Matura
Matura
Od roku 2005 egzamin maturalny jest jednakowy dla wszystkich absolwentów szkół średnich w całej Polsce, bez względu na typ szkoły i profil ukończonej klasy. Ta nowa formuła matury sprawia, że wiele wyższych uczelni przyjmuje kandydatów na studia na podstawie wyniku egzaminu maturalnego. Abiturient zdaje więc tylko raz, nie zaś - jak kiedyś - dwa lub więcej razy. Wiele wydziałów wskazuje, jakie przedmiotyuczeń musi zdać na maturze, aby móc się ubiegać o przyjęcie na pierwszy rok studiów. Od roku szkolnego 2006/2007 egzamin przeprowadzany jest raz w roku.
Abiturient przystępujący do egzaminu zdaje trzy przedmioty jako obowiązkowe:
- język polski - na poziomie podstawowym w formie pisemnej i ustnej;
- nowożytny język obcy - na poziomie podstawowym w formie pisemnej i ustnej;
- matematykę - na poziomie podstawowym w formie pisemnej.
Ponadto uczeń może wybrać język dodatkowy, dwa lub trzy przedmioty dodatkowe, które zdaje na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Do końca września roku kalendarzowego poprzedzajacego egzamin uczeń dokonuje wstępnego wyboru przedmiotów, które bedzie zdawać na egzaminie, oraz poziomu, na jakim bedzie zdawać przedmioty wybrane jako obowiązkowe. Zadania na pisemny egzamin maturalny opracowuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, z którą współpracują Okregowe Komisje Egzaminacyjne organizujące sprawdzanie prac. Harmonogram egzaminów jest ogłaszany na stronie Centralnej Komisji Egzaminiacyjnej nie później niż na cztery miesiące przed rozpoczęciem egzaminu.
Prace sprawdzane są przez przez egzaminatorów zewnętrzych, którzy stosują jednolite w całym kraju kryteria oceniania według jednakowego schematu punktowania. Każda praca sprawdzona jest dodatkowo przez innego egzaminatora- spacjalnie przeszkolonego weryfikatora. W ten sposób w całej Polsce zachowana zostaje jednolitość i obiektywizm oceniania.
Absolwent, który zamierza zdawać maturę, chcąc mieć wyczerpującą wiedzę na temat wymagań oraz formy egzamiu, powinien zapoznać sie z następujacymi dokumentami:
- strona internetowa Centralnej Komisjii Egzaminacyjnej www.cke.edu.pl , na której na bieżąco podawane sa wszystkie informacje dotyczące matury, takie jak lista przedmiotów, które można zdawać, terminy egzaminów, zmiany w zasadach, standardy egzaminacyjne oraz arkusze wraz z odpowiedziami z przeprowadzonych egzaminów maturalnych;
- strona internetowa Ministrestwa Edukacji Narodowej www.men.gov.pl , na której podaje się ważne komunikaty na temat egzaminu maturalnego oraz planowanych zmian w formule egzaminu od nowego roku szkolnego;
- informatory maturalne, które zawierają podstawowe i najważniejsze informacje o egzaminie maturalnym, odpowiedzi na najczęściej pojawiajace sie pytania dotyczace matury, standardy maturalne wraz z opisem, czyli listę zagadnień, które powinien znać maturzysta, a także przykładowe arkusze maturalne. Informator jest dostępny na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.