Wiadomości o szkole
Kronika 2011/2012
W tym roku szkolnym 2011/2012 do naszej szkoły przyjeliśmy trzy klasy pierwsze.
Klasa I Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych
wychowawca Ewa Wielogórska-Gajko
Klasa I Liceum Ogólnokształcące z rozszerzonym programem bezpieczeństwa powszechnego
wychowawca Edyta Anna Brzozowska
Klasa I Technikum Rolnicze
wychowawca Sylwia Koczewska
W dniach 16-18 wrzesnia odbywała sie ogólnopolska akcja "Sprzatanie świata". Nasza szkoła jak co roku uczestniczyła czynnie w tym przedsięwzięciu. Tym razem to klasa I LO wraz z wychowawcą zajęła sie porządkami na terenie Ostrożan.
Hasłem przewodnim tegorocznej akcji było:
"Lasy to życie- chrońmy je."
W ten sposób Fundacja „Sprzątanie Świata-Polska” i Fundacja Nasza Ziemia włączają się w obchody Międzynarodowego Roku Lasów, ogłoszonego przez ONZ.
14.09.2011r. uczniowie klasy III TOG/TH oraz klasy III TR, wyruszyli w drogę do Poznania, rozpoczynając tym samym trzydniową wycieczkę, której głównym celem było zwiedzanie Targów Gastronomicznych.
Pierwszego dnia wycieczki zaplanowano zwiedzanie Sanktuarium Maryjnego w Licheniu. W odróżnieniu od roku poprzedniego, tym razem mieliśmy możliwość zobaczenia na własne oczy cudownego obrazu, który został odsłonięty na czas mszy świętej (z tego miejsca pozdrawiamy naszego kolegę Marcina, który obrazu nie widział). Po dotarciu do Poznania zakwaterowaliśmy się w schronisku młodzieżowym.
Wczesnym rankiem, rześcy i wyspani, po wyśmienitym śniadaniu, pojechaliśmy na Międzynarodowe Targi Poznańskie, gdzie corocznie odbywają się pokazy. Wystawców podzieleno tematycznie na cztery działy: Polagra-Food, Polagra-Tech, Gastro Trendy oraz Pakfood. Wśród gości targów Gastro Trendy nie zabrakło także kulinarnych autorytetów, ekspozycję odwiedzili m.in. znana z zamiłowania do kuchennych rewolucji restauratorka Magda Gessler, kulinarny globtroter Robert Makłowicz oraz utytułowany mistrz kuchni Kurt SchellerTegoroczne targi, były dla nas źródłem olbrzymiej wiedzy. Mieliśmy możliwość zobaczenia najnowszych maszyn stosowanych w zakładach gastronomicznych, zastawy stołowej, fachowców przygotowujących znakomite dania główne, desery, przekąski, napoje oraz spróbowania ich. Spotkania z wystawcami zaowocowały również wzbogaceniem bazy dydaktycznej naszej szkoły oraz przyszłą współpracą.
Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły rozmawiający
z przedstawicielami Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu.
Po opuszczeniu targów udaliśmy się na zwiedzanie poznańskiej Starówki oraz Starego Browaru a wieczorem przyszedł czas na kinowy seans. Opinie o filmie były bardzo rozbieżne, jednak zdecydowana większość miała niezły ubaw.
Trzeci dzień to głównie powrót do domu, jednak i ten obfitował w kilka niezapomnianych wrażeń.
Wycieczka była bardzo udana, tegoroczna edycja targów spełniła nasze oczekiwania i była ciekawą odmianą. Oby więcej takich wyjazdów.
Przemysław Łosicki
Młodzież z klasy III LO z rozszerzonym programem bezpieczeństwa powszechnego uczestniczyła w obozie szkoleniowym zorganizowanym na terenie ośrodka w Serpelicach.
Przez cztery dni uczniowie ćwiczyli różnorodne umiejętności związane z funkcjonowaniem służb mundurowych.
Celem obozu było doskonalenie nabytych w roku szkolnym specjalistycznych umiejętności z zakresu funkcjonowania służb mundurowych: policji, straży granicznej oraz straży pożarnej.
Podczas przeprowadzonych zajęć szkoleniowych główny nacisk położono na treści związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem, zwłaszcza z zakresu: ratownictwa medycznego, ratownictwa wodnego, taktyki działań służb mundurowych i ratowniczych. Uczniowie zapoznali się ze specyfiką pracy w Straży Granicznej, Straży Pożarnej oraz Policji.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia prowadzone przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach przeprowadzone na terenie siemiatyckiego zalewu. Młodzież uczestniczyła w zajęciach z ratownictwa wodnego, zapoznała się ze specjalistycznym sprzętem i sposobami jego wykorzystywania w akcjach ratowniczych. Słuchacze mieli okazję zapoznać się z zagadnieniami pierwszej pomocy tonącemu oraz regułami bezpiecznego korzystania z kąpielisk. Ratownik medyczny z KPPSP w Siemiatyczach przeprowadził zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej.
Kolejny dzień to zajęcia z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach, którzy zapoznali młodzież z technikami prewencji stosowanymi w codziennej służbie policyjnej. Specjalnie dla młodzieży z klasy mundurowej policjanci przeprowadzili pokaz broni oraz pokaz zastosowania środków przymusu bezpośredniego. Zaprezentowane pokazy stanowiły wielką atrakcję dla uczniów z klasy mundurowej, którzy z wielkim zainteresowaniem i uwagą obserwowali przygotowane atrakcje. Uczniowie mogli się także przekonać, że edukacja jest nieodłącznym elementem pracy w służbach mundurowych. Zobaczyli również jak wiele policjanci muszą włożyć wysiłku i starań w stałe podnoszenie swoich kwalifikacji.
Ostatnim punktem szkolenia był pobyt w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej w Mielniku. Uczniowie zapoznali się ze specyfiką pracy w Straży Granicznej, wysłuchali wykładu o funkcjonowaniu jednostki, a także uczestniczyli w pokazie broni i sprzętu wykorzystywanego w codziennej pracy. Niecodzienną frajdą okazały się zajęcia nocne, marsz pasem granicznym w ramach patrolu, przygotowane przez kadrę zawodową z jednostki.
