• Staże zawodowe

•

W dniach 01.07.2014- 28.07.2014 w ramach realizacji projektu unijnego „Szkolny Ośrodek Kariery” 15 uczniów  LO naszej szkoły odbywało staż w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach.

W trakcie stażu uczniowie zapoznali się ze schematem organizacyjnym i zadaniami placówki oraz zasadami pełnienia służby na terenie komendy. Nabyli umiejętności z zakresu udzielania I pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach, poznali zasady ratownictwa wodnego w ramach ćwiczeń praktycznych na basenie miejskim w Siemiatyczach oraz mieli okazję poćwiczyć cięcie samochodów zniszczonych na skutek wypadku na złomowisku w Siemiatyczach.

W ramach stażu odbyło się kilka wycieczek edukacyjnych których celem było zapoznanie uczniów z zagrożeniami pożarowymi na terenie powiatu siemiatyckiego i sposobami zabezpieczeń p-poż np. do Przepompowni ropy naftowej w Adamowie, Odkrywkowej kopalni kredy w Mielniku, Gospodarstwa Agroturystycznego „Ziołowy zakątek” w Korycinach, Szkółki drzew
            i krzewów w leśnictwie Adamowo.

Aby przybliżyć uczniom zadania i sposób funkcjonowania innych służb mundurowych, odbyła się również wycieczka do Placówki Straży Granicznej w Mielniku. Uczniowie mogli zapoznać się z organizacją kontroli ruchu granicznego, rozpoznawaniem, wykrywaniem i zapobieganiem przestępstw i wykroczeń w obrębie działalności tej jednostki. Na zakończenie zajęć w Placówce Straży Granicznej młodzież wyruszyła na granicę polsko-białoruską aby zobaczyć w którym miejscu przebiega granica naszego państwa.

Jak wynika z rozmów przeprowadzonych z uczniami po zakończeniu stażu, młodzież jest bardzo zadowolona iż mogła uczestniczyć w stażu, który w dużym stopniu przybliżył im charakter pracy  w Komendzie PSP.

Po zakończeniu stażu uczniowie otrzymali stypendium stażowe ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

PROGRAM STAŻU

W KOMENDZIE POWIATOWEJ PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W SIEMIATYCZACH

Tytuł projektu: „Szkolny Ośrodek Kariery”

Rodzaj zajęć: staż

Miejsce realizacji: Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach

Czas trwania stażu: 160h dla każdego ucznia ( 20 dni x 8h dziennie)

Ilość uczniów: 15

I. Cele kształcenia:

1. Zapoznanie ze schematem  organizacyjnym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach

2.Zapoznanie z zadaniami, strukturą pracy w KP PSP.

3. Zapoznanie z przepisami dotyczącymi dyscypliny i bezpieczeństwa pracy

II. Zadania:

1. Schemat organizacyjny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach

2. Zadania realizowane przez PSP

3. Zasady pełnienia służby w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, BHP na terenie komendy

3. Krajowy system ratowniczo-gaśniczy- skład systemu

4. Zagrożenia wynikające na terenie powiatu siemiatyckiego

5 Nabywanie umiejętności prowadzenia dokumentacji w placówce

III Dokumentacja stażu:

Beneficjent odbywający staż zobowiązany jest do prowadzenia dzienniczka stażu, w którym będzie wypisywał wykonywane zadania w każdym dniu stażu.

Stażysta na początku i na końcu stażu rozwiązuje przygotowany przez opiekuna stażu test kompetencji który pozwoli ocenić poziom przyswojonej w czasie stażu wiedzy. Opiekun stażu wypełnia karty obserwacji ucznia.

Opracowała: Bożena Radziszewska-Dawidziuk