczczono pamięć wyjątkowego człowieka, osoby ogromnie zaangażowanej w życie społeczne. Jan Zalewski był wielkim samorządowcem, człowiekiem całym sercem oddanym społeczności powiatu i regionu. Cześć Jego pamięci.
„Nie odchodzi się tak naprawdę i zupełnie,
bo mimo wszystko – pozostaje się w czyjejś pamięci…”
26
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
25 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Dyrektor szkoły Jan Kobus podsumował ten trudny czas, który minął w cieniu pandemii i zdalnego nauczania. Podkreślił, że szkolne mury tęskniły za obecnością młodzieży, bo przecież szkoła to uczniowie.
W trakcie uroczystości Dyrektor wręczył świadectwa i nagrody uczniom mającym najlepsze wyniki w nauce. Odznaczeni zostali uczestnicy „Biegu po bezpieczne wakacje”. Dziewczęta z ZSR zajęły trzy pierwsze miejsca w powiecie.
Koniec roku szkolnego był też okazją do nagrodzenia uczestników konkursów i olimpiad. Nagrodę odebrali laureaci II etapu Olimpiady Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych oraz uczestnicy Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck” na szczeblu wojewódzkim.
Rozdane zostały certyfikaty dla 80 osób, które odbyły staż w Grecji. Zakończenie roku szkolnego uświetnił występ Zespół Pieśni i Tańca „Skowronki”, który wyjeżdża na tourne po Meksyku.
29
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU
TECHNIK ROLNIK - PRECYZYJNE ROLNICTWO
16 czerwca naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele amerykańskiej firmy Trimble aby przeprowadzić szkolenie z obsługi systemów automatycznego sterowania maszynami rolniczymi. W ramach spotkania przeprowadzono montaż systemu automatycznego sterowania na szkolnym ciągniku. Młodzież miała możliwość sprawdzenia w praktyce jak działa oprogramowanie, które umożliwia poruszanie się ciągnika bez ręcznego sterowania kierownicą.
4
SZKOLENIE "ROLNIKÓW"
Dnia 18.06.2021 roku w naszej szkole doradca rolny z PODR przeprowadził szkolenie dotyczące ograniczenia odpływu azotu i zapobieganie zanieczyszczeniom wód zgodnie z ustawą Prawo wodne z dnia 20 lipca 2017 r. i „Programem działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”. Pan Paweł Szostak w przystępny sposób przedstawił najważniejsze zagadnienia dotyczące programu azotanowego. W szkoleniu wzięła udział klasa IIITR.
PODLASKI DZIEŃ POLA
13 czerwca 2021 roku młodzież naszej szkoły wzięła udział w Podlaskim Dniu Pola, który odbył się na terenie PODR w Szepietowie.
Podlaski Dzień Pola w Szepietowie to przegląd innowacyjnych rozwiązań technologicznych w produkcji roślinnej. To wydarzenie pozwoliło uczniom klasy IITR poznać potencjał oraz postęp hodowlany i biologiczny roślin uprawnych. Nowoczesne technologie są niezbędne dla dalszego rozwoju w produkcji roślinnej naszego regionu.
Ze względu na niesprzyjającą aurę ,młodzież jedynie wysłuchała wykładu, prof. dr hab. inż. Józef Tworkowski UW-M w Olsztynie „Znaczenie nowych odmian i kwalifikowanego materiału siewnego” oraz była obserwatorem Ogólnopolskiego Młodzieżowego Czempionatu Koni Sokólskich.
BADANIE STANU TECHNICZNEGO OPRYSKIWACZA
Każdy posiadacz sprzętu do aplikacji środków ochrony roślin ma obowiązek przeprowadzenia okresowych badań, mających na celu zweryfikowanie stanu technicznego opryskiwacza. Dlatego też w naszej szkole trzeba było dokonać badań opryskiwacza ciągnikowego. Uczniowie klasy II TR-4 i III TR, w czasie zajęć praktycznych, mogli przyjrzeć się dokładnie jak takie badanie techniczne przebiega.
Każdy opryskiwacz powinien raz na 3 lata przejść obowiązkowe badanie stanu technicznego. Wyjątek stanowią maszyny nowe, w przypadku których przepisy prawa nakazują przeprowadzenie badania nie później niż po upływie 5 lat od dnia jego nabycia. Zły stan techniczny opryskiwacza może spowodować nierównomierną dystrybucję cieczy na opryskiwanej powierzchni. To z kolei obniża efektywność zabiegu, a w miejscach gdzie zaaplikowana ilość środka ochrony roślin jest nadmierna może wystąpić jego negatywny wpływ na środowisko w postaci skażeń punktowych. W przypadku braku aktualnego badania technicznego opryskiwacza użytkownik może zostać obciążony karą grzywny do 500 zł.
5
KLASA I TR - INTEGRUJEMY SIĘ!
Jest czas na naukę i czas na odpoczynek. Po prawie 10 miesiącach wytężonej nauki i siedzenia w domu przyszedł czas na rekreację. Klasa I technikum rolniczego wraz z wychowawczynią aktywnie spędziła wczorajszy dzień. Oto krótka fotorelacja:
18
DNI OTWARTE W ZSR TRWAJĄ! ZAPRASZAMY!
Drodzy ÓSMOKLASIŚCI przed Wami wybór szkoły ponadpodstawowej. To ważna decyzja, wiemy, że szukacie szkoły przyjaznej, bezpiecznej, dobrze przygotowującej do egzaminów – właśnie taką szkołą jesteśmy. Według rankingu PERSPEKTYW: JESTEŚMY NAJLEPSZĄ SZKOŁĄ W POWIECIE, W WOJEWÓDŹTWIE ZAJMUJEMY 10 MIEJSCE (Ranking Techników - Perspektywy). Zapraszamy Was na spotkanie z Dyrekcją i Nauczycielami ZSR w Ostrożanach, odpowiemy na wszystkie pytania.
Cieszymy się, że część z Was skorzystała już z naszego zaproszenia. Oto kilka zdjęć ze spotkań z młodzieżą i nauczycielami ze szkół podstawowych w Grodzisku, Ostrożanach, Perlejewie i Drohiczynie.
10
Archiwum Aktualności