Pomimo intensywnego szkolenia (obowiązkowa musztra, wykłady, zajęcia praktyczne, zajęcia sportowe z samoobrony, marszobiegi terenowe) młodzież wygospodarowała sobie czas na rozrywkę i wypoczynek-oczywiście aktywny. Uczestnicy obozu mogli korzystać z kortów tenisowych, boiska do piłki siatkowej czy po prostu spędzać czas na miłych rozmowach przy ognisku.
Po czterech dniach pełnego wrażeń pobytu w Serpelicach, chłopcy i dziewczęta wrócili do domów. Czas spędzony na obozie był dla nich niezapomnianym przeżyciem, który jeszcze długo będzie tematem rozmów i wspomnień. Ich opowieści z pewnością zainteresują młodszych kolegów, którzy być może w przyszłości rozpoczną naukę w klasach mundurowych.
Dyrekcja ZSR w Ostrożanach oraz uczniowie klasy III LO składają podziękowania za pomoc w organizacji obozu oraz przeprowadzenie zajęć tematycznych:
- Komendzie Powiatowej Policji w Siemiatyczach
- Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach
- Podlaskiemu Oddziałowi Straży Granicznej w Mielniku
Zespół Szkół Rolniczych w Ostrożanach 3 października 2011 roku rozpoczyna akcję charytatywną na rzecz dzieci ze świetlicy terapeutycznej w Siemiatyczach.
W zawiązu z zapotrzebowaniem na przybory szkolne, zwracamy się z serdeczną prośbą o pomoc w zebranie następujących rzeczy:
- zeszyty, plecak szkolny, długopisy, mazaki, kredki świecowe, blok rysunkowy i techniczny, klej, linijki, piórniki, farby plakatowe i inne.
Chętnie przyjmiemy też zabawki oraz wszelkiego rodzaju gry planszowe, książki i słowniki ortograficzne.
Już od 13 lat współpracujemy z Caritas Diecezji Drohiczyńskiej a w szczególności ze świetlica w Siemiatyczach. W tym roku szkolnym zamierzamy jeszcze raz pomóc dzieciom, tym razem zbierając na święta Bożego Narodzenia dary żywnościowe.
Dary prosimy znosić do biblioteki szkolnej do pani Bogusławy Twarowskiej.
Wszystkim uczniom, w imieniu dzieci z góry dziękujemy. Klasa która pokaże najwięsze serce i nazbiera najwięcej darów, zostanie nagrodzona "uśmiechami szczęśliwych dzieci".
Opiekun akcji: Edyta Anna Brzozowska
Uczniowie klas II i IV proszeni są o wytypowanie po dwie osoby z klasy do konkursu wiedzy ekonomicznej. Zgłoszenia prosimy kierować do pani Sylwii Koczewskiej oraz Elżbiety Bajeny.
Konkurs odbędzie się w październiku a zwycięzca dostanie tytuł:
„SZKOLNEGO EKONOMISTY ROKU 2011/2012”
Przebieg konkursu:
1. Rozwiązanie krzyżówki z hasłem.
2. Wypełnianie dokumentów bankowych.
3. Znajomość polskich nominałów bankowych i europejskich.
4. Znajomość skrótów, nazw, pojęć bankowych i ekonomicznych.
5. Rozwiązanie zadań matematycznych o treści bankowej.
4 października o godz. 8.00 uczniowie LO w Ostrożanach wraz z przedstawicielemi Policji Powiatowej w Siemiatyczach mieli okazję uczestniczyć w zajęciach strzeleckich na strzelnicy w Ciechanowcu Niektórzy z nich po raz pierwszy spróbowali swoich umiejętności w strzelaniu z broni krótkiej P-83 z odległości 15 metrów. Najbardziej z wyjazdu cieszyli się uczniowie klasy pierwszej.
4 pażdziernika - Wieczorek zapoznawczy klas pierwszych
Przenośna tablica interaktywna
Od października uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach na lekcji języka angielskiego i nie tylko mogą korzystać z tablicy interaktywnej. To Najmniejszy i najbardziej intuicyjny w obsłudze z dostępnych na rynku systemów przenośnych tablic interaktywnych. Montaż urządzenia na zwykłej białej tablicy (lub ścianie) jest niezwykle łatwy dzięki unowocześnionym, wyjątkowo praktycznym elementom mocującym. Połączone z komputerem (USB) i projektorem cyfrowym dowolnego typu, przekształca każdą płaską powierzchnię w tablicę interaktywną o przekątnej do 240 cm. Urządzenie umożliwia przeniesienie interfejsu komputera na tablicę i korzystanie z wszystkich funkcji komputera, pracę z dowolnymi aplikacjami, programem PowerPoint, płytami CD itd. Poręczny, interaktywny pisak przejmuje funkcje myszy komputerowej, a także otwiera innowacyjną paletę narzędzi aplikacji eBeam Interact. Aplikacja eBeam Interact umożliwia m.in.: sporządzanie notatek i rysunków na tablicy, importowanie plików graficznych oraz plików utworzonych np. w programach Word i Excel, zapisywanie przeprowadzonych zajęć i wysyłanie ich pocztą elektroniczną lub wydrukowanie.
Halloween w Ostrożanach
Środa 26 październik.
Wyniki Konkursu Ekonomicznego
Miejsce
Imię i nazwisko
Klasa
Liczba punktów
(max liczba 46 pkt)
1
Mariusz Moczulski
III TR
42
2
Krzysztof Lewczuk
IV TR
37
3
Adam Leszczyński
III TR
35
4
Radosław Stępkowski
IV TR
33
5
Krzysztof Kryński
II TR
28
6
Małgorzata Zaremba
II TOUG
25
7
Monika Dobrogowska
II TOUG
17
Tytuł ekonomisty szkoły otrzymał
Mariusz Moczulski
Serdecznie gratulujemy!
