• Obóz militarno-sprawnościowy

Program obozu

Miejsce obozu: Polańczyk Zdrój

Rodzaje zajęć organizowanych w ramach obozu:

• antyterroryzm-zasady obezwładniania uzbrojonego napastnika oraz obrony przed realnym atakiem
            • paintball: strategiczne zabawy strzeleckie z różnymi scenariuszami (odbicie i transport VIP-ów, walka o zrzut z amunicją i apteczką, zdobywanie umocnień wroga)
            • ASG: (Air Soft Gun) - zajęcia z użyciem broni skonstruowanej w celu realnego odwzorowania pola walki -ćwiczenia

• AK-47 Kałasznikow: nauka zasad działania, zajęcia praktyczne z rozkładania i składania broni, przeładowywania, celowania i oddawania suchych strzałów; zawody w szybkości składania broni i ładowania magazynków (broń pozbawiona jest cech bojowych).
            • survival militarny: nauka przetrwania w trudnych warunkach, wykonywanie zadań w terenie zagrożonym atakiem chemicznym, pozyskiwanie i uzdatnianie wody do picia, rozpalanie ognia różnymi metodami, samodzielne przygotowywanie posiłków, bezgłośne poruszanie się w nocy.
            • samoobrona: podstawy walki krav maga , walka gumowymi atrapami broni, zasady poruszania się w walce, odbieranie broni przeciwnikowi, taktyka poruszania się w pomieszczeniach, techniki jednostek specjalnych i antyterrorystycznych.
            • ćwiczenia saperskie i inżynieryjne: rozminowywanie terenu (atrapy min i pocisków) za pomocą macek saperskich i wykrywaczy metali, pokonywanie zapór przeciwpiechotnych, kopanie okopów i stanowisk ogniowych, montaż siatek maskujących, budowa punktów oporu i zapór inżynieryjnych.
            • działania zwiadowcze: obserwacja osób i obiektów na polu walki, szyfrowanie wiadomości, nauka poruszania się na terytorium wroga, czytanie mapy, maskowanie indywidualne, posługiwanie się busolą, odnajdywanie północnego kierunku, marsz na orientację, sporządzanie map i szkiców terenu.
            • trening sprawnościowy i wytrzymałościowy: zaprawy poranne, pokonywanie wojskowego toru przeszkód, bieg w pełnym oporządzeniu, rzut granatem (atrapa), transport rannego kolegi, transport sprzętu i atrap broni, ścianka wspinaczkowa.

.zajęcia militarne: przemarsze szykiem ubezpieczonym, nawiązywanie łączności telefonami polowymi, wykonywanie zadań pod ostrzałem, sygnały dowodzenia, działania zaczepne i obronne.

• zwiad wojskowy: nocne marszobiegi kondycyjne z elementami gry na orientację, maskowanie, podchody i gry terenowe,
            • pierwsza pomoc: niesienie pomocy przedmedycznej metodami prowizorycznymi (opatrywanie ran, tamowanie krwotoków), transport rannego w warunkach bojowych

W ramach projektu unijnego „ Szkolny Ośrodek Kariery” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w dniach 16-26 czerwca został zorganizowany  10 dniowy obóz militarno-sprawnościowy w Bieszczadach. W obozie uczestniczyło 15 uczniów LO. Program obozu był bardzo atrakcyjny,ale wymagał od uczniów dyscypliny i wytrwałości.

Licealiści zdobywali umiejętności udzielania pierwszej pomocy, uczyli się strzelać z broni krótkiej, z łuku,
            poruszać się  w terenie na orientację i przetrwać w trudnych warunkach.

Niełatwym zadaniem przed którym zostali postawieni licealiści była przeprawa przez rzekę z karabinami
            oraz 15 km marsz po górach ( trasa Cypel Polańczyka oraz Perła Polańczyka).

Podczas  obozu  nie zabrakło tez rozrywki. Największym  zainteresowaniem  cieszyły się:   paintball,
            pływanie kajakami  po Jeziorze Solińskim oraz ścianka wspinaczkowa .

Jak twierdza uczniowie,  obóz był wyzwaniem, by zmierzyć się z własnymi słabościami, ale też sprawdzianem wytrwałości w wykonywaniu zadań .

Licealiści przeżyli wiele ekstremalnych przygód , ale  mimo  zmęczenia, wszyscy  wrócili z obozu bardzo zadowoleni.