• Zajęcia z języka niemieckiego

Człowiek-najlepsza inwestycja

Tytuł projektu

„ Szkolny Ośrodek Kariery”

Rodzaj zajęć

Zajęcia z języka niemieckiego

Miejsce realizacji

Zespół Szkół Rolniczych im. W. Witosa w Ostrożanach

Ostrożany 41, 17-312 Drohiczyn

Nauczyciel prowadzący zajęcia

mgr  Eugenia Dąbrowska

Cele główne:

- doskonalenie umiejętności związanych z porozumiewaniem się w języku niemieckim

- zmiana nastawienia do nauki języka niemieckiego i kultury niemieckiej

- propagowanie wiedzy o krajach niemieckojęzycznych

Metody pracy:

- praca z filmami edukacyjnymi i ćwiczeniami do filmów

- praca w grupach i parach

- wykonywanie plakatów do realizowanych tematów

Środki dydaktyczne:

- zeszyty

- filmy edukacyjne

- ćwiczenia do filmów

- tablica i projektor

- plansze, markery

Przewidywane osiągnięcia

- zwiększenie umiejętności związanych z porozumiewaniem się w języku niemieckim

- lepsze rozumienie kultury niemieckiej

- zwiększenie wiedzy o krajach niemieckojęzycznych

-lepsze nastawienie do nauki języka niemieckiego

Program zajęć z języka niemieckiego

na rok szkolny 2014/2015

Projekt „Szkolny Ośrodek Kariery”

Cele projektu:

- doskonalenie umiejętności porozumiewania się w języku niemieckim w zakresie codziennych zdarzeń i sytuacji

- doskonalenie rozumienia tekstów pisanych i słuchanych

- propagowanie wiedzy o krajach niemieckojęzycznych

Metody pracy:

- odgrywanie ról

- praca w grupach i parach

- wykonywanie plakatów do realizowanych tematów

Środki dydaktyczne:

- zeszyty

- ebooki

- repozytorium edukacji mobilnej CREML, komputer

- plansze i markery

Przewidywane osiągnięcia:

- zwiększenie umiejętności związanych z porozumiewaniem się w języku niemieckim w zakresie codziennych zdarzeń i sytuacji

- zwiększenie umiejętności związanych z rozumieniem tekstów pisanych i słuchanych

- zwiększenie wiedzy o krajach niemieckojęzycznych

- lepsze nastawienie do nauki języka niemieckiego

Tematy (rok szkolny 2014/2015):

1. An der Universität – Na uniwersytecie. Odmiana czasownika – zasady ogólne. Odmiana czasownika sein – być. Budowa zdania pojedynczego. Tworzenie pytań.

Am Flugha fen – Na lotnisku. Rodzajnik i jego zastosowanie. Mianownik – Nominativ, biernik – Akkusativ. Odmiana rodzajnika. Przeczenie. Zaimek nieokreślony – man. Czasownik haben – mieć (godz. 4).

1. Im Hotel – W hotelu. Czasowniki rozdzielnie złożone. Spójniki: aber, denn, oder, sondern, und. Odmiana czasownika wissen i formy czasownika möchten.

Das Telefongespräch – Rozmowa telefoniczna. Odmiana czasownika – ciąg dalszy. Czasowniki modalne. Celownik – Dativ. Zaimki osobowe. Okreslanie czasu – godziny (godz. 4).

1. Die Fahrt mit dem Taxi – Jazda taksówką. Das Perfekt – czas przeszły złożony. Tworzenie liczby mnogiej rzeczownika (godz. 2).
            2. Der Spaziergang – Spacer. Przyimki, po których używa się celownika albo

biernika. Dopełniacz – Genitiv (godz. 2).

1. Im Restaurant – W restauracji. Czasowniki zwrotne. Czas przeszły prosty czasowników modalnych oraz haben i sein das Imperfekt. Przyimki, po których używa się celownika. Przyimki, po których używa się biernika (godz. 2).
            2. Im Internet-Cafe – W kawiarence internetowej. Zaimki dzierżawcze. Liczebniki porządkowe (godz. 2).
            3. Einkäufe – Zakupy. Odmiana przymiotnika. Tryb rozkazujący (godz. 2).
            4. Monika und ihre Freunde gehen ins Kino – Monika i jej przyjaciele idą do kina. Stopniowanie przymiotnika. Zdania podrzędne ze spójnikami dass, ob, wenn i zdania pytające zależne (godz. 2).
            5. Das Telefongespräch (2) – Rozmowa telefoniczna (2). Czas przeszły prosty czasowników słabych i mocnych – das Imperfekt. Formy podstawowe czasownika. Spojniki: auserdem, dann, deshalb, sonst, trotzem (godz. 2).
            6. Im Büro – W biurze. Czas przyszły – das Futur. Czas za przeszły – das Plusquamperfekt. Uproszczone zasady stosowania czasowników (godz. 2).
            7. E-Mail aus dem Urlaub – E-mail z urlopu. Tryb przypuszczający czasowników modalnych oraz haben i sein Konjunktiv Imperfekt. Tryb warunkowy – der Konditional I (godz. 2).
            8. Auf dem Bahnhof – Na dworcu. Użycie trybu przypuszczającego. Konjunktiv Imperfekt czasowników słabych i mocnych. Zdania warunkowe nierzeczywiste (godz. 2).
            9. Auf der Polizeiwache – Na Postierung policji. Czas przeszły trybu przypuszczającego – Konjunktiv Plusquamperfekt. Użycie trybu przypuszczającego – ciąg dalszy. Zdania podrzędne ze spójnikami obwohl i weil (godz. 2).
            10. Auf dem Tennisplatz – Na korcie. Zdania okolicznikowe czasu ze spójnikami: als, wenn, während. Przysłówki zaimkowe (godz. 2).
            11. Die Einladung – Zaproszenie. Zdania okolicznikowe czasu ze spójnikami: bevor, bis, nachdem, seitdem. Strona bierna – das Passiv (godz. 2).
            12. Der Besuch – Wizyta. Strona bierna – ciąg dalszy (godz. 2).
            13. Im Ratskeller – W piwnicy ratuszowej. Bezokolicznik z oraz bez zu (godz. 2).
            14. Der Brief – List. Przekształcanie zdań z dass w konstrukcję bezokolicznikową z zu (godz. 2).

Razem: 40h