• Drodzy Ósmoklasiści!

            • Pragniemy zaprezentować Wam ofertę edukacyjną ZSR w Ostrożanach a tym samym pomóc w podjęciu wyboru szkoły średniej.

              Z tej okazji Wasi starsi koledzy i koleżanki a uczniowie naszej szkoły przygotowali specjalnie dla Was filmy przedstawiające poszczególne kierunki.

              Jako kolejny - Technik Organizacji Turystyki.

              Miłego oglądania :-)

              I oczywiście:

              ZAPRASZAMY DO NAS!

            • ZAJĘCIA PRAKTYCZNE W OKRĘGOWEJ STACJI CHEMICZNO – ROLNICZEJ W BIAŁYMSTOKU

            • Pobieramy próbę gleby, oddajemy do laboratorium i po czterech tygodniach odbieramy wynik… co dzieje się z naszą próbą w tym czasie? Aby zaspokoić ciekawość postanowiliśmy sprawdzić to na miejscu. Okazało się, że analiza gleby to bardzo wymagający proces, zaangażowanie wysokiej klasy specjalistów oraz specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego. Ponad 250 metod badawczych, system zarządzania jakością, wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorujących, certyfikat akredytacji gwarantują usługi badawcze na najwyższym poziomie. Dzięki uprzejmości Kierownik Działu Agrochemicznej Obsługi Rolnictwa pani Urszuli Zimnoch i pracowników stacji wiemy, jak ważne jest badanie gleby, co możemy badać i jakimi metodami. Jak prawidłowo pobrać próbę i gdzie oddać aby trafiła do stacji. Jak powiedziała pani Kierownik –  ceny nawozów i większa świadomość rolników sprawiły, że stacja pracuje na pełnych obrotach przez cały rok. Kolejka w punkcie zdawania prób potwierdza te słowa.

            • Szkolenie – Rolnictwo Ekologiczne

            • W dniu 11.04.2024 oraz 15.04.2024 Uczniowie klasy III,  IV oraz V Technikum Rolniczego uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym przez Europejską Grupę Doradczą sp.z o.o. współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego  Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w ramach umów zakontraktowanych przez  Europejską Grupę Doradczą sp. z o.o. z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

               

              Treść szkoleń ukierunkowana był na innowację i nowoczesne rozwiązania w sektorze rolnym.

              Zakres programu  obejmował zagadnienia związane z szeroko pojętą produkcją ekologiczną roślinną i zwierzęcą, przedstawione zostały podstawy prawne prowadzenia tego typu działalności, zagadnienia związane z kontrolą oraz certyfikacją.

              W ramach szkolenia odbyły się wyjazdy studyjne do gospodarstw ekologicznych:

              -Dary Natury Sp.zo.o

              -Podlaski Słoik Dorota Liguz

              Uczniowie zapoznali się z agrotechniką i zarządzaniem gospodarstwami ekologicznymi.

            • IV EDYCJA KONKURSU GASTRONOMICZNEGO DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH „MASTERCHEF OSTROŻANY”

            • W dniu 12 kwietnia 2024 r. odbyła się IV edycja konkursu gastronomicznego dla uczniów klas VIII szkół podstawowych „MASTERCHEF OSTROŻANY 2024”.

              W tegorocznej edycji wzięło udział 7 trzyosobowych drużyn reprezentujących szkoły z powiatu siemiatyckiego oraz łosickiego: SP w Perlejewie, SP w Grodzisku, SP w Miłkowicach Jankach, SP w Drohiczynie, SP nr. 3 w Siemiatyczach, SP w Platerowie, SP w Mielniku.

              Celem konkursu była promocja zdrowego odżywiania oraz rozwijanie zainteresowań i zdolności kulinarnych wśród młodzieży.

              Część oficjalną rozpoczęli Pan Dyrektor Przemysław Chraniuk oraz Kierownik Szkolenia Praktycznego Pani Alicja Tołwińska.

