• DIECEZJALNY DZIEŃ MŁODZIEŻY

            • 14 września 2022 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Diecezjalnym Dniu Młodzieży, który odbył się w Drohiczynie przy replice ołtarza papieskiego na placu katedralnym, pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”.

              Na spotkanie przybyło ponad dwa tysiące młodych ludzi z diecezji drohiczyńskiej.

              W pierwszej części był czas na zawiązanie wspólnoty poprzez śpiew i tańce integracyjne. Następnie młodzież wysłuchała konferencji wygłoszonej przez Michała PAX Bukowskiego – lidera zespołu Muode Koty, który w swoim świadectwie życia podkreślał, że z Chrystusem wszystko jest możliwe.

              Centralnym punktem wydarzenia była Eucharystia pod przewodnictwem J. E. Ks. Bpa Piotra Sawczuka, który podziękował młodzieży za przybycie do Drohiczyna. W homilii przypomniał historię krzyża oraz zachęcał, aby każdy, zamiast uciekać, wziął swój krzyż, bo to on prowadzi do pokoju.

              Po Mszy Świętej odbył się koncert ewangelizujący ks. Kuby Bartczaka – kapłana rapera, który porwał młodzież do tańca i śpiewu.

              Na zakończenie wszyscy obecni zostali zaproszeni na posiłek do ogrodów seminaryjnych.

              Radośni, napełnieni pokojem i pozytywnymi emocjami wróciliśmy do Ostrożan.

            • NARODOWE CZYTANIE "BALLAD I ROMANSÓW"

            • Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych im.Wincentego Witosa w Ostrożanach wzięli udział w 11.edycji Narodowego Czytania. W tym roku popłynęły słowa nastrojowych "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza.

              Tę piękną akcję, promującą czytelnictwo poprzez kontakt z dziełami polskiej literatury, rozpoczął dyrektor Przemysław Chraniuk listem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który tak napisał o tegorocznej lekturze:

              "Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane"Ballady i romanse"Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury.(...)"

              Zapraszamy na fotorelację.

              Organizatorzy: Jolanta Gąsowska, Katarzyna Tobota, Bogusława Twarowska

            • Inauguracja roku szkolnego 2022/2023

            • 1 września 2022 roku uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach rozpoczęli kolejny rok szkolny. Spotkanie ze szkołą poprzedziła  uroczysta Msza Święta w Sanktuarium Maryjnym  prowadzona przez ks. dr Piotra Wójcika.

              Następnie cała społeczność spotkała się na szkolnym dziedzińcu. Do zebranych słowa skierował nowo mianowany dyrektor szkoły – pan Przemysław Chraniuk.

              Dyrektor przywitał  ciepło i serdecznie  zaproszonych gości, nauczycieli, rodziców oraz wszystkich uczniów, a w szczególności uczniów klas I, rozpoczynających naukę w naszej szkole. W swoim przemówieniu pan Dyrektor życzył pierwszoklasistom  satysfakcji z wyboru naszej szkoły i możliwości rozwijania w niej swoich pasji, a wszystkim uczniom motywacji w zdobywaniu wiedzy oraz mądrych decyzji związanych z  przyszłością.

              Po oficjalnej uroczystości uczniowie rozeszli się do sal lekcyjnych, gdzie wychowawcy przekazali ważne informacje dotyczące nowego roku szkolnego.

               

              Wszystkim życzymy dużo zdrowia, energii i zapału w podejmowaniu obowiązków szkolnych.

            • CZAS ZASŁUŻONEJ EMERYTURY

            • W dniu 31 sierpnia 2022 roku pożegnaliśmy pana Jana Kobusa - wieloletniego Dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych im. W. Witosa w Ostrożanach, który odszedł na zasłużoną emeryturę.

