• OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

            • "Gdzież jest miejsce dla ciebie w tym wieku zamętu,
              książko mądra, spokojna, stopie elementów
              pogodzonych na wieki spojrzeniem artysty?"

              (Czesław Miłosz "O książce")


              Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych im.Wincentego Witosa wzięli udział w akcji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. W kalendarzu świąt nietypowych to jedno z tych wydarzeń, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Czytanie  na głos stymuluje  rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.

            • Wizyta Uczniów IV klasy TR-4 na Uniwersytecie Przyrodniczo - Humanistycznym w Siedlcach.

            • Dnia 27 września br. w Instytucie Rolnictwa i Ogrodnictwa Wydziału Agrobioinżynierii i Nauk o Zwierzętach odbyła się Wystawa-Seminarium pt. "Dawne gatunki i odmiany zbóż" .


                        Zajęcia mogły się odbyć dzięki współpracy pomiędzy Władzami UPH a Dyrekcją Zespołu Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostrożanach.


              Wystawa była  jednym z elementów realizowanego projektu pt. „Stworzenie bioinformatycznego systemu zarządzania narodowymi zasobami genowymi roślin użytkowych oraz rozwój kapitału społecznego i gospodarczego Polski poprzez ochronę i wykorzystanie tych zasobów w procesie świadczenia usług doradztwa rolniczego”, w skrócie nazywanego Agrobank.

              Organizatorem wystawy było Centrum Doradztwa Rolniczego (CDR) w Brwinowie we współpracy z Instytutem Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowym Instytutem Badawczym (IHAR-PIB) w Radzikowie.


              Zasoby genetyczne odmian roślin regionalnych i lokalnych zyskują coraz większą wartość gospodarczą w produkcji rolniczej. Nie dość, że dawne odmiany były mniej wymagające, to okazuje się, że i bardziej odporne. Były zatem zdrowsze i wymagały mniejszej troski. Dlatego też, niektóre z nich nadal są chętnie uprawiane, np. w gospodarstwach ekologicznych. Już same nazwy starych odmian zbóż: Polonez, Orlik i Hela zachęcają do uprawy- do takiego wniosku doszli Nasi Uczniowie. Pamiętaj, jesteś tym, co jesz!



              Dawne odmiany powinny służyć rolnikom w realizacji ich produkcyjnych preferencji. Krzyżowanie ich genotypów pozwoli na wyhodowanie nowych, wspierających bioróżnorodność, odmian roślin, które będą efektywniej plonować i jednocześnie będą odporne na niekorzystne warunki glebowo-klimatyczne.


              Jesteśmy bardzo wdzięczni Dyrekcji Instytutu Rolnictwa i Ogrodnictwa Wydziału Agrobioinżynierii i Nauk o Zwierzętach oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie za zaproszenie i możliwość uczestnictwa w tak wspaniałym wydarzeniu.

            • AGRO SHOW 2022

            • Największe targi rolnicze w Polsce - AGRO SHOW 2022 -  już za nami. Agro Show 2022 to 120 hektarów, 650 wystawców, firmy krajowe i dealerzy producentów zagranicznych z branży agro w jednym miejscu!

               Nie mogło tam zabraknąć Uczniów Naszej Szkoły! Warto było wstać zaraz po północy, żeby już z samego rana, 23 września 2022 r. w Bednarach oglądać nowoczesne maszyny rolnicze, poznawać aktualne oferty producentów nawozów, nasion, środków ochrony roślin oraz firm z sektora finansowego i innych branż związanych z rolnictwem.

                          Na widok tego wszystkiego na twarzach Naszych Przyszłych Rolników wyraźnie malował się uśmiech.

               Wszystko wskazuje na to, że z tej mąki będzie chleb :)

            • DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

            • 26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wzięli udział w muzycznym konkursie z języka angielskiego. Zadanie polegało na uzupełnieniu luk w anglojęzycznych piosenkach, które grane były w radiowęźle na przerwach. Najwyższe miejsce i maximum punktów zdobył Mateusz Lenkiewicz z klasy 4 TL-4. Serdecznie gratulujemy.

