• Lekcje z Federacją są super!

            • 18 stycznia 2024 r. uczniowie klasy 1 i 2 TR naszej Szkoły wzięli udział
              w  warsztatach dojarza „Rutyna doju podstawą profilaktyki mastitis” zorganizowanych przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Jeżewie Starym. Uczestnicy spotkania zostali zapoznani z zakresem usług świadczonych przez Federację oraz poznali możliwości wykorzystania wyników oceny w zarządzaniu stadem bydła mlecznego. Ponadto zostały omówione tematy dotyczące higieny doju oraz przeprowadzono analizę raportów wynikowych.

              Kolejnym punktem było zwiedzanie laboratorium badań próbek mleka, analizy PAG – badania cielności z mleka krów oraz badania pasz objętościowych. Praca wszystkich urządzeń znajdujących się w laboratorium zrobiła na uczniach bardzo duże wrażenie.

               Szczęście dopisało uczniom klasy 1 TR: Bartoszowi Wróblowi i Danielowi Moczulskiemu, którzy w loterii wylosowali fartuchy dojarza.

              Serdecznie dziękujemy Dyrekcji i  Pracownikom PFHBIPM
              za wspaniały przekaz wiedzy, poświęcony czas i wspaniałą organizację spotkania.

            • DZIEŃ POPCORNU

            • Popcorn cieszy się tak dużą popularnością, że ma nawet swój specjalny dzień, a my lubimy wszystkie "nietypowe" święta w kalendarzu, więc i o tym nie zapomnieliśmy.

              Uczniowie naszej szkoły świętowali Dzień Popcornu, z bohaterem dnia w... ręce!

              Świętowanie rozpoczęliśmy od gry w podchody. Bony na popcorn zostały ukryte na terenie szkoły, aby otrzymać popcorn należało wykazać się sprytem i szybkością w szukaniu bilecików. W pracowni gastronomicznej od pierwszej przerwy można było odebrać darmowy popcorn za bilecik oraz kupić paczuszkę ze słoną przekąską. Ciepły i słony popcorn przypadł do gustu największym popcornożercom.

              Bardzo dziękujemy za pomoc w organizacji i współpracę wszystkim zaangażowanym.

            • DZIEŃ PIZZY

            • Za nami jeden z naprawdę „pysznych” dni!

              16 stycznia obchodziliśmy w Naszej Szkole Dzień Pizzy.

              Uczniowie mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę w quizie nt. ogólnej wiedzy o pizzy, a nagrodami były bony na pizzę. Punktem kulminacyjnym naszego świętowania był wypiek i sprzedaż pizzy.

              Bardzo dziękujemy za pomoc w organizacji i współpracę wszystkim zaangażowanym

            • STUDNIÓWKA


            •      W sobotni wieczór, 13 stycznia br. odbyła się studniówka Zespołu Szkół Rolniczych im. W. Witosa w Ostrażanach. W Sali balowej Kłosówka w Bużyskach bawiło się 21 tegorocznych maturzystów wraz z osobami towarzyszącymi.  Wśród gości, obok Dyrekcji byli obecni również wychowawcy,  nauczyciele oraz rodzice wraz z przewodniczącą Rady Rodziców.   Oficjalnego otwarcia studniówki dokonał Dyrektor szkoły p. Przemysław Chraniuk, a uczniowie zatańczyli tradycyjnego poloneza. Następnie nadszedł czas na przemówienia.  Uczniowie dziękowali Dyrekcji, nauczycielom i  wychowawcom  za wkład w ich edukację i wychowanie. Pan Dyrektor życzył młodzieży trafnych, dojrzałych wyborów oraz wspaniałej zabawy. Po części oficjalnej uczniowie i ich goście bawili się przy muzyce.

               DJ przez całą noc porywał wszystkich do tańca, a najwytrwalsi bawili się do samego końca. Zabawa była szampańska, wystrój sali i kreacje uczestników studniówki piękne, a przeżycia niezapomniane. Ta wyjątkowa noc zapadnie wszystkim w pamięci na długo.

                   Teraz czas na naukę. Za 100 dni matura. Maturzystom życzymy powodzenia w maju!


              Wychowawczynie

              Ewa Wielogórska-Gajko

              Monika Szymczyk

            • Plebiscyt Edukacyjny 2023 na nauczyciela i szkołę roku

            • Dnia 17 stycznia 2024 roku w hotelu Podlasie w Białymstoku odbyła się Gala podsumowująca Plebiscyt Edukacyjny 2023 na nauczyciela i szkołę roku. Nasza placówka w kategorii szkół ponadpodstawowych zajęła I miejsce. I miejsce w kategorii Nauczyciel Roku 2023 w powiecie siemiatyckim i III w województwie podlaskim zajęła nasza wieloletnia nauczycielka geografii Pani Edyta Anna Brzozowska, która to odebrała z rąk Podlaskiej Kurator Oświaty Pani Iwony Gaweł i Redaktora Naczelnego Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej Pana Adama Jakucia medal i dyplomy. Dziękujemy wszystkim uczniom, ich rodzicom i sympatykom naszej szkoły za oddanie głosów. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            • PRELEKCJA "PŁYNNA ENERGIA"

            • Dnia 16 stycznia 2024 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w prelekcji pt. "Płynna energia" dotyczącej szkodliwości napojów energetycznych. Spotkanie prowadziły Panie z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Siemiatyczach. Uczniowie usłyszeli fakty dotyczące szkodliwego działania energetyków na zdrowie i życie człowieka, a szczególnie dziecka. Pomocna w zrozumieniu zagrożenia była prezentacja edukacyjna, która została zaprezentowana podczas spotkania.

