• „BRAMA DO NIEBA JEST CIASNA” – JASEŁKA w wykonaniu uczniów naszej szkoły

            • Magię Świąt Bożego Narodzenia mogliśmy odczuć w naszej szkole 22 grudnia 2022 roku. Tego dnia uczniowie klas II i IV TŻiUG oraz IV TL wcielili się w role postaci biblijnych oraz współczesnych ludzi przedstawiając jasełka pt. „Brama do nieba jest ciasna”. Podczas występu „aktorzy” przypomnieli zgromadzonym, że ponad 2000 lat temu w Betlejem przyszedł na świat Syn Boży, aby zbawić wszystkich ludzi i wszystkim otworzyć bramę do nieba. Każdy człowiek bez względu na wiek, wykształcenie czy zawód, powołany jest do ŚWIĘTOŚCI. Wykonując swoje codzienne obowiązki z pokorą, radością i miłością wszyscy przybliżamy się do nieba.

              Jasełka zakończyły się przesłaniem, jakie zostawił zdążającym do NIEBA św. Piotr:

              „…za pieniądze nie kupi się NIEBA.
              Za NIEBO – MIŁOŚCIĄ zapłacić trzeba.
              W NIEBIE – tylko MIŁOŚĆ może się liczyć.
              Tej MIŁOŚCI i Tobie chcę także dziś życzyć”.

              Uczniowie złożyli życzenia świąteczne dyrekcji, radzie pedagogicznej oraz pracownikom szkoły. Pan dyrektor Przemysław Chraniuk oraz wicedyrektor Małgorzata Radziszewska życzyli wszystkim zgromadzonym, aby świąteczny czas był wypełniony pokojem, miłością i odpoczynkiem w gronie rodzinnym, a Nowy Rok był czasem spełniania marzeń i realizacji celów.

              Dalsze świętowanie przebiegało w salach lekcyjnych przy wigilijnych stołach.

            • TARGI UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWYCH 👨‍💼 👩‍🌾 👨‍🍳 👷

            • W dniu 14 grudnia 2022r nasza szkoła wzięła udział w „Dniu umiejętności zawodowych” orgaznizowanym przez Powiatową Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną w Siemiatyczach oraz Białostocką Fundacją Kształcenia Kadr w Białymstoku.

              Wydarzenie miało miejsce w budynku Starostwa Powiatowego w Siemiatyczach.

              Celem przedsięwzięcia była promocja szkolnictwa zawodowego wśród przybyłych 8-klasistów.

              Młodzież z klas: Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych, Technik Rolnik i Technik Logistyk, miała okazję przekazać informacje o nauczanych w naszej szkole kierunkach.

              Nasza szkoła zaprezentowała działanie zdalnej nawigacji firmy Trimble czyli innowacyjnego urządzenia pomagającego rolnikom w precyzyjnym zarządzaniu gospodarstwem. Na stanowisku logistycznym uczniowie prezentowali grę na goglach wirtualnej rzeczywistości, która daje możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w roli operatora wózka widłowego.

              Uczniowie gastronomika mogli popisać się przepysznymi deserami, które przygotowali w formie bufetu.

              Pokaz umiejętności zawodowych prezentowany był również w formie zdjęć z zajęć praktycznych, kursów i praktyk zawodowych przedstawionych w formie prezentacji multimedialnej.

              Nasi uczniowie pięknie prezentowali się w swoich strojach zawodowych, wykazywali ogromne zaangażowanie w prezentacji kierunków nauczania, a także organizacji konkursu dla szkoły podstawowej.

              W wydarzeniu szkole towarzyszyli pracodawcy: Hotel Drohicki oraz Hotel Kresowiak, którzy na swoich stoiskach przygotowali różnorodne przekąski i słodkości. Na spotkaniu obecni byli również pracownicy firmy Pronar, z którą współpracujemy przy organizacji praktyk zawodowych.