              Następnie uczestnicy zostali zapoznani z prezentacją na temat: „Diety świata". Prelekcję przedstawiły Natalia, Dominika oraz Ania - uczennice klasy IVTŻiUG. Kolejnym punktem zmagań było rozwiązanie testu pisemnego, po czym drużyny udały się do pracowni gastronomicznych aby samodzielnie przygotować sushi. Przed przystąpieniem do zadania praktycznego wyświetlony został film - instruktaż z wykonania sushi, przygotowaniem którego, zajęła się klasa II TŻiUG.

              Po każdym z wymienionych wcześniej etapów przybyłe drużyny oceniano. Przy ocenie potraw brany był pod uwagę: smak, estetyka, technika sporządzania dań oraz sposób podania.

              Należy zaznaczyć,że młodzież spisała się znakomicie! Nie dość, że zestawy sushi zostały podane w sposób ciekawy, kreatywny, to smakowały wybornie, a drużyny wykazały się bardzo dobrą współpracą w zespole.

              Po przeliczeniu punktacji Jury Konkursowe ogłosiło wyniki:

              I miejsce – drużyna reprezentująca SP w Mielniku (skład: Lena Łubko, Kamila Jóźwiak, Bartosz Cieślik)

              II miejsce – drużyna reprezentująca SP w Grodzisku (skład: Weronika Zaremba, Luiza Antonowicz, Magdalena Kryńska)

              III miejsce – drużyna reprezentująca SP w Miłkowicach (skład: Aleksandra Miłkowska, Emilia Tusińska, Paweł Stefaniuk)

              Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe, pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy oraz nagrody pocieszenia.

              Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

            • 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia w 1943 roku świat dowiedział się o sowieckim mordzie, dokonanym w 1940 roku na przedstawicielach elity narodu polskiego - oficerach zawodowych, oficerach rezerwy, prawnikach, lekarzach.

              Dzień Pamięci został ustanowiony przez Sejm 14 listopada 2007 roku.

            • KONKURS- BEZPIECZNA PRACA W GOSPODARSTWIE ROLNYM - ETAP WOJEWÓDZKI

            • 10 kwietnia  2024 r. przedstawiciele klas maturalnych szesnastu szkół z województwa podlaskiego spotkali się  w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudce na finale XXVII Wojewódzkiego Konkursu "Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym" organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział w Białymstoku oraz Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku. Honorowy patronat nad konkursem objął Wojewoda Podlaski i Marszałek Województwa Podlaskiego. Naszą Szkołę godnie reprezentował Dawid Mędrycki z klasy IV TR - laureat pierwszego miejsca na etapie szkolnym.

              Celem konkursu była popularyzacja zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym wśród młodzieży. Sprawdzian wiedzy obejmował 40 pytań testowych oraz jedno pytanie problemowe.

              Uczestnicy konkursu  zgodnie twierdzą, że wiedza, którą zdobyli w trakcie przygotowań do konkursu jest niezwykle cenna i z pewnością będzie wykorzystywana przez nich podczas prowadzenia gospodarstwa. Cytując F.S. Hughesa „Bezpieczeństwo to pierwsza pomoc dla osób zdrowych”.

            • WYNIKI EGZAMINÓW ZAWODOWYCH

            • Znamy już wyniki egzaminu zawodowego przeprowadzonego w sesji zimowej. Nasi uczniowie znów odnieśli sukces.

              Gratulujemy Uczniom wysokich wyników!

              Brawo TŻiUG, Wasze 91,7% jest imponujące! Brawo TR – Wasza zdawalność wyższa niż w województwie.

              27 uczniów naszej szkoły otrzymało certyfikaty kwalifikacji zawodowej (urzędowy dokument potwierdzający  posiadanie kwalifikacji zawodowych, wydany przez centralną komisję egzaminacyjną). Certyfikat potwierdza, że jego właściciel ma wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne wymagane dla danej kwalifikacji.