            • POWIAT SIEMIATYCKI SZYKUJE KOMPLEKSOWĄ PRZEBUDOWĘ INTERNATU W OSTROŻANACH

            • Powiat Siemiatycki planuje przeprowadzić kompleksową przebudowę internatu w Zespole Szkół Rolniczych w Ostrożanach. Jeszcze w tym roku zostanie opracowana szczegółowa dokumentacja techniczna. Na realizację tego zadania w budżecie powiatu zapisano kwotę 150 tysięcy złotych. Obecnie z internatu korzysta blisko 80 uczniów głównie pochodzących z różnych zakątków naszego powiatu. Dla nich szkolny internat jest swoistym drugim domem. W internacie pracuje wykwalifikowana kadra wychowawcza, która prowadzi szeroki zakres działań opiekuńczo – wychowawczych. Młodzież może liczyć na pomoc w nauce, rozwój zainteresowań, wsparcie, rozmowę, pomoc w trudnych sprawach. W internacie wybudowanym w latach 70-tych ubiegłego wieku należy przeprowadzić między innymi: wymianę instalacji elektrycznej i sanitarnej, wymianę stolarki okiennej, na gruntowną modernizację czekają również łazienki i sanitariaty. Pierwszym krokiem pozwalającym na realizację tak dużego i kosztownego zadania inwestycyjnego jest opracowanie szczegółowej dokumentacji technicznej.

              – Cały czas inwestujemy w szeroko pojętą edukację. To jest dla nas priorytet. Chcemy, aby młodzież miała odpowiednie warunki, aby się kształcić w placówkach na terenie naszego powiatu. Od początku swojej kadencji dyrektor Przemysław Chraniuk z myślą o przyszłości młodzieży i szkoły zabiega o kapitalny remont internatu, by docelowo był to budynek nowoczesny i funkcjonalny – mówi Starosta Marek Bobel. – Wciąż pozyskujemy środki i przeznaczamy własne na przebudowę i modernizację kolejnych szkolnych budynków. Mamy w tym swój cel – chcemy, aby nie tylko sukcesy i to, co się w szkołach dzieje, ale także ich wygląd, warunki i wyposażenie przyciągało uczniów do naszych placówek. W tym roku opracujemy wielobranżową dokumentację techniczną, a następnie przystąpimy do kolejnych etapów realizacji całego zadania związanego z kompleksową przebudową internatu Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach.

            • WSPOMNIENIE O ŚW. MAKSYMILJANIE MARIA KOLBE

            • 8 stycznia 1894 roku urodził się Maksymilian Maria Kolbe - franciszkanin, święty Kościoła katolickiego.

              Trafił do KL Auschwitz, gdzie dobrowolnie oddał życie za innego więźnia.

              Po wybuchu wojny, Niemcy aresztowali ojca Kolbe wraz zakonnikami, zwalniając ich 8 grudnia. Ojciec Kolbe powrócił do Niepokalanowa, starając się pomagać wysiedlonym z Wielkopolski, wśród których sporą część stanowili Żydzi.

              To nie podobało się Niemcom i 17 lutego 1941 r. w Niepokalanowie zjawiło się Gestapo, które aresztowało ojca Kolbe i 4 innych zakonników.

              Ojciec Maksymilian był więziony na Pawiaku, skąd 28 maja 1941 r. wywieziono go do Auschwitz. Otrzymał numer 16670.

              Przydzielono go do komanda, któremu przewodził więzień kryminalny. Ojciec Kolbe był katowany przez Niemców przy każdej okazji, kazano mu pracować ponad siły.

              Kiedy pod koniec lipca 1941 r. z obozu uciekł jeden z więźniów, Niemcy wytypowali 10 więźniów, którzy mieli zginąć śmiercią głodową. Wśród nich był Franciszek Gajowniczek, mąż i ojciec.

              Za niego zgłosił się dobrowolnie ojciec Maksymilian Kolbe. Umieszczono go w bunkrze głodowym, gdzie przeżył dwa tygodnie.

              Dobito go zastrzykiem z fenolu w dniu 14 sierpnia 1941 r.

              W 1971 r. ojciec Kolbe został beatyfikowany, zaś w 1982 – kanonizowany, wchodząc w poczet świętych Kościoła Katolickiego.