Rekrutacja
Terminy składania dokumentów i rekrutacji do szkół
Załącznik nr 1
do Zarządzenia Nr 6/2024 Podlaskiego Kuratora Oświaty z dnia 25 stycznia 2024 roku
Terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego, w tym terminy składania dokumentów do klas I publicznych: liceów ogólnokształcących, techników, branżowych szkół I stopnia oraz klas wstępnych i oddziałów przygotowania wojskowego w publicznych liceach ogólnokształcących i publicznych technikach
Lp.
Rodzaj czynności
Termin
w postępowaniu
rekrutacyjnym
Termin
w postępowaniu uzupełniającym
1.
Złożenie wniosku, w tym zmiana wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami (podpisanego przez co najmniej jednego rodzica/opiekuna
prawnego)
od 13 maja 2024 r.
do 18 czerwca 2024 r.
do godz. 15:00
od 23 lipca 2024 r.
do 26 lipca 2024 r.
do godz. 15:00
2.
Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty, w tym zmiana przez kandydata wniosku o przyjęcie, z uwagi na zamianę szkół, do których kandyduje oraz możliwość złożenia nowego wniosku
od 21 czerwca 2024 r.
do 9 lipca 2024 r.
do godz. 15:00
nie dotyczy
3.
Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej i dokumentów
potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków poświadczanych w oświadczeniach, o których mowa odpowiednio w art. 150 ust. 7 ustawy Prawo Oświatowe w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności związanych z ustaleniem tych okoliczności
do 10 lipca 2024 r.
do 29 lipca 2024 r.
4.
Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej i dokumentów
potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym,
do 15 lipca 2024 r.
do 5 sierpnia 2024 r.
5.
Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych
16 lipca 2024 r.
o godz. 10.00
6 sierpnia 2024 r.
o godz. 10.00
6.
Wydanie przez szkołę prowadzącą kształcenie zawodowe skierowania na badanie lekarskie, o którym mowa odpowiednio w art. 134 ust. 1 pkt 2-6 ustawy Prawo Oświatowe
od 13 maja 2024 r.
do 17 lipca 2024 r.
od 23 lipca 2024 r.
do 7 sierpnia 2024 r.
REGULAMIN REKRUTACJI NA ROK SZKOLNY 2024/2025
DLA ABSOLWENTÓW OŚMIOLETNIEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ
DO KLAS PIERWSZYCH TECHNIKUM ZESPOŁU SZKÓŁ ROLNICZYCH
IM. W. WITOSA W OSTROŻANACH
PODSTAWA PRAWNA:
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U z 2023 r. poz. 900 ze zm.),
- Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz.U. z 2022 r. poz. 2431 ze zm.),
- Zarządzenie Nr 16/2024 Podlaskiego Kuratora Oświaty z dnia 26 lutego 2024 roku w sprawie wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez Podlaskiego Kuratora Oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej oraz określenia miejsc uznanych za wysokie w tych zawodach, uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2024/2025 w województwie podlaskim,
§ 1 ZASADY OGÓLNE
- Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora szkoły.
- W Zespole Szkół Rolniczych im. W. Witosa w Ostrożanach nabór prowadzony jest w formie papierowej. Wniosek o przyjęcie ucznia może być pobrany drogą elektroniczną ze strony internetowej www.zsrostrozany.edupage.org lub w sekretariacie szkoły.
- Kandydat ma do wyboru nie więcej niż trzy szkoły ponadpodstawowe, w których chce podjąć naukę. Możliwe jest wybranie dowolnej liczby oddziałów kl. I prowadzonych w tych trzech wybranych szkołach, które zgodnie z wyborem kandydata są umieszczane na liście preferencji o ustalonej przez niego kolejności
- Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego szkoła nadal będzie dysponować wolnymi miejscami, dyrektor szkoły przeprowadza postępowanie uzupełniające. Postępowanie uzupełniające powinno zakończyć się do końca sierpnia 2024 roku.
- Za zapewnienie miejsca w szkole ponadpodstawowej wszystkim realizującym obowiązek nauki dzieciom i młodzieży zamieszkującym na obszarze powiatu, odpowiada rada powiatu (zgodnie z art. 39 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe).