            • POKAZ SPRZĘTU WOJSKOWEGO

            • 22 września 2022 r. uczniowie klas maturalnych wraz z opiekunem uczestniczyli w pokazie sprzętu wojskowego i promocji Wojsk Obrony Terytorialnej przed gmachem Starostwa Powiatowego w Siemiatyczach.

              ​​​​​​​Oto fotorelacja:

            • II EDYCJA KONKURSU PN.: ”TEST WIEDZY O ROLNICTWIE EKOLOGICZNYM„

            • "Ochrona środowiska każdemu sercu bliska…”

              A szczególnie uczniom naszej szkoły klas II, III ,IV Technikum Rolniczego którzy są zainteresowani kształtowaniem świadomości na temat pozytywnego oddziaływania rolnictwa ekologicznego na środowisko, którzy w dniu 14.09.2022 przystąpili do konkursu na etapie szkolnym zrealizowanym bezpośrednio przez władze szkoły we współpracy z Krajowym Centrum Edukacji Rolnictwa w formie on line .

              W konkursie wzięło udział łącznie 17 osób z w/w klas .

              Laureatami konkursu zostali:

              1. Hubert Zalewski

              2. Damian Pikuliński

              3. Kamil Radziszewski

              4. Mateusz Twarowski

              Etap szkolny został rozstrzygnięty po dogrywce - w formie jednego pytania problemowego dosłanego przez Organizatora, gdyż trzech laureatów naszej szkoły uzyskało jednakową ilość punktów.  

              Ostateczne wyniki etapu szkolnego:


              I miejsce - Hubert Zalewski-najwyższa liczba punktów , przechodzi do etapu krajowego, nagroda pieniężna

              II miejsce - Mateusz Twarowski, nagroda pieniężna

              III miejsce  -Damian Pikuliński, nagroda pieniężna

              Wszystkim Uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za trud włożony w przygotowanie do konkursu.

              Laureatom Gratulujemy osiągniętych wyników

              Życzymy, aby zdobyta wiedza przekładała się na praktyczny aspekt troski o środowisko. Wszyscy dbajmy

              o dobry klimat:) .

              Hubertowi Zalewskiemu kibicujemy mocno i życzymy powodzenia w etapie krajowym konkursu, czekamy z niecierpliwością na kolejną relację dotyczącą II Edycji Testu Wiedzy o Rolnictwie Ekologicznym.

            • DZIEŃ SYBIRAKA

            • 83 lata temu, 17 września 1939 r. armia sowiecka wkroczyła do Polski. Rozpoczęły się prześladowania, a z początkiem 1940 r. wywózki Polaków na Sybir.

              W niedzielę, 18 września w Siemiatyczach odbyły się uroczystości związane z Dniem Sybiraka. W uroczystościach uczestniczył Dyrektor Przemysław Chraniuk, zastępca dyrektora - Małgorzata Radziszewska, poczet sztandarowy oraz delegacja uczniów i nauczycieli z ZSR w Ostrożanach.

            • DIECEZJALNY DZIEŃ MŁODZIEŻY

            • 14 września 2022 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Diecezjalnym Dniu Młodzieży, który odbył się w Drohiczynie przy replice ołtarza papieskiego na placu katedralnym, pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”.

              Na spotkanie przybyło ponad dwa tysiące młodych ludzi z diecezji drohiczyńskiej.

              W pierwszej części był czas na zawiązanie wspólnoty poprzez śpiew i tańce integracyjne. Następnie młodzież wysłuchała konferencji wygłoszonej przez Michała PAX Bukowskiego – lidera zespołu Muode Koty, który w swoim świadectwie życia podkreślał, że z Chrystusem wszystko jest możliwe.

              Centralnym punktem wydarzenia była Eucharystia pod przewodnictwem J. E. Ks. Bpa Piotra Sawczuka, który podziękował młodzieży za przybycie do Drohiczyna. W homilii przypomniał historię krzyża oraz zachęcał, aby każdy, zamiast uciekać, wziął swój krzyż, bo to on prowadzi do pokoju.

              Po Mszy Świętej odbył się koncert ewangelizujący ks. Kuby Bartczaka – kapłana rapera, który porwał młodzież do tańca i śpiewu.

              Na zakończenie wszyscy obecni zostali zaproszeni na posiłek do ogrodów seminaryjnych.