Zespół Szkół Rolniczych w Ostrożanach zakupił kolejne pomoce dydaktyczne w postaci profesjonalnych programów kompterowych do Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych oraz Technikum Hotelarza. Oto krótki opis programów
X2 System
to pakiet programów dla gastronomii i hoteli pomagający przedsiębiorstwom osiągnąć trwałe i wymierne korzyści biznesowe, działający w środowisku Microsoft Windows. Idealnie nadaje sie do pracy jednostanowiskowej, jak również pozwala na efektywną pracę w sieci.
Intuicyjny interfejs aplikacji ułatwi pracę z systemem początkującemu użytkownikowi, a także zaspokoi oczekiwania doświadczonych operatorów.
Budowa modułowa gwarantuje pełną integrację i umożliwia elastyczne dopasowanie funkcjonalności programu do potrzeb każdej firmy. W miarę rozwoju firmy, X2 System można rozbudowywać o kolejne elementy.
X2 Kasajest oprogramowaniem dedykowanym dla punktów obsługi sprzedaży (POS) w placówkach gastronomicznych. Intuicyjny interfejs połączony z ekranami dotykowymi (touch screen) pozwala na łatwą obsługę nawet początkującemu użytkownikowi.
Program jest bogato wyposażony w funkcje zarządzania rachunkami oraz obsługi klientów, przez co wyśmienicie nadaje sie do obsługi sprzedaży w restauracji, dyskotece, pubie, czy barze szybkiej obsługi.
System został zaprojektowany tak, by mógł działać zarówno w środowisku MS Windows jak i Linux (OpenSource), również w technologii LTSP, co pozwala na znaczne obniżenie kosztów wdrożenia i zapewnienie większego bezpieczeństwa danych. Stanowisko sprzedaży oparte na X2Kasa rejestruje transakcje dokonywane przez kelnera/barmana. Program X2Kasa może pracować na pojedynczym stanowisku lub w sieci, współpracując z pozostałymi modułami, takimi jak X2 Manager, X2 Sys, X2 Raport.
Najważniejsze cechy programu X2Kasa
- identyfikacja kelnera kodem lub kartą magnetyczną,
- zakładanie nowych rachunków na stoły, zmiana obsługi stołu, łączenie lub rozdzielanie rachunków, przekazywanie lub przejmowanie rachunku,
- stały podgląd rachunku,
- całość menu na klawiszach bezpośredniego dostępu,
- graficzna reprezentacja lokalu,
- możliwość bonowania za pomocą kodu PLU, nazwy towaru,
- wydruk zamówień na drukarkach zamówień w kuchni i barze,
- 3 poziomy cen oraz funkcja happy hours (automatyczne przestawianie poziomu cen o zaprogramowanej godzinie),
- możliwość korekt rachunków przed i po wydrukowaniu zamówienia (z możliwością ustalania rozchodu),
- możliwość ustalenia kolejności serwowania potrawy,
- rabaty, obsługa kart magnetycznych stałego klienta (karty rabatowe),
- modyfikacja potraw - zastąpienie jednego składnika potrawy innym np. frytki zamiast ziemniaków,
- dodatkowe informacje - wydruk informacji dla kuchni np. bez soli, przysmażone, itd.,
- różne formy płatności - gotówka, karty kredytowe, czeki,
- zakończenie rachunkiem wstępnym (do zaakceptowania przez klienta w eleganckich lokalach), paragonem fiskalnym, fakturą,
- współpraca ze wszystkimi drukarkami fiskalnymi dostępnymi na polskim rynku
- możliwość graficznego uskładania stolików metodą drag&drop,
- możliwość zmiany formy płatności rachunku,
- możliwość wprowadzania rezerwacji oraz wydruku potwierdzeń i listy rezerwacji,
- możliwość wprowadzania pozycji rachunku z podziałem na klienta i wyszczególnienie go na rachunku końcowym,
- możliwość wprowadzania wielu typów płatności do jednego rachunku,
- możliwość zmiany ceny potrawy,
- możliwość pracy na wielu rodzajach menu a w każdym menu osobne grupy towarowe
- zarządzanie kartami abonamentowymi,
- tryb szybkiej sprzedaży
- tryb sprzedaży bezgotówkowej.
jest oprogramowaniem służącym do prowadzenia działalności o profilu gastronomicznym, system prowadzi pełną gospodarkę magazynową z podziałem na wiele magazynów i filii. Zawiera również zarządzanie słownikami systemu, rozliczanie finansowe i towarowe a także raportowanie i analizy.
System posiada bardzo wygodny system raportów oparty o dziennik bieżących spraw, dzięki czemu informowani jesteśmy na bieżąco o wszystkich zobowiązaniach i należnościach, rezerwacjach oraz zadaniach.
Kolejną zaletą xManagera jest możliwość pracy on-line, oznacza to iż zarządzanie systemem może odbywać się w dowolnym miejscu z wykorzystaniem sieci Internet.
Nasi programiści zadbali również o system raportowania za pomocą poczty elektronicznej (e-mail).
W oparciu o bardzo wydajny, niezawodny silnik SQL na licencji OpenSource GPL uważamy że nasz system jest najbardziej wydajnym produktem na rynku polskim.
