• WYJAZD PIERWSZEJ TURY UCZESTNIKÓW PROJEKTU

26.10.2018r

Diana Dawidziuk - uczennica klasy III TŻ i UG podczas stażu w Grecji obchodziła swoje dziewiętnaste urodziny.
            Jednocześnie był to czas pożegnania uczestników projektu ze wspaniałymi opiekunami, kucharzami i personelem hotelu, ponieważ czas praktyk pierwszej tury dobiegł końca. Młodzież wraz z nauczycielami wraca już do Ostrożan. Do zobaczenia w szkole!

24.10.2018r

Uczniowie zagłębiali tajniki sztuki winiarskiej - zwiedzanie winiarni.

23.10.2018r

ZWIEDZANIE THESSALONIK

We wtorek uczniowie ZSR w Ostrożanach udali się do Thessalonik - drugiego co do wielkości miasta Grecji. W programie było między innymi zwiedzanie Białej Wieży, w której murach znajduje się muzeum historyczne Salonik. Jest ona jednocześnie doskonałym nadmorskim punktem widokowym. Następnym miejscem odwiedzonym przez uczestników wyjazdu była jedna z najstarszych w mieście świątyń - Cerkiew Mądrości Bożej Hagia Sophia oraz pomnik Aleksandra Wielkiego, a także pomnik Arystotelesa na placu jego imienia.

22.10.2018r

WYWIAD DLA LOKALNEJ GRECKIEJ TELEWIZJI DION

W poniedziałek odbyła się wizyta w tłoczni oliwy z oliwek. Zdarzenie nagrywała regionalna telewizja Dion, której dziennikarz przeprowadził wywiad z naszymi uczniami.
            Tego samego dnia młodzież ćwiczyła również przygotowywanie pizzy i naleśników.

20.10.2018r

METEORY - KLASZTORY ZAWIESZONE W CHMURACH

W niedzielę, uczniowie ZSR w Ostrożanach, biorący udział w projekcie "Europejski staż kluczem do sukcesu zawodowego", mieli okazję odwiedzić jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Celem wycieczki był zespół prawosławnych klasztorów, wybudowanych na bardzo wysokich skałach w centralnej części Grecji, o wdzięcznej nazwie Meteory.

20.10.2018r

SOBOTNIE ATRAKCJE

W sobotę odbyła się wycieczka do Palois Panteleimonas - malowniczej osady zbudowanej na zboczach góry Olimp. Młodzież wraz z opiekunami spacerowała kamiennymi uliczkami, odwiedziła też główny plac, w całości przykryty konarami ponad 100-letniego drzewa - platana, a także Cerkiew Św. Panteleimona - patrona lekarzy. Po powrocie z wyjazdu zorganizowano karaoke.

19.10.2018r

PRAKTYKA W GRECJI/RELACJA Z PIĄTKU

Piątkowy dzień w Grecji upłynął młodzieży z Ostrożan na pracy z egzotycznymi produktami - owocami morza. Kolejnym zadaniem było własnoręczne przygotowanie musaki - zapiekanego dania na bazie bakłażana, pomidorów oraz mielonego mięsa, polanego sosem beszamelowym. Kolejnego dnia, w nagrodę za wspaniałą pracę, uczestnicy stażu zostali poczęstowani przez załogę hotelu wyśmienitymi lodami.

Przedstawiamy kolejną porcję zdjęć z praktyk.
            Młodzież w dalszym ciągu poznaje receptury oraz samodzielnie wykonuje dania kuchni greckiej i nie tylko. Uczestnicy projektu mają również okazję doskonalić język grecki i angielski, pracując z pracownikami kuchni oraz obsługując klientów hotelu. Na zakończenie zajęć praktycznych, wszyscy uczniowie uczestniczą też w czynnościach porządkowych, bez których nie istniałoby żadne przedsiębiorstwo gastronomiczne. A więc kuchnię grecką poznają od A do Z!

REJS NA WYSPĘ SKIATHOS
            W ostatnim czasie odbyła się kolejna wycieczka w ramach programu kulturowego - rejs statkiem na wyspę Skiathos. Podczas wyprawy zadbano o ciekawe spędzenie czasu – jedną z atrakcji były wspólne śpiewy i tańce. Wycieczkowiczom towarzyszyły również przyjazne delfiny. Bezcennym doświadczeniem był spacer brzegiem jednej z 60-ciu plaży wyspy Skiathos.

18.10.2018r

A oto ciąg dalszy relacji z przebiegu projektu "EUROPEJSKI STAŻ KLUCZEM DO SUKCESU ZAWODOWEGO"
            Podzieleni na grupy uczniowie przyswajali wiedzę dotyczącą m.in. przygotowania tradycyjnej greckiej baklawy, pracy w przyhotelowej restauracji, obsługi sali konsumenckiej, pracy w zespole międzynarodowym. Jak widać na zdjęciach, zdobywanie nowych kompetencji to dla naszych uczniów sama radość.

WYCIECZKA DO PLATAMONAS
            Projekt "EUROPEJSKI STAŻ KLUCZEM DO SUKCESU ZAWODOWEGO" w swoich założeniach, oprócz poszerzenia wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu gastronomii ma także cele międzykulturowe, które realizowane są poprzez wycieczki dydaktyczne i rekreacyjne. W związku z tym młodzież udała się do Platamonas słynącego z zamku zbudowanego przez krzyżowców w IX wieku.

W czwartek wieczorem odbyła się integracyjna dyskoteka.

17.10.2018r

Dni stażu mijają, a nasi uczniowie nie próżnują. Kolejna część zajęć praktycznych obejmowała przygotowanie śniadania w hotelu oraz obsługę porannych gości. W ramach programu kulturowego odbyła się również wycieczka do wodospadu Zeusa i nad jezioro Afrodyty. Korzystając z pięknej pogody, uczestnicy projektu chętnie zażywali kąpieli słonecznych.

16.10.2018r.

14 października 40 uczniów z klas III i IV TŻiUG wraz z 3 opiekunami wyjechało na dwutygodniowy staż do Grecji. Podróż minęła bez zarzutów, a uczestników projektu przywitano bardzo serdecznie. Pełna energii i żądna nowej wiedzy młodzież już od pierwszych dni rozpoczęła zajęcia praktyczne, które polegały na przygotowywaniu różnego rodzaju posiłków, parzeniu kawy, ekspedycji potraw. Czas wolny umilały spacery nad brzegiem morza i kąpiele w hotelowym basenie.
            Zapraszamy do obejrzenia krótkiego fotoreportażu z dotychczasowego przebiegu praktyk.