            • INAUGURACJA ROZGRYWEK II LIGI FUTSALU ⚽️⚽️⚽️

            • 5 grudnia br. turniejem w Łapach rozpoczęliśmy sezon futsalowy w II Lidze Licealiady Województwa Podlaskiego w roku szkolnym 2022/2023.

              Wyniki rozegranych meczy:

              1. ZS Sokółka – ZSR Ostrożany 1 : 12 (do przerwy 0:7)

              2. I LO Łapy – ZSR Ostrożany 5 : 4 (do przerwy 1:3)

              W następny turnieju zagramy z ZSHE Białystok i ZSR CKP Białystok

              Skład szkolnej drużyny Futsalu: Kadej Filip, Kiślak Jakub, Miszczuk Olivier, Moczulski Daniel, Parzonko Konrad, Putkowski Maciej, Radziszewski Kamil, Smorczewski Michał, Smuniewski Patryk, Szabracki Krystian, Tonkiel Jakub, Twarowski Damian.

              Drużynę prowadzi M. Radziszewski.

            • "CRESA CUP" 2022 –Turniej rocznika 2014

            • Ostatni weekend zmagań piłkarskich to turniej "CRESA CUP" o Puchar Dyrektora Z.S.R. Ostrożany

              W turnieju wystąpiło 10 drużyn

              Po kilku godzinach niezwykłych emocji piłkarskich wyłoniliśmy zwycięzcę "Pogoń" Łapy

              Wszystkie zespoły, a w szczególności młodzi adepci piłkarskiego rzemiosła zasłużyli na ogromne brawa za walkę, emocje i ducha "fair-play"

              W uroczystym podsumowaniu turnieju wziął udział Pan Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach p. Przemek Chraniuk , który wręczył Wszystkim uczestnikom nagrody ufundowane przez Klub Sportowy CRESA Siemiatycze jako glównego organizatora: puchary, statuetki, medale.

              Serdecznie dziękujemy za zorganizowane smacznego poczęstunku dla wszystkich uczestnikow turnieju w postaci smacznego obiadku (Zawodnicy, Trenerzy, Sędziowie oraz Rodzice)

              Dziękujemy Uczniom Z.S.R. Ostrożany za pomoc w organizacji turniej

              Końcowa kolejność:

              1m "Pogoń" Łapy

              2m "Cresa" Siemiatycze

              3m "Podlasie" Sokołów Podlaski

              4m "Orzeł" Siemiatycze

              5m "Huragan" Międzyrzec Podlaski

              6m "Huragan" II Międzyrzec P.

              7m "Champion" Biała Podlaska

              8m "Pasja" Hajnówka

              9m "Pasja" II Hajnówka

              10m "Cresa" II Siemiatycze

              Najlepszy bramkarz: Franciszek Rudkowski - "Cresa" Siemiatycze

              Najlepszy zawodnik: Szymon Sakharuk "Cresa" Siemiatycze

              Król strzelców: Marcel Terpiłowski – "Orzeł" Siemiatycze

              Do zobaczenia za rok

            • Międzynarodowa Konferencja Końcowa- „Innowacyjna Multimedialna Prezentacja Kwalifikacji Zawodowych”

            • 02.12.2022 w Zespole Szkół Rolniczych  im . Wincentego Witosa w Ostrożanach  odbyła się Międzynarodowa Konferencja Końcowa- „Innowacyjna  Multimedialna Prezentacja Kwalifikacji Zawodowych” zorganizowana przez Fundację Rodzice Szkole.

               Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+

              Uczestnicy Konferencji zostali zapoznani z ideą , celami i działaniami projektu, który ma szerokie  zastosowanie w kształceniu w szkołach zawodowych w obszarze nauk rolniczych, na platformie będziemy mogli zapoznać się z nowatorskimi rozwiązaniami gdzie będą prezentowane wybrane kwalifikacje zawodowe z uwzględnieniem różnorodności  niezbędnych metod nauczania, weryfikacji wiedzy w trakcie prac edukacyjnych, wprowadzenie nowych metod i narzędzi kształcenia zawodowego, umożliwi to w praktyce nauczycielom zawodu i uczniom aktywną współpracę , w praktyce bardziej skuteczną niż konwencjonalna, a także bardziej wydajną niż tradycyjne zastosowanie technologii w nauczaniu.

