• „Zawodowy sukces”

Zespół Szkół Rolniczych otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, oś priorytetowa III Kompetencje i kwalifikacje Działania 3.3 kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki na realizację projektu pt. „Zawodowy sukces”. Czas realizacji od 1 listopada 2017r. do 28 lutego 2019r. Dofinansowanie projektu z UE 760 001,87zł

Cel główny Projektu

Podniesienie kompetencji 140 uczniów, w tym 58 uczniów w kierunku technik rolnik i 82 uczniów w kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych z Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach, zwiększających szanse na regionalnym rynku pracy, oraz podniesienie kompetencji trzech nauczycieli z tej szkoły poprzez doskonalenie zawodowe.

Cel zostanie osiągnięty do końca II 2019 r., poprzez ścisłą współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym (w tym pracodawców), w zakresie dodatkowych kursów, staży i poradnictwa zawodowego; tj., na każdym etapie realizacji projektu.

Grupa docelowa

Uczestniczki i uczestnicy projektu to 140 uczniów (min. 65 kobiet), oraz trzech nauczycieli (w tym jedna nauczycielka), Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach.

Cele szczegółowe Projektu

W ramach projektu zostaną przeprowadzone specjalistyczne kursy pozwalające na nabycie praktycznych kwalifikacji potwierdzonych certyfikatem, staże zawodowe u pracodawców zgodne z kierunkiem kształcenia oraz doradztwo edukacyjno-zawodowe.

Zwiększenie szans na zatrudnienie uczniów/uczennic z Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach, w szczególności poprzez poprawę efektywności kształcenia zawodowego, poprzez realizację kursów z zakresu:

Technik żywienia i usług gastronomicznych

– barman – 24 uczniów,

– obsługa kas fiskalnych – 24 uczniów,

– florysta – 24 uczniów,

– wykonywanie usług kelnerskich – 24 uczniów,

– carving I stopnia – 8 uczniów,

– barista – 40 uczniów,

– prawo jazdy kat. B – 17 uczniów,

– ręczny wyrób czekolady i pralin - 48 uczniów.

Technik rolnik

– kierowca wózków jezdniowych z napędem silnikowym wraz ze zmiennym wysięgiem – 36 uczniów,

– obsługa kombajnów zbożowych i sieczkarni polowych – 24 uczniów,

– obsługa pilarek mechanicznych – 24 uczniów,

– operator żurawi przeładunkowych – 24 uczniów,

– korekta racic u bydła – 24 osoby,

– inseminacja bydła – 12 uczniów,

– prawo jazdy kat. B – 7 uczniów.

Każdy z powyższych kursów zostanie zakończony egzaminem oraz wydaniem certyfikatu VCC (Vocational Competence Certificate) stanowiącym jednolity system kształcenia i certyfikacji kompetencji zawodowych.

Projekt „Zawodowy sukces” wspófinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego

w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.
        Oś priorytetowa III Kompetencje i Kwalifikacje, Działanie 3.3 Kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki, Poddziałanie 3.3.1  Kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki.

Beneficjent – Powiat Siemiatycki, Realizator – Zespół Szkół Rolniczych im. W. Witosa w Ostrożanach, Partner – Syntea Spółka Akcyjna