               

              Uroczystość pożegnania, to chwile wielkich wzruszeń, bo nikt chyba nie lubi rozstań, chociażby miały najpiękniejszą oprawę. Od uczniów, nauczycieli i rodziców dla odchodzącego na emeryturę Pana Dyrektora wraz z kwiatami popłynęły słowa podziękowań za wieloletnią pracę, za olbrzymie serce, za cierpliwość i wyrozumiałość, troskę o sprawy naszej szkoły, chociaż czasami nie było łatwo, za każdy dzień spędzony w jej murach, za pomoc, za poczucie bezpieczeństwa. Sympatycznym i wzruszającym momentem było podziękowanie złożone przez nauczycieli, którzy obdarowali swego szefa pamiątkowym grawerem oraz drobnym upominkiem.  Pełnienie funkcji dyrektora, to nie tylko sprawowanie obowiązków. To misja, a zarazem powołanie wymagające wiedzy, umiejętności i rozwagi, które to cechy nasz Pan Dyrektor posiadał. Przez lata pełnienia swych obowiązków współpracował owocnie z wieloma instytucjami, a jako gospodarz szkoły dbał o jej rozwój.

               

              Drogi Panie Dyrektorze, jeszcze raz dziękujemy gorąco za lata dobrej i owocnej współpracy, postawę godną naśladowania i serce włożone w każde działanie na rzecz uczniów, rodziców, nauczycieli i szkoły. Dziękujemy za wzór owocnej, sumiennej i pełnej oddania pracy, z prośbą o zachowanie nas w sercu i pamięci. Życzymy Panu wspaniałych dni w życiu osobistym, niezawodnego zdrowia i czasu na realizację własnych pasji i marzeń, by czas ocalił od zapomnienia wspólnie spędzone chwile i wspólne radości.

               Dziękujemy!

            • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

            • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

              Za nami kolejny rok nauki… W kwietniu pożegnaliśmy maturzystów, a dziś świadectwa otrzymały pozostałe klasy. Najlepsi zostali nagrodzeni za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Najwyższą średnią ocen uzyskała Magda Jaroć, uczennica klasy II TL.

              W czasie wakacji, całej Społeczności szkolnej, życzymy odpoczynku w pełnym słońcu, niegasnącego uśmiechu, odrobinę wiatru we włosach, szumu fal, pięknych widoków, wielu niezapomnianych chwil i spotkań z niezwykłymi ludźmi.

              Do zobaczenia we wrześniu!!!

            • III Edycja Konkursu Filmowego „Pszczoła w obiektywie”

            • Jeśli z Ziemi znikną pszczoły, człowiekowi pozostaną tylko cztery lata życia: nie ma pszczół, nie ma zapylania, nie ma roślin, nie ma zwierząt, nie ma ludzi…”.

              W obliczu obecnej sytuacji geopolitycznej te słowa Alberta Einsteina, nabierają szczególnego znaczenia. Tylko w Europie od zapylania przez owady uzależnione jest ponad
              4 tys. odmian warzyw. Ocenia się, że co trzecia łyżka spożywanego przez nas jedzenia zależy właśnie od procesu zapylania. Nasz wschodni sąsiad przed wojną był w stanie wyżywić ponad 400 milionów ludzi nie wliczając w to populacji Ukrainy. Według danych statystycznych, 811 milionów ludzi na świecie w 2021 doświadczyło głodu. Jest to jeden z największych globalnych problemów. W 47 krajach świata sytuacja jest naprawdę trudna. Wojna w Ukrainie może spowodować wzrost tej liczby do 60. 3,1 miliona dzieci umiera z powodu niedoboru kalorii co roku. Problemy z dostawami żywności mogą powodować zamieszki, wojny, kryzysy migracyjne…

              Świadomi znaczenia jakie odgrywają pszczoły uczniowie naszej szkoły chwycili za „kamery” i w ramach konkursu „Pszczoła w obiektywie” zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski  wyprodukowali filmik o roślinach miododajnych, które są zasobami pokarmowymi dostarczającymi pszczołom nektaru, pyłku bądź spadzi. Scenariusz, reżyseria oraz gwiazdorska obsada: uczniowie klasy II Technikum Logistycznego: Karolina Bartosiuk, Magda Jaroć, Patryk Smuniewski )

              Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i przygotowanie materiału. Jest to niesamowicie piękny i ważny gest w jakże ważnej sprawie… i to już jest sukces!

            • DZIEŃ OTWARTY W ZESPOLE SZKÓŁ ROLNICZYCH im. WINCENTEGO WITOSA w OSTROŻANACH

            • 1 czerwca w Zespole Szkół Rolniczych im. W. Witosa w Ostrożanach po raz kolejny otworzyliśmy swoje drzwi, zapraszając uczniów szkół podstawowych oraz ich rodziców.