              W module edukacyjnym Konferencji mieliśmy możliwość wysłuchania  prelekcji:

              -  Pana  prof. Politechniki Warszawskiej, Dr hab. Przemysława Kupidury,  dotyczącej zdjęć satelitarnych w rolnictwie oraz przykładów zastosowań teledetekcji

              -temat projektów wykorzystujących przetwarzanie scen satelitarnych w administracji publicznej przybliżył nam Pan Robert Pośnik –Agroplus

              Bardzo dziękujemy Organizatorom Konferencji za możliwość uczestnictwa w tym wspaniałym wydarzeniu , zachęcamy do logowania się i korzystania z Innowacyjnej Multimedialnej Platformy Kwalifikacji Zawodowych.

            • Szkolenie "Ochrona różnorodności biologicznej w warunkach produkcji rolnej”

            • „Patrzenie na piękno przyrody jest pierwszym krokiem do oczyszczenia umysłu.”

              Albert Einstein 🖋️ 📜

              05.12.2012 w  naszej Szkole w ramach zajęć praktycznych Uczniowie kl III ora z IV TR mieli możliwość uczestnictwa w Szkoleniu pt.: Ochrona różnorodności biologicznej w warunkach produkcji rolnej” ,które przeprowadzone zostało  przez Pracowników Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Siemiatyczach

              Zakładanym celem zrealizowanego  szkolenia  było przekazanie wiedzy na temat ochrony środowiska przyrodniczego i różnorodności biologicznej jako integralnej części nowej Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

               Bioróżnorodność ma podstawowe znaczenie dla trwałości życia organizmów znajdujących się w środowisku naturalnym.

              Im wyższa jest biologiczna różnorodność danego ekosystemu, tym jest on bardziej odporniejszy na występujące kataklizmy, zarówno naturalne (susze, powodzie, gradobicia, choroby, itp.), jak i sztuczne (skażenie chemiczne, zawleczenie obcych gatunków, globalne ocieplenie, itp.).

               W celu ochrony bioróżnorodności konieczne jest przewidywanie, zapobieganie oraz zwalczanie przyczyn zmniejszania się lub jej zanikania.

              Znaczenie ochrony bioróżnorodności wynika przede wszystkim z konieczności zachowania równowagi w przyrodzie.

               

              Tematyka szkoleń objęła następujące tematy:

              1. Obowiązek ochrony różnorodności biologicznej w przepisach UE i przepisach krajowych.
              2. Ochrona bioróżnorodności a ochrona środowiska.
              3. Zasady i metody ochrony bioróżnorodności w rolnictwie.
              4. Zasady integrowanej ochrony roślin.
              5. Systemy produkcji uwzględniające zasady bioróżnorodności i zapewniające jakość surowców rolniczych.
              6. Realizacja wyznaczonych dla sektora rolnego celów i zadań w „Programie ochrony i zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej wraz z Planem działań”.
              7. Działania przyczyniające się do ochrony różnorodności biologicznej oraz korzyści z ich realizacji, zarówno dla rolników jak i środowiska oraz korzyści stosowania prośrodowiskowych systemów produkcji rolnej.

               

              Dziękujemy bardzo PODR w Szepietowie za poświęcony czas oraz organizację Szkolenia .

            • LAUREATKI KONKURSU

            • Z ogromną radością informujemy, że uczennice klasy II TZiUG: Wiktoria Gruszka, Diana Pietrasiuk, Karolina Czarkowska i Aleksandra Jakuć zdobyły II miejsce w  konkursie filmowym  „Nakręć się na zawód” organizowanym  w ramach projektu podlaski kompas pracy przez BFKK w Białymstoku.
              W II etapie o nagrody walczyło  12 prac  autorskich.
              Wszystkim internautom bardzo dziękujemy za oddany glos.
              A było o co walczyć, gdyż za II miejsce czeka na nie nagroda pieniężna w kwocie 2500zł.
              Dziewczynom gratulujemy !!!