- Kandydaci do poszczególnych typów szkół będą przyjmowani w kolejności ustalonej na liście rankingowej, którą wyznaczy liczba uzyskanych punktów, do wyczerpania miejsc, którymi dysponuje dany kierunek kształcenia.
- Każdy z kandydatów zostanie przydzielony tylko do jednego z preferowanych oddziałów lub nie zostanie przyjęty do żadnego oddziału, jeżeli w żadnym ze wskazanych oddziałów nie uzyska liczby punktów zapewniających przyjęcie.
- W przypadku wyczerpania limitu miejsc w danym oddziale szkoły, na wniosek kandydata Komisja rekrutacyjna przydziela go do innego oddziału, gdzie limit miejsc nie został wyczerpany.
- Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty mogą być składane przez kandydata w oryginale, notarialnie poświadczonej kopii, w postaci urzędowo poświadczonego odpisu zgodnie z art. 76 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego lub wyciągu z dokumentu albo w postaci kopii poświadczonej przez dyrektora szkoły podstawowej, którą ukończył kandydat.
- W terminach określonych w harmonogramie rekrutacji, kandydaci składają w szkole ponadpodstawowej następujące dokumenty:
- wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej;
- świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty;
- 2 zdjęcia;
- dodatkowe dokumenty (tylko w przypadku, gdy dotyczy kandydata):
Dokument
Forma dokumentu
Zaświadczenie o uzyskaniu tytułu laureata lub finalisty
ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych lub tytułu laureata konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim
- oryginał,
- kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem
Opinia wydana przez publiczną poradnię psychologiczno – pedagogiczną, w tym publiczną poradnię specjalistyczną, w sprawie pierwszeństwa przyjęcia ucznia z problemami zdrowotnymi do szkoły ponadpodstawowej
Dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 575 ze zm.)
Oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata
- oświadczenie rodzica
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność kandydata
- oryginał,
- kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem
UWAGA! Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”
§2 REKRUTACJĘ PRZEPROWADZA SIĘ W NASTĘPUJĄCYCH TERMINACH:
- Od 13 maja do 18 czerwca 2024 r. do godz. 1500 (od 23 lipca do 26 lipca 2024 r. do godz. 1500 – termin uzupełniający) – złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.
- Od 21 czerwca do 9 lipca 2024 r. do godz. 1500 – dostarczenie do szkoły świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
- Do 10 lipca 2024 r. (do 29 lipca 2024 r. – termin uzupełniający) – Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków poświadczanych w oświadczeniach, w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności związanych z ustaleniem tych okoliczności.
- Do 15 lipca 2024 r. (do 5 sierpnia 2024 r. – termin uzupełniający) – Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym ustalonych przez wójta okoliczności wskazanych w oświadczeniach.
- 16 lipca 2024 r. o godz. 1000 (6 sierpnia 2024 r. o godz. 1000 – termin uzupełniający) – publikacja wyników naboru przez udostępnienie list kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych w widocznym miejscu w siedzibie szkoły.
- Od 13 maja do 17 lipca 2024 r. (od 23 lipca do 7 sierpnia 2024 r. – termin uzupełniający) – wydanie przez szkołę dla kandydatów do technikum skierowań na badania lekarskie.
- Do 19 lipca 2024 r. do godz. 1500 (do 9 sierpnia 2024 r. do godz. 1500 – termin uzupełniający) – potwierdzenie woli podjęcia nauki w szkole poprzez dostarczenie:
- oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty, o ile wcześniej nie zostały złożone;
- zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia nauki w zawodzie;
- 22 lipca 2024 r. o godz. 1000 (12 sierpnia 2024 r. o godz. 1000 – termin uzupełniający) – publikacja wyników naboru przez udostępnienie list kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych w widocznym miejscu w siedzibie szkoły.
- 22 lipca 2024 r. do godz. 1430 (12 sierpnia 2024 r. do godz. 1430 – termin uzupełniający) – poinformowanie przez dyrektora szkoły ponadpodstawowej kuratora oświaty o liczbie wolnych miejsc w szkole.
- 23 lipca 2024 r. (13 sierpnia 2024 r. – termin uzupełniający) – opublikowanie przez Podlaskiego Kuratora Oświaty informacji o liczbie wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych.
