• TECHNIK OCHRONY ŚRODOWISKA

Technik Ochrony Środowiska

Technik ochrony środowiska to kierunek przyszłości. W dobie polityki ekologicznej Polski

i Unii Europejskiej, należy do pierwszej piątki zawodów, w których poszukuje się specjalistów- inżynierów ochrony środowiska!

Absolwenci Technikum są dobrze przygotowani, aby kontynuować naukę na wielu specjalnościach tego kierunku oferowanych przez uczelnie wyższe.

Opracowany w szkole program nauczania pozwala na przygotowanie do wymarzonych studiów oraz wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na rynku pracy.

Czym zajmuje się technik ochrony środowiska?
          W szczególności: określa aktualny stan zanieczyszczeń środowiska na skutek działalności człowieka na podstawie przeprowadzanych badań technologicznych. Zna również podstawy prawne dotyczące ochrony wód, powietrza i gleby.

Program Technikum Ochrony Środowiska adresowany jest do uczniów o zainteresowaniach  przyrodniczych. Nauka trwa 4 lata.

Przedmioty zawodowe: stan i zasoby środowiska, ochrona wód, ochrona powietrza oraz ochrona przed hałasem i drganiami, gospodarka odpadami oraz ochrona gleb, działalność gospodarcza w ochronie środowiska, język obcy w ochronie środowiska, monitoring środowiska, organizacja prac w ochronie środowiska, komputerowe wspomaganie
          w ochronie środowiska.

Możliwości pracy absolwentów Technikum Ochrony środowiska :

- organy administracji np. Wojewódzki lub Miejski Inspektorat Ochrony Środowiska albo oddziały terenowe;

- stacje sanitarno – epidemiologiczne;

- działy ochrony środowiska zakładów przemysłowych np. elektrociepłownie, zakłady chemiczne, kosmetyczne, produkujące żywność, materiały budowlane, szpitale, straż pożarna itp.

- miejskie i prywatne przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji;

- stacje uzdatniania wody i oczyszczalnie ścieków;

- zakłady unieszkodliwiania odpadów w tym toksycznych;

- pracownie biur projektowych.