              Sukces zawsze jest ciężką pracą obu stron: nauczycieli zawodu oraz uczniów. Wyrazy uznania dla wszystkich nauczycieli zawodu, którzy wytrwale pracowali nad podnoszeniem wiedzy i umiejętności naszych uczniów. Zresztą – wyniki egzaminów mówią same za siebie!

                                                                                                                        GRATULACJE

            • ZAJĘCIA PRAKTYCZNE KLASY I TR

            • Żyzność gleby to jeden z podstawowych czynników decydujących o wysokości uzyskiwanych plonów. W celu poznania ilości poszczególnych elementów w podłożu należy wykonać jego analizę chemiczną w specjalistycznym laboratorium. Postawienie właściwej diagnozy, pozwalającej podjąć odpowiednie działania związane z zabiegami agrotechnicznymi, jest możliwe tylko na podstawie pełnowartościowej próbki gleby. Podstawowe parametry gleby – struktura, zawartość materii organicznej, pH, zasobność w makro- i mikroelementy – wpływają na ekonomię gospodarstwa w postaci ilości i jakości uzyskiwanego plonu. Oddając próbki glebowe do badania w specjalistycznym laboratorium, otrzymuje się wyniki, dzięki którym można podjąć odpowiednie działania związane z zabiegami agrotechnicznymi, takimi jak nawożenie czy też wapnowanie gleby.

              W zależności od typu wykonanej analizy uzyskuje się informacje:

              • niezbędne do określenia potrzeb nawozowych i ustalenia dawek nawozów,

              • dotyczące odczynu gleby (pH) i jej zasolenia,

              • dotyczące nawozów, jakie najlepiej zastosować, żeby uzyskać założone efekty,

              • na temat zasobności gleby w materie organiczną.

              Podczas zajęć praktycznych uczniowie klasy I TR pobrali próby glebowe i dokonali wstępnego badania pH gleby.

            • WIZYTA HRABIEGO CIECIERSKIEGO W NASZEJ SZKOLE

            • W piątek, 5 kwietnia gościliśmy w naszej szkole Stefana Ciecierskiego - potomka byłych właścicieli majątku Ostrożany. Hrabia Ciecierski spotkał się z dyrekcją szkoły, kierownictwem oraz ze szkolną społecznością.

              Spotkanie zostało zainicjowane przez dr Tomasza Jaszczołta, autora wielu publikacji poświęconych zasłużonym dla Podlasia rodom, w tym Ciecierskim herbu Rawicz.

              Ród Ciecierskich związany był z Ostrożanami już od początku XVIII wieku, kiedy to właścicielami tych ziem zostali Anna i Baltazar Ciecierski.  Kolejni właściciele majątku: Ignacy Ciecierski, następnie jego młodszy brat Jakub Ciecierski, Dominik Ciecierski, Stefan Wacław Ciecierski i jego syn Tadeusz - pułkownik Wojska Polskiego, który brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. To właśnie Tadeusz Ciecierski wybudował w Ostrożanach nowe budynki inwentarskie. Szeroko rozwinięta została tu hodowla koni i bydła. Gospodarstwo funkcjonowało prężnie i rozwijało się aż do wybuchu II Wojny Światowej. Po 1945 r. Tadeusz wyjechał do Anglii a następnie do  Francji. Z kraju wyjechała także żona Tadeusza i jego 11-letni syn Antoni (ojciec naszego gościa). Po wojnie Ciecierscy osiedli na stałe w Anglii, gdzie mieszkają do dziś synowie Antoniego: Stefan i Ryszard. A majątek Ostrożany został odebrany rodzinie. W dawnym pałacyku należącym do rodziny Ciecierskich utworzona została w 1947 roku szkoła rolnicza, niestety budynek spłonął w latach 80-tych XX wieku. Obecne budynki ZSR oraz internatu wybudowano w roku 1970. Historia szkoły splata się z historią zacnego hrabiowskiego rodu Ciecierskich.