              Radośni, napełnieni pokojem i pozytywnymi emocjami wróciliśmy do Ostrożan.

            • NARODOWE CZYTANIE "BALLAD I ROMANSÓW"

            • Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych im.Wincentego Witosa w Ostrożanach wzięli udział w 11.edycji Narodowego Czytania. W tym roku popłynęły słowa nastrojowych "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza.

              Tę piękną akcję, promującą czytelnictwo poprzez kontakt z dziełami polskiej literatury, rozpoczął dyrektor Przemysław Chraniuk listem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który tak napisał o tegorocznej lekturze:

              "Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane"Ballady i romanse"Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury.(...)"

              Zapraszamy na fotorelację.

              Organizatorzy: Jolanta Gąsowska, Katarzyna Tobota, Bogusława Twarowska

            • Inauguracja roku szkolnego 2022/2023

            • 1 września 2022 roku uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach rozpoczęli kolejny rok szkolny. Spotkanie ze szkołą poprzedziła  uroczysta Msza Święta w Sanktuarium Maryjnym  prowadzona przez ks. dr Piotra Wójcika.

              Następnie cała społeczność spotkała się na szkolnym dziedzińcu. Do zebranych słowa skierował nowo mianowany dyrektor szkoły – pan Przemysław Chraniuk.

              Dyrektor przywitał  ciepło i serdecznie  zaproszonych gości, nauczycieli, rodziców oraz wszystkich uczniów, a w szczególności uczniów klas I, rozpoczynających naukę w naszej szkole. W swoim przemówieniu pan Dyrektor życzył pierwszoklasistom  satysfakcji z wyboru naszej szkoły i możliwości rozwijania w niej swoich pasji, a wszystkim uczniom motywacji w zdobywaniu wiedzy oraz mądrych decyzji związanych z  przyszłością.

              Po oficjalnej uroczystości uczniowie rozeszli się do sal lekcyjnych, gdzie wychowawcy przekazali ważne informacje dotyczące nowego roku szkolnego.

               

              Wszystkim życzymy dużo zdrowia, energii i zapału w podejmowaniu obowiązków szkolnych.

            • CZAS ZASŁUŻONEJ EMERYTURY

            • W dniu 31 sierpnia 2022 roku pożegnaliśmy pana Jana Kobusa - wieloletniego Dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych im. W. Witosa w Ostrożanach, który odszedł na zasłużoną emeryturę.

               

              Uroczystość pożegnania, to chwile wielkich wzruszeń, bo nikt chyba nie lubi rozstań, chociażby miały najpiękniejszą oprawę. Od uczniów, nauczycieli i rodziców dla odchodzącego na emeryturę Pana Dyrektora wraz z kwiatami popłynęły słowa podziękowań za wieloletnią pracę, za olbrzymie serce, za cierpliwość i wyrozumiałość, troskę o sprawy naszej szkoły, chociaż czasami nie było łatwo, za każdy dzień spędzony w jej murach, za pomoc, za poczucie bezpieczeństwa. Sympatycznym i wzruszającym momentem było podziękowanie złożone przez nauczycieli, którzy obdarowali swego szefa pamiątkowym grawerem oraz drobnym upominkiem.  Pełnienie funkcji dyrektora, to nie tylko sprawowanie obowiązków. To misja, a zarazem powołanie wymagające wiedzy, umiejętności i rozwagi, które to cechy nasz Pan Dyrektor posiadał. Przez lata pełnienia swych obowiązków współpracował owocnie z wieloma instytucjami, a jako gospodarz szkoły dbał o jej rozwój.

               

              Drogi Panie Dyrektorze, jeszcze raz dziękujemy gorąco za lata dobrej i owocnej współpracy, postawę godną naśladowania i serce włożone w każde działanie na rzecz uczniów, rodziców, nauczycieli i szkoły. Dziękujemy za wzór owocnej, sumiennej i pełnej oddania pracy, z prośbą o zachowanie nas w sercu i pamięci. Życzymy Panu wspaniałych dni w życiu osobistym, niezawodnego zdrowia i czasu na realizację własnych pasji i marzeń, by czas ocalił od zapomnienia wspólnie spędzone chwile i wspólne radości.

               Dziękujemy!