• Klasy gastronomiczne

• RAMOWY PROGRAM STAŻU PRAKTYK ZAWODOWYCH

DLA UCZESTNIKÓW PROJEKTU
            nr 2016-1-PL01-KA102-025425

pt. „Rozwój sztuki kulinarnej sposobem na zdrowsze życie”

1 dzień

Spotkanie z organizatorami praktyk i omówienie programu praktyk,

 Zapoznanie praktykantów z przepisami BHP. Uzgodnienie harmonogramu pracy.

 Przygotowanie słownictwa i powtórzenie ważnych zwrotów językowych niezbędnych do kontaktów z personelem.

 Zapoznanie się z problematyką przystosowania obiektów hotelarskich do obsługi osób niepełnosprawnych, zostaną oprowadzeni po obiektach, w których będą odbywać praktykę.

Zapoznanie się ze strukturą organizacyjną obiektów, poszczególne działy oraz czynności jakie będą mieli za zadanie wykonywać. Zapoznają się z regulaminem obowiązującym w obiekcie. Na koniec otrzymują grafik pracy na kolejne 2 tygodnie, który uwzględnia stanowiska, na których uczniowie będą mogli zdobywać praktykę.

2-5 dzień

Poznanie współpracowników i zaznajomienie się z obowiązkami na każdy dzień stażu. Przydzielenie prostych prac w kuchni (zapoznanie się z

urządzeniami, obróbka wstępna warzyw i owoców, dekorowanie potraw, przygotowanie deserów, sprzątanie miejsca pracy). Wysłuchanie po pracy uwag opiekunów greckich. Spotkanie z opiekunem polskim i omówienie przebiegu dnia. Ocena postępów uczestników stażu i ciągła ewaluacja.

Starszy kelner zapoznaje ucznia z czynnościami na stanowisku pracy. Przekazuje informacje dotyczące:

 Przepisów bhp na stanowisku pracy

 Odpowiedniego stroju, postawy, cech dobrego kelnera, kultury osobistej

 Rodzajów i kategorii zakładów gastronomicznych

 Oferty gastronomicznej zakładu gastronomicznego

 Poszczególnych sprzętów, urządzeń, naczyń, sztućców, szkła

 wykorzystywanych do obsługi gości

 Układu karty menu

 Zasad i metod obsługi gości (powitania gości, podania kart menu, przyjęcia

 zamówienia, rozliczenia i pożegnania)

 Systemów obsługi kelnerskiej

 Ułożenia zastawy stołowej w zależności od potrawy (dobór sztućców, układ zastawy na stoliku)

 Zasad rozliczania z gościem restauracji

 Przygotowania stołu szwedzkiego i innych bufetów śniadaniowych

 Opracowania menu na dany dzień

6 dzień

Całodniowa wycieczka po okolicach Trapetto

7 dzień

Spotkanie przedstawicielami władz lokalnych podczas zorganizowanego festynu promującego projekt

8-10 dzień

Poznawanie tradycyjnej kuchni greckiej- pomoc w przygotowaniu dań oraz przystawek. Dekorowanie potraw i deserów. Obróbka wstępna warzyw i owoców- mycie, obieranie, krojenie. Praca rozszerzona o nowe zadania- patroszenie ryb i gotowanie zup. Sprzątanie kuchni. Spotkanie z opiekunem polskim i zdanie relacji z dnia pracy.

Zasad i sposobów przygotowania cateringu.

Uczeń wykonuje następujące czynności:

 Przygotowuje salę konsumencką w zależności od rodzaju imprezy gastronomicznej

 Przygotowuje bufet śniadaniowy

 Poznaje technik i formy przyjmowania zamówień na przyjęcia okolicznościowe

 Praca przy organizacji przyjęć okolicznościowych

 Opracowywanie menu okolicznościowego

 Praca w kuchni,

 obróbka wstępna surowców- mycie jarzyn, obieranie ziemniaków, siekanie cebuli, gotowanie zup,

 zapoznanie się ze sposobami przygotowania potraw z owoców morza, smażenie ryb i mięs,

 dekorowanie dań na talerzach, przygotowanie deserów.

 Obsługa małych przyjęć

 Zaznajomienie się zasadami kalkulacji imprez gastronomicznych

11-12 dzień

 Przygotowuje salę konsumencką w zależności od rodzaju imprezy gastronomicznej

 Przygotowuje bufet śniadaniowy

 Poznaje technik i formy przyjmowania zamówień na przyjęcia okolicznościowe

 Praca przy organizacji przyjęć okolicznościowych

 Opracowywanie menu okolicznościowego

 Obsługa małych przyjęć

 Zaznajomienie się zasadami kalkulacji imprez gastronomicznych

13 dzień

Wizyta w gospodarstwie agroturystycznym

14 dzień

Uczestnicy przygotowują przyjęcie dla właścicieli przedsiębiorstw w których odbywali praktyki na którym serwują dania kuchni greckiej.

Codziennie wieczorem będą organizowane krótkie spotkania opiekunów z uczestnikami projektu w trakcie których młodzież będzie się dzielić wrażeniami z przebiegu praktyk. Sporządzanie szczegółowych notatek z praktyk i systematyczne uzupełnianie dzienniczków stażu. Spotkanie z opiekunem polskim i zdanie relacji z całego dnia pracy. Ocena postępów uczestników stażu i ciągła ewaluacja.