§3 ZASADY REKRUTACJI DO KLASY PIERWSZEJ
- Do klasy pierwszej publicznej szkoły ponadpodstawowej przyjmuje się kandydatów, którzy:
- posiadają świadectwo ukończenia szkoły podstawowej;
- w przypadku zawierające orzeczenie kandydatów do szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - posiadają zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.
- W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba wolnych miejsc w szkole, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria:
- wyniki egzaminu ósmoklasisty;
- oceny z języka polskiego, matematyki oraz dwóch przedmiotów przypisanych do wybranego oddziału,
- świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem,
- szczególne osiągniecia wpisane na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej:
- uzyskanie wysokiego miejsca nagrodzonego lub uhonorowanego zwycięskim tytułem w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty albo organizowanych co najmniej na szczeblu powiatowym przez inne podmioty działające na terenie szkoły,
- osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu.
- W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego przyjmuje się kandydatów z problemami zdrowotnymi, ograniczającymi możliwości wyboru kierunku kształcenia ze względu na stan zdrowia, potwierdzonymi opinią publicznej poradni psychologiczno – pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej.
- Dodatkowym kryterium różnicującym kandydatów, w przypadku posiadania równej liczby punktów rekrutacyjnych, wynikających z kryteriów podstawowych jest:
- łączna liczba punktów za wyniki uzyskane na egzaminie ósmoklasisty,
- ocena z zachowania,
- średnia ocen z przedmiotów obowiązkowych na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.
Dodatkowe kryteria bierze się pod uwagę kolejno do momentu zróżnicowania kolejności przyjęć kandydatów.
5. Laureaci lub finaliści ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej oraz laureaci konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim są przyjmowani w pierwszej kolejności, jeżeli posiadają świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.
6. Określa się limit 24 miejsc we wszystkich klasach.
§4 ZASADY PRZYZNAWANIA PUNKTÓW
- Kandydat ubiegający się o przyjęcie do klasy pierwszej może otrzymać w postępowaniu rekrutacyjnym maksymalnie 200 punktów, w tym:
1) 100 punktów – za wyniki egzaminu przeprowadzonego w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej:
- wynik przedstawiony w procentach z: języka polskiego, matematyki – mnoży się przez 0,35;
- wynik przedstawiony w procentach z języka obcego nowożytnego – mnoży się przez 0,30;
2) 72 punkty uzyskane za oceny zawarte w świadectwie ukończenia szkoły podstawowej z języka polskiego, matematyki, i dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych wskazanych przez dyrektora szkoły:
- Technik rolnik: język polski, matematyka, biologia, wiedza o społeczeństwie;
- Technik żywienia i usług gastronomicznych: język polski, matematyka, biologia, wiedza o społeczeństwie;
- Technik hotelarstwa: język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie, geografia;
- Technik logistyk: język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie, geografia;
- Technik organizacji turystyki: język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie, geografia;
- Technik ochrony środowiska: język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie, biologia;
- ocena celująca – 18 punktów
- ocena bardzo dobra – 17 punktów
- ocena dobra – 14 punktów
- ocena dostateczna – 8 punktów
- ocena dopuszczająca – 2 punkty
3) ukończenie szkoły podstawowej z wyróżnieniem – 7 punktów;
4) osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu – 3 punkty;
5) szczególne osiągnięcia wpisane na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej – max 18 punktów:
- uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu ponadwojewódzkim organizowanym przez kuratora oświaty:
- tytuł finalisty konkursu przedmiotowego – 10 punktów,
- tytuł laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 7 punktów,
- tytuł finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 5 punktów,
- uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu międzynarodowym lub ogólnopolskim:
- tytuł finalisty konkursu przedmiotowego – 10 punktów,
- tytuł laureata konkursu interdyscyplinarnego – 7 punktów,
- tytuł finalisty konkursu interdyscyplinarnego – 5 punktów
- uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu wojewódzkim organizowanym przez kuratora oświaty:
- dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu przedmiotowego – 10 punktów,
- dwóch lub więcej tytułów laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 7 punktów,
- dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 5 punktów,
- tytułu finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 3 punkty,
- uzyskane w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu ponadwojewódzkim lub wojewódzkim:
- dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu przedmiotowego – 10 punktów,
- dwóch lub więcej tytułów laureata konkursu interdyscyplinarnego – 7 punktów,
- tytułu finalisty konkursu przedmiotowego – 7 punktów,
- tytułu laureata konkursu interdyscyplinarnego – 5 punktów,
- uzyskanie wysokiego miejsca nagrodzonego lub uhonorowanego zwycięskim tytułem w zawodach wiedzy innych niż wymienione w pkt. 5) lit. a – d, artystycznych lub sportowych organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, na szczeblu:
- międzynarodowym – 4 punkty,
- krajowym – 3 punkty,
- wojewódzkim – 2 punkty,
- powiatowym – 1 punkt
UWAGA! W przypadku gdy kandydat ma więcej niż jedno szczególne osiągnięcie z takich samych zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych na tym samym szczeblu oraz z tego samego zakresu, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej przyznaje się jednorazowo punkty za najwyższe osiągnięcie, z tym że maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania za wszystkie osiągnięcia wynosi 18 pkt.
