Jesteśmy dumni z naszych stażystów! Miło nam poinformować, że uczniowie zakończyli praktyki zawodowe w Grecji i wrócili już do zajęć na miejscu w szkole.
Czas na podsumowanie stażu. 50 uczniów kształcących się o profilu technik żywienia i usług gastronomicznych odbyło miesięczny staż w greckich hotelach i przedsiębiorstwach tej branży. Mobilność zawodowa realizowana była w terminie 12.09. – 09.10.2017 r. w ramach projektu pt. „Znajomość kuchni śródziemnomorskiej atutem na współczesnym rynku pracy” nr 2017-1-PL01-KA102-038144, który jest współfinansowany przez Unię Europejską programu Erasmus +, sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe. Organizacją partnerską w Grecji była Golden Sun Mobility Center.
Naszym uczniom towarzyszyły cztery Panie wychowawczynie wyznaczone z ramienia szkoły: Pani Edyta Kolenda, Pani Wanda Markiewicz, Pani Marta Boguszewska i Pani Małgorzata Radziszewska, które wspierały naszą młodzież podczas praktyk oraz wspaniale organizowały czas wolny poza nimi.
Głównym celem stażu było zdobycie przez naszych uczniów kompetencji i umiejętności zawodowych z zakresu gastronomii. Jesteśmy pewni, że projekt spełnił ich oczekiwania, a wiedza i doświadczenia wyniesione z mobilności zagranicznej zaprocentują w dalszej edukacji oraz przyszłej ścieżce kariery.
Uczestnicy zdobywali umiejętności przede wszystkim podczas pracy w kuchni; pod opieką greckich kucharzy przyrządzali główne posiłki. Uczyli się sporządzać dania z menu według określonych receptur i składników. Poznali obsługę sprzętu i zaplecze gastronomiczne. Mogli nauczyć się przygotowywać potrawy, które są charakterystyczne i najpopularniejsze w tamtym regionie, jak np. moussaka, dip tzatziki, souvlaki lub typowa sałatka ‘grecka’ choriatiki. Uczestniczyli podczas serwisu restauracyjnego, wydawaniu i serwowaniu posiłków, przygotowywaniu bufetu oraz sali konsumpcyjnej z dokładnym doborem sztućców, obrusów i akcesoriów. W hotelowych barach poznali tajniki parzenia tradycyjnych greckich kaw oraz tych najczęściej zamawianych przez gości; nauczyli się przyrządzać drinki oraz koktajle z karty; poznali także komputerowy system przyjmowania oraz rozliczania zamówień.
Praktyki obejmowały także zapoznanie się z przedsiębiorstwami branży gastronomicznej, do których należały: winiarnia, przetwórstwo produkujące wyroby z mleka koziego i owczego – głównie ser feta, piekarnia oraz przedsiębiorstwo produkujące najwyższej jakości oliwę z oliwek. W każdych z tych miejsc młodzież zapoznała się z dokładnym procesem produkcji, maszynami i urządzeniami, zapleczem firmy oraz dokładnie poznali produkt. Prócz przedsiębiorstw odwiedzili także grecki targ, na którym można było się zapoznać ze wszystkimi produktami spożywczymi charakterystycznymi dla tego kraju oraz danego okresu.
Poza praktykami był też czas przeznaczony na poznanie uroków Grecji. Uczniowie w ramach programu kulturowego popłynęli statkiem na wyspę Skiathos z plażą ze złotym piaskiem; zwiedzili Meteory – zespół prawosławnych klasztorów na wzniesieniach skalnych, które są zapisane na liście dziedzictwa UNESCO; udali się z miasteczka Litochoro do parku narodowego wzdłuż wąwozu Enipeas; wjechali na wysokość 500 m. n.p.m. masywu Olimpu, aby zobaczyć przepiękne stare miasteczko – skansen Palios Panteleimonas; zwiedzili starożytne miasto Dion wraz z muzeum oraz wykopaliskami archeologicznymi, a także drugie co do wielkości miasto w Grecji Thessaloniki, skąd udali się do Werginy – muzeum z grobowcami Filipa II oraz syna Aleksandra Macedońskiego.
Na zakończenie praktyk uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające odbycie stażu. W najbliższym czasie dostaną także dokumenty Europass Mobilność wydane w wersji polskiej oraz angielskiej.
Jesteśmy pewni, że miesiąc praktyk w Grecji długo zapadnie w ich pamięci, a wspólnie spędzony czas oraz zdobyte doświadczenie zaprocentują w przyszłości.