Najważniejsze cechy programu X2 Manager:
- prowadzenie gospodarki wielo magazynowej,
- pozwala na wprowadzanie dokumentów:
- PZ - dokumenty przyjęć z zewnątrz,
- RW - rozchód wewnętrzny,
- WZ - wydanie na zewnątrz,
- MM - przesunięcia międzymagazynowe,
- AS - różnice inwentaryzacyjne,
- PD - produkcja
- KP - kasa przyjmie
- KW - kasa wyda
- PR - protokoły różnic,
- ZWR - dokumenty zwrotów towarowych,
- posiada moduł fakturujący i sprzedaży,
- pozwala tworzyć automatyczny rozchód ze sprzedaży wg receptur w uwzględnieniem zasady FIFO,
- umożliwia przejrzystą prezentację sprzedaży potraw, napoi, itp. w poszczególnych punktach sprzedaży wg różnych kryteriów i przekrojów,
- posiada moduł rezerwacji stolików,
- posiada możliwość graficznej prezentacji sali,
- prezentuje zużycie surowców na podstawie kart kalkulacyjnych,
- umożliwia porównanie sprzedaży z kosztem,
- wylicza ceny kalkulacyjne potraw według rzeczywistych kosztów zakupu surowców,
- umożliwia produkcję wyrobów gotowych i półproduktów,
- informuje o przekroczonych stanach minimalnych i maksymalnych,
- prezentuje stany magazynowe,
- prezentuje informacje o wszelkich zmianach stanów magazynowych,
- prezentuje raporty historii artykułów,
- informuje o zmianach cen zakupu surowca w stosunku do poprzednich dostaw (kontrola dostaw),
- wylicza wartość przychodów, rozchodów, sprzedaży w cenach zakupu i sprzedaży oraz osiągniętą marżę na każdy dzień i miesiąc,
- prowadzi dziennik pracy każdego kelnera, jego obroty,
- kontroluje czas pracy kelnera,
- uzgadnia ceny i dostawy (PZ) z fakturami VAT dostawców,
- umożliwia analizę zapotrzebowania na surowce,
- kontroluje zapłaty za dostawy i sprzedaż kredytową,
- kontroluje i prezentuje sprzedaż na karty rabatowe,
- posiada moduł obsługi kart abonamentowych (sprzedaż bezgotówkowa).
X2 Hotel
służy do obsługi recepcji hotelowej w oparciu o funkcje programu X2Manager wzbogacony o funckje rezerwacji i pobytów,konto rozliczeniowe gościa, definicje obciążeń hotelowych, oraz kartoteki pokoi, gości i firm.
Dzięki integracji w jednym systemie obsługi recepcji hotelowej, gastronomii i innych punktów sprzedaży (sklepy, imprezy, catering), całe obroty hotelu mogą być ujęte w jednolitych raportach i statystykach.
X2 Hotel zapewnia raporty i funkcje specyficzne dla hotelu, takie jak grafik pokoi i stan obłożenia hotelu, lista przyjazdów i wyjazdów, saldo-lista, lista śniadań, statystyki hotelowe, plan sprzedaży, interfejs do centrali telefonicznej, itp. Wspólna z aplikacjami gastronomicznymi X2Kasa, X2manager czy X2Pos jest baza danych, funkcje administracyjne i kasowe.
Oprogramowanie X2Hotel może współpracować z zewnętrznymi systemami obsługi dostępu do pomieszczeń hotelowych w postaci zamków elektronicznych.
Oprogramowanie działa pod systemem operacyjnym MS Windows, w sieci LAN lub na pojedynczym stanowisku, wykorzystując standardowy sprzęt PC uzupełniony o specjalizowany sprzęt do obsługi sprzedaży: ekrany dotykowe, drukarki fiskalne, kuchenne i rachunkowe, zdalne bonowniki "Nano", czytniki kart magnetycznych i kodów paskowych, wagi, dozowniki, szuflady na pieniądze, itp.X2 Hotel znajduje zastosowanie zarówno w małych, średnich oraz dużych obiektach hotelowych.
Duża elastyczność konfigurowania systemu pozwala z powodzeniem stosować go w pensjonatach, motelach i hotelach, szczególnie w obiektach o szerokim zakresie usług hotelowo-gastronomicznych.Najważniejsze cechy programu X2 Hotel:
- Proste tworzenie i modyfikacja rezerwacji
- Rezerwacje grup lub pojedyńczych osób
- Graficzna prezentacja rezerwacji
- Zestawienia obłożenia hotelu
- Raportowanie rezerwacji
- Możliwość drukowania diagramu
- Potwierdzenia rezerwacji
- Łatwe rozliczanie gości
- Podgląd bierzącego stanu pokoi
- Przesyłanie wiadomości pomiędzy stanowiskami pracy
- Rozbudowany system uprawnień
X2 Syspełni rolę serwera wydruku fiskalnego, realizuje rozchody magazynowe oraz zarządza wykonywaniem cyklicznych backupów. Program po uruchomieniu trafia do systemowego traya (prawy dolny róg ekranu) i z tego miejsca oczekuje na zadania do realizowania.
Najważniejsze funkcje programu X2 Sys:
- Wiele stacji roboczych i tylko jedna drukarka fiskalna
- Program X2 Sys pełni rolę sieciowego serwera wydruków fiskalnych dzięki czemu wydruki fiskalne realizowane na różnych stacjach roboczych w lokalu mogą być realizowane na jednej drukarce fiskalnej podłączonej do dowolnej stacji PC działającej w ramach danej lokalizacji.
- Rozchody magazynowe na bieżąco - zawsze wiesz ile masz
- Dzięki mechanizmowi śledzenia sprzedaży on-line program tworzy rozchód magazynowy zaraz po zamknięciu danego rachunku dzięki czemu na bieżąco mamy kontrolę nad faktycznym stanem towarów w magazynach.
X2 Raport
pozwala na wykorzystanie wszystkich danych zgromadzonych przez system - daje możliwość tworzenia dowolnych raportów, statystyk, zestawień czy analiz i przedstawiania ich w formie liczbowej lub graficznej. Użytkownik może tworzyć i dołączać do systemu dowolną ilość własnych raportów.
Dnia 6 grudnia 2011 r w naszej szkole odbędzie się zbiórka pieniedzy na chora Julkę.
Mała 3 letnia Julka Niemyjska z Korycin ma duże problemy ze zdrowiem - ma ostrą białaczkę i wadę serca.
Julkę czeka długie leczenie, w tym przeszczep szpiku kostnego. Jak to małe dziecko, najszybciej wraca do zdrowia we własnym domu- ale dom Julki wymaga pilnego rementu, aby mogła w nim przebywać chora, bardzo osłąbiona dziewczynka.
WSPÓŁNIE POMÓŻMY JULCE W POWROCIE DO ZDROWIA
W związku z powyższym serdecznie prosimy młodzież o pomoc dziewczynce.
Samorząd Uczniowski
KONKURS RECYTATORSKI – OSTROŻANY NA PODIUM!