              Hrabia Stefan Ciecierski na co dzień mieszka w Wielkiej Brytanii. Tam założył rodzinę, doczekał się córki, syna a także wnuka. Od wczesnych lat pracował, z dumą podkreślał, że Polacy słyną w Anglii z wielkiej pracowitości. Sam przez 50 lat pracował w branżach technologicznych zakładając firmy w różnych zakątkach świata. Z wielkim sentymentem jednak wspominał dziś swego ojca i jego opowieści o Ostrożanach. Podkreślał, że dziadek i ojciec mówili po polsku oraz pamiętali o swych polskich korzeniach. Marzeniem ojca był powrót do ojczyzny, powrót do Ostrożan.

              Pan Stefan Ciecierski  z dumą stwierdził, że on także odczuwa emocjonalną więź z ziemią ostrożańską, mimo iż urodził się i wychował na obczyźnie. Chce utrzymywać kontakt ze społecznością naszej szkoły.

              Spotkanie było wspaniałą lekcją historii…

            • Drodzy Ósmoklasiści!

            • Pragniemy zaprezentować Wam ofertę edukacyjną ZSR w Ostrożanach a tym samym pomóc w podjęciu wyboru szkoły średniej.

              Z tej okazji Wasi starsi koledzy i koleżanki a uczniowie naszej szkoły przygotowali specjalnie dla Was filmy przedstawiające poszczególne kierunki.

              Jako czwarty -Technik Rolnik.

              Miłego oglądania

              I oczywiście:

              ZAPRASZAMY DO NAS!

            • Światowy Dzień Czytania Tolkiena w ZSR w Ostrożanach

            • Uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach odwiedzili bohaterowie powieści J.R.R.Tolkiena - piękne elficke księżniczki z klasy II technik logistyk oraz zaprzyjaźnione hobbity z klasy I technik logistyk i III technik rolnik. Z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena młodzież choć na chwilę mogła przenieść się w magiczny świat fantasy.

            • Targi edukacyjno - zawodowe w Siemiatyczach

            •      W dniu 26 marca 2024r.  nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w „Targach Edukacyjno-Zawodowych” organizowanych przez Powiatową Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną w Siemiatyczach we współpracy ze szkołami średnimi naszego powiatu. Wydarzenie miało miejsce w sali Starostwa Powiatowego w Siemiatyczach.

              Celem przedsięwzięcia było zapoznanie przybyłych 8-klasistów z całego powiatu siemiatyckiego z ofertą szkół średnich.

                   Młodzież z klas: Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych , Technik Rolnik i Technik Logistyk miała okazję przekazać informacje o  kierunkach nauczania w naszej szkole oraz zachęcić do skorzystania z oferty szkoły. Uczniowie pięknie prezentowali się w strojach zawodowych, wykazywali ogromne zaangażowanie przy organizacji konkursów i zabaw dla 8-klasistów, a młodzież klasy gastronomicznej przygotowała jak zawsze różne słodkości w formie bufetu, tym razem w wydaniu świątecznym.

                   W wydarzeniu  towarzyszył nam Hotel Kresowiak, który gościł wszystkich wspaniałymi  przekąskami i słodkościami.

            • EKOSCHEMATY

            • EKOSCHEMATY-wymogi i płatności w realizacji praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu , środowiska i dobrostanu zwierząt.

              25.03.2024 r Uczniowie klasy III i IV odbyli szkolenie w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, przeprowadzone przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

            • KOMPLEKSOWA MODERNIZACJA INTERNATU W OSTROŻANACH - JEST UMOWA NA PROJEKT

            • Powiat siemiatycki zlecił opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącej kompleksowej modernizację budynku internatu przy Zespole Szkół Rolniczych im. W. Witosa w Ostrożanach.Dziś została podpisana umowa dotycząca realizacji tego zadania. Opracowaniem szczegółowej dokumentacji technicznej zajmie się firma QUARTUM Cezary Jaszczołt z Siemiatycz. Koszt inwestycji to ponad 126 tys. złotych. Zgodnie z umową dokumentacja ma być gotowa w ciągu 9 miesięcy. Aktualnie z internatu korzysta blisko 80 uczniów - głównie pochodzących z różnych zakątków naszego powiatu.