                          Poszukujący właściwego miejsca na dalszą edukację ósmoklasiści mogli zapoznać się z naszą ofertą, z atrakcyjnymi profilami kształcenia – technik rolnik, logistyk, hotelarstwa, żywienia i usług gastronomicznych, organizacji turystyki czy ochrony środowiska. Uczniowie, zwiedzając szkołę i internat, mieli okazję poznać naszą bogatą bazę dydaktyczną, na przykład  działanie na żywo drukarki 3D czy profesjonalne wyposażenie pracowni gastronomicznych.

                          Przyszli kandydaci do szkół ponadpodstawowych mogli porozmawiać z nauczycielami, uczniami, pracownikami, wziąć udział w przygotowanych zajęciach aktywizujących czy skosztować pysznej granity.

              Na najlepszych uczestników w quizach escape classroom z wiedzy z przedmiotów ogólnoksztalcących czekały atrakcyjne nagrody. Dla zwycięzców w quizach  kulinarnych były hot dogi ufundowane przez hotel "Kresowiak" z Siemiatycz.

              Niewątpliwą atrakcją była możliwość zaszalenia na quadach (oczywiście w granicach rozsądku i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa) czy zabawa w bubble football, wszystko to dzięki prowadzonej przez absolwentów Zespołu Szkół  Rolniczych w Ostrożanach "Pustelni Sękalik".

              Finałem Dnia Otwartego był zapierający dech w piersi występ Mistrzów Polski w akrobatyce powietrznej "Aerial  Dream Team" z Białegostoku. Powietrzne tancerki zawładnęły widownią nieasmowitymi akrobacjami, umiejętnościami i siłą.

               

              Szanowni Rodzice! Drodzy Uczniowie!

              Zachęcamy do zaplanowania przyszłości razem z Zespołem Szkół Rolniczych w Ostrożanach.

            • Ciąg dalszy współpracy pomiędzy Władzami UPH a Dyrekcją Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach.

            • Uczniowie klas 3TR oraz 3TL wzięli udział w zajęciach na Uniwersytecie Przyrodniczo –Humanistycznym w Siedlcach (UPH).

              27 maja 2022 r. uczniowie ZSR w Ostrożanach mieli możliwość poczuć się jak prawdziwi studenci uczestnicząc w warsztatach zorganizowanych przez Instytut Zootechniki i Rybactwa oraz  Rolnictwa i Ogrodnictwa UPH. Niewątpliwie każdy znalazł coś dla siebie, bowiem zajęcia obejmowały szeroki wachlarz tematyczny:

              1. Pogoda-obserwacje i pomiary

              2. Świat grzybów inny niż myślisz

              3. Właściwości fizykochemiczne mięsa wieprzowego

              4. Opakowania i znakowanie żywności pochodzenia zwierzęcego

               

              Bardzo dziękujemy Kadrze Dydaktycznej UPH za poświęcony naszym uczniom czas
              i przygotowanie tak wspaniałych warsztatów!  Z niecierpliwością oczekujemy kolejnego wyjazdu…
              J

            • Wyjazd z PFHBIPM

            • Z inicjatywy Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów  Mleka uczniowie naszej szkoły w dniu 24 maja br. gościli w gospodarstwie rolnym Państwa Cieślik. Jeden gram praktyki jest lepszy niż tona teorii(S. Shivanada ),a nasi uczniowie mogli czerpać pełnymi garściami z ogromnej wiedzy i doświadczenia Gospodarzy oraz zobaczyć na własne oczy zastosowane  rozwiązania technologiczne służące utrzymaniu dobrostanu zwierząt. Gospodarzom: Pani Monice i Panu Tomaszowi Cieślik gratulujemy tak prężnie działającego gospodarstwa i doceniamy trud jaki codziennie wkładają w jego rozwój. Bardzo dziękujemy za poświęcony uczniom naszej szkoły czas i serdeczne przyjęcie. Składamy również ogromne wyrazy uznania Federacji, która w trosce o wykształcenie przyszłych młodych rolników uwzględniła uczniów naszej szkoły w realizowanym przez Federację projekcie Lekcje z Federacją.