Finaliści konkursu
1 XII w Samorządowym Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach odbyła się VIII edycja konkursu recytatorskiego poezji rosyjskiej „STROFY POD SAMOEAREM”. Konkurs obejmował recytację poezji rosyjskiej w oryginale. Komisja oceniała: poprawność fonetyczną, interpretację utworu i ogólny wyraz artystyczny.
Eliminacje odbyły się w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne. Uczestnicy recytatorskich zmagań jednogłośnie stwierdzili, że poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki, co potwierdziła komisja konkursowa.
Zespół Szkół Rolniczych im. W. Witosa w Ostrożanach reprezentowała Patrycja Brzezińska (klasa II TOUG) i Wojciech Żero (klasa III TR). Młodzież przygotowywała się do konkursu podczas spotkań szkolnego kółka teatralnego, prowadzonego przez nauczyciela języka rosyjskiego.
Uczeń Wojciech Żero, dzięki znakomitemu występowi, zajął zaszczytne III miejsce. Po ogłoszeniu werdyktu, przewodnicząca komisji podkreśliła znakomitą interpretację wiersza, którą popisał się uczeń naszej Szkoły. Wojtek zaprezentował (w oryginale) wiersz Włodzimierza Wysockiego Gimnastyka poranna.
W dniu 16 grudnia 2011 odbył sie konkurs z języka angielskiego pt." Nauka języka poprzez piosenkę". Celem konkursu było utrwalenie słownictwa i popularyzacja kultury krajów anglojęzycznych. Organizatorem konkursu była Pani Monika Szymczyk- nauczyciel języka angielskiego. W dniach od 12 do 16 grudnia w szkolnym radiowęźle odtwarzane były piosenki angielskie związane ze świętami Bożego Narodzenia.Ich angielskie teksty były dostępne przy biurku dyżurnego szkoły. W piatek 16 grudnia odbył sie konkurs pisemny. podczas którego uczniowie wykonywali następujace zadania:
1. Uzupełnianie pustych luk w tekście piosenki ze słuchu.
2. Tłumaczenie fragmentu piosenki.
3. Zadania zamkniete- wielokrotny wybór.
Oto lista zwyciężców:
1. Joanna Kamińska klasa III TOUG - 34 pkt
2. Kamil Różański klasa IV TOUG - 30 pkt
3. Emil Klepacki klasa III TR - 25 pkt
Karolina Brzeźnicka klasa IV TOUG - 25 pkt
Zwyciężcom gratulujemy
Wyniki konkursu geograficznego
Do drugiego etapu dostały się następujące osoby:
- Arek Wyłuda klasa I TR pkt 25
Damian Jaszczołt klasa I TR pkt 25
Grzegorz Wołosiński klasa I LO pkt 25
Daniel Ciupiński klasa II TR pkt 25
Kryński Krzysztof klasa II TR pkt 25
- Damian Ochental klasa I TR pkt 24
Sylwester Trochimiak klasa I LO pkt 24
Daniel Skowroński klasa II TR pkt 24
Anata Mariańczuk klasa II TOUG pkt 24
Patrycja Brzezińska klasa II TOUG pkt 24
Martyna Tararuj klasa II TOUG pkt 24
- Lubowicki Łukasz klasa I TOUG pkt 23
Wasilewski Rafał klasa II LO pkt 23
Mateusz Zduniewicz klasa II TR pkt 23
Przemysław Łosicki klasa III TOUG pkt 23
Marcin Janusz klasa III TOUG pkt 23
Osoby które uzyskały wysokie wyniki ale nie dostały się do dalszego etapu będą nagrodzeni oceną z geografii:
- Jerzy Pogorzelski klasa II TOUG 22 pkt
- Hubert Tararuj klasa I LO 22 pkt
- Klaudia Kazimierczuk klasa II LO 22 pkt
- Kamil Olszewski klasa II TR 22 pkt
- Kamil Chwedczuk klasa II Tr 22 pkt
- Łukasz Piętko klasa I Tr 21 pkt
- Joanna Niewiarowska klasa II LO 20 pkt
- Mariusz Olendzki klasa II TR 2o pkt
- Krzysztof Niewiarowski klasa I TR 20 pkt
- Magdalena Boguszewska klasa II LO 20 pkt
- Piotr Kurek klasa I TR 20 pkt
DRUGI ETAP KONKURSU PO FERIACH < SZCZEGÓŁOWE DANE NA STRONIE INTERNETOWEJ SZKOŁY>
Organizator: Edyta Anna Brzozowska
Dnia 21 stycznia 2012 w Zamku " U ANDRZEJA" w Kuczynie odbył się bal studniówkowy uczniów klas maturalnych naszej szkoły. Uczniowie wraz z nauczycielami bawili sie do białego rana. Oto kilka zdjęć :
Klasa III LO z wychowawcą Przemysławem Chraniuk
KLASA IV TR z wychowawcą Agnieszką Smorczewską-Mirosz
KLASA IV TOUG i TH z wychowawcą Mirosławem Radziszewskim
Wyniki konkursu o Patronie szkoły:
1. Mariusz Moczulski klasa III TR - 24 pkt
2. Radosław Stępkowski klasa IV TR - 21 pkt
3. Agata Wiśniewska klasa I TOUG - 19 pkt
4. Kamil Chwedczuk klasa II TR - 18 pkt
5. Damian Jaszczołt klasa I TR - 17,5 pkt
6. Martyna Tararuj klasa II TOUG- 11 pkt
7. Grzegorz Boguszewski klasa II LO - 9 pkt
Gratulujemy
Wyniki konkursu geograficznego
- Krzysztof Kryński ----klasa II TR 21 pkt/21 pkt
Damian Jaszczołt ----klasa I TR 21 pkt/ 21 pkt
Mateusz Zduniewicz--- klasa II TR 21pkt/21 pkt
- Dawid Ciupiński ---klasa II TR 18 pkt/21 pkt
Patrycja Brzezińska--- klasa II TOUG 18 pkt / 21 pkt
3 Daniel Skowroński ----klasa II TR 17 pkt/21 pkt
Gratulujemy !
Wręczenie nagród książkowych i dyplomów na najbliższym apelu.