            • DZIEŃ OTWARTY KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI W SIEMIATYCZACH

            • Młodzież z Zespołu Szkół Rolniczych im. W. Witosa w Ostrożanach dowiedziała się, jak wygląda proces rekrutacji do służby oraz poznała tajniki pracy policyjnego technika i pirotechnika. Na koniec uczestnicy zobaczyli jakim sprzętem dysponują siemiatyccy policjanci.

            • SZKOLNY TURNIEJ FIFA

            • Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych im. W. Witosa w Ostrożanach wzięli udział po raz ósmy w turnieju FIFA.

              Dla fanów elektronicznej rozgrywki 21 marca 2024 był to dzień pełen wrażeń.

              16 zawodników rozgrywało bardzo zacięte pojedynki, które obfitowały w wiele emocji.

              Zwycięzcą turnieju został Damian Twarowski,drugie miejsce zajął Maksymilian Zalewski, a trzecie Wiktor Florea.

              Brawa dla zwycięzców.

              Organizatorem turnieju jest Pani Eugenia Dąbrowska.

            • Drodzy Ósmoklasiści!

            • Pragniemy zaprezentować Wam ofertę edukacyjną ZSR w Ostrożanach a tym samym pomóc w podjęciu wyboru szkoły średniej.

              Z tej okazji Wasi starsi koledzy i koleżanki a uczniowie naszej szkoły przygotowali specjalnie dla Was filmy przedstawiające poszczególne kierunki.

              Jako trzeci -Technik Hotelarstwa.

              Miłego oglądania

              I oczywiście:

              ZAPRASZAMY DO NAS!

            • WARSZTATY Z FRICKE

            • 22 marca 2024r. klasa II TR oraz klasa IV TR wzięła udział w zajęciach warsztatowych w oddziale  firmy Fricke w Siemiatyczach.  Młodzież wraz z opiekunem została oprowadzona po oddziale. Zaprezentowane zostały: dział maszyn oraz dział serwisu. Przedstawiono historię, misję, produkty i osiągnięcia firmy, a także możliwości rozwoju zawodowego dla potencjalnych pracowników.

              Firma Fricke Maszyny Rolnicze od 1997 roku prowadzi działalność w sektorze rolniczym. Od 2003 roku jest autoryzowanym dealerem marki John Deere w Polsce północno- wschodniej. Specjalizuje się w sprzedaży maszyn rolniczych i komunalnych. Dysponuje autoryzowanym serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym oraz szerokim asortymentem niezbędnych w rolnictwie części i akcesoriów.

              Prowadzi sprzedaż maszyn takich producentów jakClaydon, Dalbo, Pronar, Samasz, Metaltech, Vaderstad, Joskin, Grimme, Krukowiak, Bogballe, Bergmann, Maschio Gaspardo, Metal-Fach, Tanco, RMH, Mandam, Kramer.

            • WARSZTATY KULINARNE Z KAROLEM OKRASĄ

            • Finaliści konkursu „Gotuj z klasą” po raz kolejny wzięli udział w warsztatach kulinarnych, które prowadził mistrz kuchni Karol Okrasa.

              Tematem warsztatów było: „ Wędzenie – tradycyjny smak podlaskiej kuchni we współczesnym menu” i odbyły się one w Dworze Czarnieckiego w Choroszczy. Jego uczestnicy oprócz poszerzenia swoich kulinarnych horyzontów dowiedzieli się także o tym, jak wspierać i budować dobry wizerunek produktu i producenta lokalnego.

            • Dzień Patrona Szkoły

            • Dziś w szkole obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły Wincentego Witosa. Uczniowie uczestniczyli w różnych konkurencjach dotyczących życia swojego Patrona oraz grach sportowych.

              Nagrodziliśmy następujące klasy:

              1 miejsce 140 p. I Technik Logistyk

              2 miejsce 138 p. IV T. Rolnik

              3 miejsce 135 p. IV T. Logistyk

              Gratulujemy