            • Wojewódzki Konkurs Wiedzy z Zakresu Rolnictwa Ekologicznego

            • „Ochrona środowiska każdemu sercu bliska…”

              A szczególnie uczniom naszej szkoły: Magdalenie Rybałtowskiej, Julii Kołtun i Karolowi Olszewskiemu z klasy II TR, którzy wykazali się ponadprzeciętną wiedzą z zakresu rolnictwa ekologicznego biorąc udział w pierwszej edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy z Zakresu Rolnictwa Ekologicznego. Konkurs został zorganizowany z inicjatywy samorządu województwa, a sfinansowany z funduszy europejskich przeznaczonych na rozwój obszarów wiejskich. Zagadnienia egzaminacyjne zostały opracowane przez Krzysztofa Jończyka oraz Jarosława Stalengę z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Tym samym było to nie lada wyzwanie, któremu z sukcesem stawiła czoło Magdalena Rybałtowska zajmując IV miejsce! Julia Kołtun i Karol Olszewski otrzymali wyróżnienia za udział w konkursie!

              Uczniom serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników i dziękujemy
              za trud włożony w przygotowanie do konkursu. Życzymy, aby zdobyta wiedza przekładała się na praktyczny aspekt troski o środowisko. Wszyscy dbajmy
              o dobry klimat:) 

            • KRAJOWE UROCZYSTOŚCI WSPOMNIENIA ŚWIĘTEGO IZYDORA ORACZA - PATRONA ROLNIKÓW

            • 14 maja 2022 roku w Ostrożanach odbyły się Krajowe Uroczystości Wspomnienia Świętego Izydora Oracza - patrona rolników. Święty Izydor zwany Oraczem żył na przełomie XI - XII wieku.

              Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Sanktuarium Matki Bożej w Ostrożanach, modlitwie w intencji rolników przewodniczył biskup drohiczyński Piotr Sawczuk. W Mszy Świętej wzięli udział rolnicy, leśnicy, samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele szkół oraz organizacji i instytucji wspierających rolników.

              Na zakończenie Eucharystii, za szczególne zasługi na rzecz rolnictwa i wsi, Medalem Św. Izydora Oracza uhonorowano pośmiertnie Jana Zalewskiego, wieloletniego starostę siemiatyckiego.

              Po zakończeniu tej części uczestnicy udali się do Zespołu Szkół Rolniczych im. W. Witosa w Ostrożanach na dalszy przebieg uroczystości. Zgodnie z tradycją kultywowaną przez stowarzyszenie Św. Izydora Oracza, posadzono tu drzewo - dąb, któremu nadano imię „Izydor”. Rolnikom z województwa podlaskiego oraz osobom związanym z branżą rolniczą zostały wręczone odznaczenia i wyróżnienia.

              Następnie na ręce dyrektora ZSR w Ostrożanach przekazano kosiarkę zakupioną na rzecz szkoły przez Starostę Siemiatyckiego i Stowarzyszenie Św. Izydora Oracza.

              Spotkanie ubogacił występ Zespołu Tańca Ludowego „Skowronki” z Brańska.

              W tym roku krajowe uroczystości wspomnienia świętego Izydora Oracza zorganizowano po raz 18. Ich inicjatorem jest Stowarzyszenie Świętego Izydora Oracza w Białymstoku.

              Poniżej przedstawiamy FOTORELACJĘ z uroczystości:

            • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

            • Drodzy Rodzice, Nauczyciele i Uczniowie

               

              Cieszymy się bardzo, że nasza szkoła otrzymała dotację w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Kwota dofinansowania wynosi 15 000 zł (12 000 - dotacja z budżetu państwa + 3 000 - wkład własny). Pieniądze przeznaczone zostaną na zakup nowości czytelniczych oraz elementów wyposażenia biblioteki szkolnej.

              Głównym celem  Programu jest promowanie i wspieranie  rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

              Zakupione nowości wydawnicze, uzupełnienie lektur szkolnych pozwolą nam w przeprowadzeniu wielu działań promujących  czytelnictwo.

              Zapraszamy  wszystkich  do aktywnego udziału w tych wydarzeniach

               

            • NARODOWE ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

            • „Niech ta sama prawda i mądrość,

              jaka wyraziła się w majowej Konstytucji,

              ukształtuje dalszą przyszłość Rzeczypospolitej

              w duchu sprawiedliwości i miłości społecznej

              dla dobra wszystkich ludzi i chwały Boga samego”.