Organizator: Edyta Anna Brzozowska
Drużyna piłki siatkowej chłopców z Zespołu Szkół Rolniczych im. W. Witosa w Ostrożanach jako jedyna szkoła ponadgimnazjalną brała udział w rozgrywkach ligowych Podlaskiego Szkolnego Związku Sportowego. Po przejściu eliminacji w ubiegłym roku chłopcy z Ostrożan rywalizowali ze szkołami z Białegostoku, Łomży, Bielska Podlaskiego, Brańska oraz Wysokiego Mazowiecka. ZSR Ostrożany liczące 271 uczniów potrafiło nawiązać wyrównaną walkę sportową z większymi szkołami powiatowymi i wojewódzkimi.
W lutym zostały rozegrane ostatnie mecze rozgrywek, po których drużyna z Ostrożan zajęła 7 miejsce w IV lidze liczącej 12 zespołów.
Z-ca dyrektora Przemysław Chraniuk ma nadzieję,że rozwój piłki siatkowej w Ostrożanach spowoduje zainteresowanie młodzieży gimnazjalnej, która w przyszłości wzmocni drużynę w rozgrywkach.
Skład drużyny: od lewej Kamil Puchalski, Adrian Kuczyński, Bernard Mazur, Adam Barwiejuk, Adam Kosiński, Przemysław Chraniuk (trener), Przemysław Anasiński, Erwin Nowaszewski( kapitan drużyny), Przemysław Kłopotowski, Cezary Kiełkucki, Damian Ochental.
Targi Cukiernicze 21-23 luty 2012
23 lutego 2012 r uczniowie klasy II TOUG ZSR w Ostrożanach uczestniczyli w ExpoSweet – największych w Polsce targach branży cukierniczej i lodziarskiej. Impreza miała miejsce w Warszawie w Centrum MT Polska.
Młodzież miała okazję podziwiać niezwykłe wyroby cukiernicze: torty okolicznościowe, desery, wyroby lodziarskie. Nieodzownym elementem targów była również degustacja. Wszyscy mogli uraczyć podniebienia asortymentem proponowanym przez uczestników ExpoSweet.
W programie były również liczne imprezy towarzyszące m.in. pokazy przyrządzania różnych napojów kawowych oraz Lodziarskie i Cukiernicze Mistrzostwa Polski.
W ramach wycieczki młodzież uczestniczyła w zwiedzaniu budynków sejmowych. Pracownik Kancelarii Sejmu wygłosił wykład dotyczący historii i współczesności polskiego parlamentu. Wykład był połączony ze zwiedzaniem : Galerii Posiedzeń Sejmu, Sali Kolumnowej, Sali Posiedzeń Senatu.
Wyjazd odbył się w ramach zajęć edukacyjnych i miał na celu poszerzenie naszej wiedzy.
Wycieczkę zorganizowały: Alicja Tołwińska i Ewa Wielogórska -Gajko
Dnia 22 marca uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach juz po raz drugi wezmą udział w ogólnopolskim projekcie pod patronem Prezydenta Bronisława Komorowskiego - jakim jest "Dzień przedsiębiorczości". Jest to program skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych."Dzień przedsiębiorczości" jest projektem sprzyjający podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Biorac udział w tym projekcie chcemy pomóc uczniom naszej szkoły zweryfikować ich wyobrażenia o wymarzonym zawodzie i zapoznac ich ze specyfiką konkretnych zawodów. W bieżacym roku szkolnym ogłoszonym przez MEN Rokiem Szkoły z Pasją , "Dzień przedsiębiorczości" został wpisany na listę Działań z Pasją.
Poprzez udział w programie uczniowie mają możliwość:
- odbycia kilkugodzinnych praktyk w wybranym miejscu pracy;
- zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie;
- pozyskania informacji o wykształceniu, umiejetnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu;
- doświadczenia związku pomiedzy wykształceniem a karierą zawodową;
- zapoznania z organizacją i zarzadzaniem firmą.
Zajęcia z Pierwszej Pomocy
Wizyta w Domu Opieki Społecznej w Siemiatyczach
Dnia 15 marca maturzyści wraz z wychowawcami i ks. Romanem Szmurło pielgrzymowali do Częstochowy.
Uczniowie ZSR wraz z wychowawcami Przedstawiciele klasy III LO Przedstawiciele klasy IV TOUG wraz z wychowawcą Mirosławem Radziszewskim Przedstawiciele klasy IV TR wraz z wychowawcą Agnieszką Smorczewską_Mirosz
Dnia 22 marca 2012 roku odbyła się 9 edycja ogólnopolskiego programu organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod honorowym patronatem Kancelarii Prezydenta RP – „ Dzień Przedsiębiorczości”.
Uczniowie Zespołu Szkól Rolniczych im. W. Witosa w Ostrożanach już po raz drugi uczestniczyli w tym programie i biorąc pod uwagę procentowy udział uczniów, szkoła zajęła 7 miejsce spośród 26 szkół ponadgimnazjalnych z województwa podlaskiego, które zgłosiły się do programu. Zespół Szkół Rolniczych w Ostrożanach to jedyna szkoła w powiecie siemiatyckim uczestnicząca w programie. Program ten polega na odbyciu przez uczniów jednodniowej praktyki w różnych zakładach pracy w celu zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie. Uczniowie mieli szansę zapoznać się w praktyce ze specyfiką danego zawodu oraz pozyskać informacje o wymaganym wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do jego wykonywania.
Firmy i instytucje, które włączyły się do „ Dnia Przedsiębiorczości”, dały młodym ludziom możliwość zauważenia i zrozumienia związku między wykształceniem a karierą zawodową oraz przekonania się o znaczeniu relacji interpersonalnych dla dobrego funkcjonowania w miejscu pracy. Instytucje realizujące projekt mają zapewne satysfakcję z pomocy młodym ludziom w podjęciu trafnej decyzji dotyczącej ich dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.
Szczególne podziękowania kierujemy do:
Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Komendy Powiatowej Policji, Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Siemiatyczach, Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Placówki Straży Granicznej w Mielniku, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz do właścicieli „Kresowiaka” w Siemiatyczach.