            • 29-30.11.2022 r Konferencja „Test wiedzy o rolnictwie ekologicznym”

            • Jesteśmy ostatnim pokoleniem z prawdziwą szansą na uratowanie świata”. Laurence Overmire.

              Świadomi tego wyzwania Uczniowie Naszej Szkoły, kl IV TR- Hubert Zalewski, Mateusz Twarowski, Damian Pikuliński,  a tym samym Laureaci I, II oraz III miejsca „Testu Wiedzy o Rolnictwie Ekologicznym”, etapu szkolnego uczestniczyli w konferencji  pn.: "Test wiedzy o rolnictwie ekologicznym" zorganizowanej w Warszawie w Hotelu  Novotel przez Centrum Doradztwa Rolniczego.

               W krajowym etapie konkursu dot. wiedzy o rolnictwie ekologicznym naszą Szkołę reprezentował Laureat pierwszego miejsca etapu szkolnego  Hubert Zalewski.

              Udział w wydarzeniu dał możliwość wysłuchania wspaniałych   Prelegentów:

              - Pana Jana Golby,  Zastępcy Dyrektora Departamentu Rolnictwa Ekologicznego  i Jakości Żywności MR i RW, który przybliżył  temat działań na rzecz rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce,

              - ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz  Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie,  którzy omówili  zagadnienia związane z  edukacją  w zakresie rolnictwa ekologicznego na poziomie wyższych uczelni, a także walorów produktów ekologicznych oraz możliwości ich sprzedaży.

              W Konferencji wzięli udział uczniowie oraz nauczyciele z 39 szkół rolniczych z całej Polski.

            • "Pszczoła bliżej nas", a Klaudia Smorczewska blisko podium:)

            • Z ogromną radością informujemy, iż 25 października 2022 r. uczennica naszej szkoły Klaudia Smorczewska z kl III TL otrzymała wyróżnienie za udział w konkursie  organizowanym przez Podlaską Izbę Rolniczą na najlepszą pracę stylistyczną pt. „Pszczoła bliżej nas”.

              Było blisko...., bardzo blisko, bowiem Klaudii zabrakło jedynie 1 punkta od zajęcia III miejsca! No cóż, droga na szczyt zawsze jest trudna, ale warta poświęcenia:)

              Wszystkim Uczennicom biorącym udział w konkursie serdecznie dziękujemy za przygotowanie prac i zachęcamy do dalszej aktywności, a Klaudii bardzo gratulujemy przyznanego wyróżnienia! Mamy nadzieję, że to nie jest jej ostatnie słowo, a wysoko oceniona praca będzie skuteczną zachętą do wzięcia udziału w kolejnych zmaganiach!

            • ZSR W OSTROŻANACH UCZY JAK NIE MARNOWAĆ ŻYWNOŚCI😉 Dzień 4 z 5

            • Najczęściej marnowanym produktem żywnościowym w Polsce jest pieczywo. Co zrobić z lekko czerstwego chleba?

              -grzanki

              -bułkę tartą

              -przygotuj tosty francuskie

              -albooo…. ZAPIEKANKI! Umówmy się, może nie wyglądają prestiżowo ALE kto ich nie lubi….

              Chleb posmaruj masłem/margaryną, posyp ulubionymi przyprawami np. chilli, słodką papryką. Dodaj niezwykle przemyślane i wyrafinowane dodatki takie jak plastry cebuli, pieczarki czy egzotyczne papryczki Jalapeño. Piecz w 180°C do zarumienienia i rozkoszuj się tym cudownym smakiem

              P.S. Nasze zapiekanki były w biednej wersji, nie prezentowały się oszałamiająco, ale z odrobiną ketchupu smakowały nieziemsko