              Święty Jan Paweł II


              3 maja 1791 r. dla „ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny i jej granic” Sejm Czteroletni uchwalił w Warszawie historyczną Ustawę Rządową zwaną Konstytucją 3 Maja. Pierwsza w Europie, a druga na świecie pisana, nowoczesna konstytucja, miała na celu reformę ustroju Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Niosła gwarancję swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości oświecenia. Stała się dokumentem tworzącym późniejszą tożsamość suwerennego narodu. Stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych.

              W obchodzonym Roku Konstytucji 3 Maja, świadomi jej znaczenia, oddajemy hołd twórcom tego aktu, którzy w jego preambule deklarowali, że czynią to „wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu (…), chcąc na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć”.

              Obchodzone Święto to okazja do sprawdzenia poziomu wiedzy na temat historii Polski. Nasi uczniowie zmierzyli się z trudnymi pytaniami w teście historycznym. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne upominki

            • Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

            • 2 mają jest to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach uczestniczący w Projekcie Erasmus+ we Włoszech także uczcili to święto.

            • ZUS - KONKURS PLASTYCZNY

            • Uczniowie z ZSR w Ostrożanach uczestniczyli w konkursie plastycznym organizowanym przez ZUS "Jak zachęcić babcię lub dziadka do założenia konta w banku". Uczennice naszej szkoły wykonały wspaniałe prace, dzięki którym dotarły do etapu centralnego

            • KONKURS Z ZUS

            • Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły brali udział w Olimpiadzie "Warto wiedzieć o ubezpieczeniach społecznych" w etapie wojewódzkim. Olimpiada jest organizowana przez ZUS a jej poziom jest bardzo wysoki. Uczniowie i szkoła otrzymali podziękowania od organizatorów.

            • AKCJA "ŻONKILE"

            • ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ...


                          Zespół Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostrożanach kolejny raz bierze udział  w projekcie  „Żonkile”  Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN. Akcja  upamiętnia powstanie w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 r. Uczniowie pod kierunkiem p.Eugenii Dąbrowskiej i Jolanty Gąsowskiej korzystają z  materiałów edukacyjnych zaproponowanych przez Muzeum POLIN, które przybliżają młodzieży historię o bohaterach z warszawskiego getta. Gestem symbolicznym jest też składanie papierowych żonkili – symbolu pamięci o powstaniu.

            • PODSUMOWANIE AKCJI EDUKACJI - PORZĄDKUJEMY I NIE MARNUJEMY

            • "Serdecznie dziękuję za udział w Kampanii „AKCJA EDUKACJA - PORZĄDKUJEMY I NIE MARNUJEMY” sponsorowanej przez BeRawKids. Twoja placówka stała się częścią ekologicznej misji innowacyjnej edukacji! Mimo, że kapituła Akcji postanowiła wyróżnić inną placówkę, w imieniu organizatorów, partnerów i całego zespołu Ubrania Do Oddania chcę przekazać wielki podziw i wdzięczność. Wasze zaangażowanie jest dla nas inspiracją do działania. Bo to Wy niesiecie realną pomoc Ziemi, brawo!

              W załączniku wysyłam oficjalne podziękowanie.

              Jestem przekonana, że podopieczni placówki dokonają w przyszłości wielkich rzeczy! Jeszcze raz, dziękuję za udział w Kampanii. pozdrawiam

              -----------------------------------

              Małgorzata Borkowska

              CSR Manager

              P.S. Udało nam się zebrać prawie 600kg niepotrzebnych ubrań! Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję.

            • Zespół Szkół Rolniczych im. W. Witosa w Ostrożanach na TARGACH OGRODNICZYCH w Szepietowie

            • 10 kwietnia 2022r. odbywały się Targi Ogrodnicze w Szepietowie, w których uczestniczyliśmy kolejny raz. Na naszym stoisku informowaliśmy o kierunkach kształcenia w szkole oraz prezentowaliśmy potrawy wykonane przez uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych. Młodzież z ZSR w ramach zajęć z pracowni gastronomicznej przygotowała m.in. zaguby nadbużańskie, ciasteczka, rogaliki i babeczki wielkanocne. Potrawy te bardzo smakowały osobom odwiedzającym nasze stoisko