Uczniowie uczestniczący w praktykach to: Kryński Krzysztof, Kuchta Krzysztof, Wiński Radosław, Olszewski Kamil, Porzeziński Dariusz, Borzym Andrzej, Jaszczołt Mateusz, Skowroński Daniel, Ciupiński Daniel, Zduniewicz Mateusz, Chwedczuk Kamil, Kurek Piotr, Przybyło Damian, Tararuj Hubert, Błaszczuk Partycja, Boguszewska Magdalena, Selwaniuk Dominika, Prokopiuk Ilona, Rodzianko Barbara, Niewiarowska Joanna, Kałanczyńska Angelika, Wołosiński Grzegorz, Karolczuk Kamila, Koc Marlena, Władysiuk Paulina, Niemyjska Wioleta, Józefowicz Maria, Kamińska Joanna.
W imieniu w/w uczniów, dyrekcji, grona pedagogicznego, rodziców jeszcze raz dziękuję za pomoc w organizacji „ Dnia Przedsiębiorczości” i serdecznie zapraszam do współpracy w przyszłym roku.
Szkolny koordynator „Dnia Przedsiębiorczości”
Sylwia Koczewska
21 marca -Dzień Wiosny. Dzień Wiosny w naszej szkole.
ZSR -2 miejsce w województwie!
22.03.2012r w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie odbył się wojewódzki finał konkursu „Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym”. W finale uczestniczyli uczniowie szkół średnich o profilu rolniczym z województwa podlaskiego. Wśród laureatów drugie miejsce zajął uczeń naszej szkoły – Rafał Żero, przygotowywany do konkursu przez kierownika szkolenia praktycznego – pana Stanisława Krasowskiego.
Konkurs Wojewódzki -
Bezpieczna Praca w Gospodarstwie Rolnym
Wyniki konkursu Wiedzy o HIV i AIDS
Konkurs szkolny odbędzie sie 12 kwietnia na 1 godz lekcyjnej w pracowni geografii.
Klasa II TR
1. Kryński Krzysztof pkt 21
2. Olszewski Kamil pkt 20
3. Balejko Łukasz pkt 19
Krakówko Leszek pkt 19
Zduniewicz Mateusz pkt 19
Klasa II LO
1. Sawicka Małgorzata pkt 28
2. Dawid Szymaniuk pkt 24
3. Osmólska Kinga pkt 23
4. Prokopiuk Izabela pkt 22
Wasilewski Rafał pkt 22
Klasa III TOUG
1. Sawicka Ewelina pkt 25
2. Kryńska Beata pkt 23
3. Kamińska Joanna pkt 22
Puchalski Michał pkt 22
4. Janusz Marcin pkt 20
Łosicki Przemysław pkt 20
Klasa III TR
1. Twarowski Szymon pkt 28
2. Klepacki Emil pkt 25
3. Leszczyński Adam pkt 24
Kłopotowski Dawid pkt 24
4. Żak Patryk pkt 22
Opiekun. Edyta Brzozowska
GRATULUJEMY
Do etapu Powiatowego Olimpiady Wiedzy o HIV / AIDS który zostanie przeprowadzony w dniu 25 kwietnia 2012 r o godz .11.00 w Zespole Szkół w Siemiatyczach dostali się:
Łukasz Balejko klasa II TR
Dawid Szymaniuk klasa II LO
Szymon Twarowski klasa III Tr
Marcin Janusz klasa III TOUG
Przemysław Łosicki klasa III TOUG
Wszyscy otrzymali taką samą liczbę punktów.
GRATULUJEMY!
Dnia 25 kwietnia w Zespole Szkół w Siemiatyczach odbył sie kolejny etap Olimpiady Wiedzy o Hiv i Aids.
W olimpiadzie uczestniczyli uczniowie: Łukasz Balejko klasa II TR; Dawid Szymaniuk klasa II LO; Szymon Twarowski klasa III Tr; Marcin Janusz klasa III TOUG ; Przemysław Łosicki klasa III TOUG .
Nasz uczeń Przemysław Łosicki
zajął I miejsce
i w najbliźszym czasie pojedzie na etap wojewódzki do Białegostoku. O kolejnych osiągnięciach będziemy informować na bieżąco.
Opiekun : Edyta Anna Brzozowska
Gratulacje!
57 Ogólnopolski Konkurs Recytatorski
29 marca 2012 r. w Siemiatyckim Ośrodku Kultury odbyły się powiatowe eliminacje 57 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Jednym ze zwycięzców został uczeń ZSR w Ostrożanach- Wojciech Żero z klasy III TR, który swą brawurową interpretacją wiersza i fragmentu prozy zachwycił jurorów. Przed Wojtkiem kolejny etap- eliminacje wojewódzkie w Białymstoku.
Trzymamy kciuki!
27 kwietnia Dzień Otwarty Szkoły
Konkurs kucharski w Warszawie pt ZGOTUJ SOBIE SUKCES
26 kwietnia 2012 r w Warszawie odbył się konkurs, w którym uczestniczyli uczniowie klasy IV TOUG-
Ewelina Koczewska oraz Krzysztof Niewiarowski.
FINAŁ WOJEWÓDZKICH ELIMINACJI RECYTATORSKICH
25 maja w Podlaskim Oddziale Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód w Białymstoku odbyły się eliminacje wojewódzkie do 42 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Poezja i Proza na Wschód od Bugu”. Celem konkursu jest upowszechnianie wśród młodzieży szkolnej najbardziej wartościowych utworów literatury narodów zamieszkałych na wschód od Bugu.