- W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty przelicza się na punkty oceny z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej:
- z języka polskiego i matematyki:
- celujący – po 35 punktów,
- bardzo dobry – po 30 punktów,
- dobry – po 25 punktów,
- dostateczny – po 15 punktów,
- dopuszczający – po 10 punktów
- z wybranego języka nowożytnego oceny wyrażone w stopniu:
- celujący – po 35 punktów,
- bardzo dobry – po 30 punktów,
- dobry – po 20 punktów,
- dostateczny – po 10 punktów,
- dopuszczający – po 5 punktów
- W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do danego przedmiotu objętego egzaminem ósmoklasisty, na podstawie art. 44zz ust. 2 ustawy o systemie oświaty, przelicza się na punkty, w sposób określony w ust. 1, oceny wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, z danego przedmiotu, z którego przeprowadzany jest egzamin ósmoklasisty oraz którego dotyczy zwolnienie.
- W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty na podstawie art. 44zw ust. 2 ustawy o systemie oświaty ocenę z języka obcego nowożytnego, z którego jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, wymienioną na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przelicza się na punkty w sposób określony w ust. 1 pkt 2, z tym że na punkty jest przeliczana wyższa ocena z języka obcego nowożytnego.
§5 SZKOLNA KOMISJA REKRUTACYJNA
- Szkolną komisję rekrutacyjną powołuje Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostrożanach.
- W skład komisji rekrutacyjnej przeprowadzającej postępowanie rekrutacyjne do szkół wchodzi co najmniej 3 nauczycieli tej szkoły.
- W skład komisji rekrutacyjnej nie może wchodzić dyrektor szkoły oraz osoba, której dziecko uczestniczy w postepowaniu rekrutacyjnym przeprowadzanym do danej szkoły.
- Dyrektor szkoły może dokonać zmian w składzie komisji rekrutacyjnej, w tym zmiany osoby wyznaczonej na przewodniczącego komisji.
- Dyrektor szkoły wyznacza przewodniczącego komisji.
- Termin postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego ustala dla danego roku szkolnego kurator oświaty.
- Do zadań komisji w szczególności należy:
- sporządzenie listy kandydatów, zawierającej imiona i nazwiska uszeregowanej w kolejności alfabetycznej oraz weryfikacja spełniania przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym;
- sporządzanie informacji o liczbie punktów przyznanych kandydatom po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego lub postępowania uzupełniającego;
- ustalenie na podstawie wyników postępowania kwalifikacyjnego i ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych oraz przyjętych i nieprzyjętych;
- sporządzenie protokołu postępowania kwalifikacyjnego.
- Ustalenia komisji podejmowane są w formie decyzji.
- Posiedzenie komisji rekrutacyjnej zwołuje, prowadzi i nadzoruje przewodniczący komisji.
- Prace komisji rekrutacyjnej są prowadzone, jeżeli w posiedzeniu komisji bierze udział co najmniej 2/3 osób wchodzących w skład komisji.
- Osoby wchodzące w skład komisji są obowiązane do nieujawniania informacji o przebiegu posiedzenia komisji i podjętych rozstrzygnięciach.
- Od decyzji szkolnej komisji rekrutacyjnej przysługuje uzasadnione odwołanie do dyrektora szkoły.
Dyrektor
Przemysław Chraniuk