W konkursie swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z województwa podlaskiego. Uczestnicy recytowali wybrane fragmenty prozy i poezji rosyjskiej – w oryginale lub przekładzie. Jury, pod przewodnictwem prezesa Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia Współpracy Polska –Wschód pana Wiesława Sokołowskiego miało niełatwe zadanie. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zajął uczeń Zespołu Szkół Rolniczych im. W. Witosa w Ostrożanach – Wojciech Żero. Utalentowany recytator zaprezentował fragment prozy Michaiła Szołochowa Los człowieka i dwa utwory poetyckie – Okropnie zły pewnego dnia… Włodzimierza Wysockiego i Modlitwę Bułata Okudżawy. Uczennica ZSR w Ostrożanach – Patrycja Brzezińska, zajęła 4 miejsce. Gratulujemy! Uczniów, w ramach szkolnego kółka teatralnego, przygotowała do konkursu Agnieszka Smorczewska-Mirosz.
Konkurs organizowany jest przez Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód i Ministerstwo Edukacji Narodowej.
30 maja 2012 w Zespole Szkól Rolniczych odbył się Szkolny Konkurs z Fizyki. Uczestnikami byli uczniowie z klas I i II. Zakres tematyczny obejmował zagadnienienia z zakresu fizyki ogólnej, z programu nauczania szkoły średniej. Uczniowie rywalizowali grupowo i indywidualnie. W konkursie można było uzyskać 30 pkt.
Oto wyniki:
Klasyfikacja indywidualna:
Miejsce Imię i nazwisko liczba punktów 1 Jaszczołt Damian 25 2 Porzeźiński Dariusz 22 3 Wyłuda Arkadiusz 19 4 Bondarczuk Kewin 17 5 Ciupiński Daniel 16 Klasyfikacja grupowa:
Miejsce Klasa Punkty I I TR 66 II II LO 45 III I LO 44 IV I TOUG 43 V II TOUG/TH 35 VI II TR 30 Gratulujemy.
Młodzież z klasy II LO z rozszerzonym programem bezpieczeństwa powszechnego uczestniczyła w obozie szkoleniowym zorganizowanym na terenie ośrodka w Wólce Nadbużańskiej w dniach 12-15.06.2012r.
Przez cztery dni uczniowie ćwiczyli różnorodne umiejętności związane z funkcjonowaniem służb mundurowych.
Celem obozu było doskonalenie nabytych w roku szkolnym specjalistycznych umiejętności z zakresu funkcjonowania służb mundurowych: policji, straży granicznej oraz straży pożarnej.
Podczas przeprowadzonych zajęć szkoleniowych główny nacisk położono na treści związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem, zwłaszcza z zakresu: ratownictwa medycznego, ratownictwa wodnego, taktyki działań służb mundurowych i ratowniczych. Uczniowie zapoznali się ze specyfiką pracy w Straży Granicznej, Straży Pożarnej oraz Policji.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia prowadzone przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach. Młodzież uczestniczyła w zajęciach z ratownictwa wodnego, zapoznała się ze specjalistycznym sprzętem i sposobami jego wykorzystywania w akcjach ratowniczych. Słuchacze mieli okazję zapoznać się z zagadnieniami pierwszej pomocy tonącemu oraz regułami bezpiecznego korzystania z kąpielisk. Ratownik medyczny z KPPSP w Siemiatyczach przeprowadził zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej.
Kolejny dzień to zajęcia z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach, którzy zapoznali młodzież z technikami prewencji stosowanymi w codziennej służbie policyjnej. Specjalnie dla młodzieży z klasy mundurowej policjanci przeprowadzili pokaz broni oraz pokaz zastosowania środków przymusu bezpośredniego. Zaprezentowane pokazy stanowiły wielką atrakcję dla uczniów z klasy mundurowej, którzy z wielkim zainteresowaniem i uwagą obserwowali przygotowane atrakcje. Uczniowie mogli się także przekonać, że edukacja jest nieodłącznym elementem pracy w służbach mundurowych. Zobaczyli również jak wiele policjanci muszą włożyć wysiłku i starań w stałe podnoszenie swoich kwalifikacji.
Ostatnim punktem szkolenia był pobyt w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej w Mielniku. Uczniowie zapoznali się ze specyfiką pracy w Straży Granicznej, wysłuchali wykładu o funkcjonowaniu jednostki, a także uczestniczyli w pokazie broni i sprzętu wykorzystywanego w codziennej pracy. Niecodzienną atrakcją okazały się zajęcia nocne, marsz pasem granicznym w ramach patrolu, przygotowane przez kadrę zawodową z jednostki.
Pomimo intensywnego szkolenia ( wykłady, zajęcia praktyczne, zajęcia sportowe z samoobrony, marszobiegi terenowe) młodzież wygospodarowała sobie czas na rozrywkę i wypoczynek-oczywiście aktywny. Uczestnicy obozu mogli korzystać z kortów tenisowych, boiska do piłki siatkowej czy po prostu spędzać czas na miłych rozmowach przy ognisku.
Po czterech dniach pełnego wrażeń obozu , chłopcy i dziewczęta wrócili do domów. Czas spędzony na obozie był dla nich niezapomnianym przeżyciem, który jeszcze długo będzie tematem rozmów i wspomnień. Ich opowieści z pewnością zainteresują młodszych kolegów, którzy być może w przyszłości rozpoczną naukę w klasach mundurowych.
Dyrekcja ZSR w Ostrożanach oraz uczniowie klasy II LO składają podziękowania za pomoc w organizacji obozu oraz przeprowadzenie zajęć tematycznych:
- Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach
- Komendzie Powiatowej Policji w Siemiatyczach
- Podlaskiemu Oddziałowi Straży Granicznej w Mielniku
29 czerwiec 2012 Uroczyste zakończnie roku szkolnego 2011/2012
Uroczystość z okazji zakończenia roku szkolnego odbyła się w piątek 29 czerwca 2012 r. o godz. 9.00. Pogoda była wspaniała dlatego też cała uroczystość odbyła się na dziedzińscu szkoły. Dyrektor szkoły Jan Kobus wręczył nagrody najlepszym uczniom oraz tym którzy uczestniczyli w różnorodnych konkursach przedmiotowych. Pani kierownik internatu Beata Arcimowicz także podziękowała swoim podopiecznym. Na koniec wychowawcy poszczególnych klas w swoich pracowniach wręczyli świadectwa szkolne. Oto kilka zdjęć z tego dnia:
Koniec roku szkolnego 2011/2012